Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.3824
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.8216
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.2444
Haberler / Röportajlar

Başkan Arda ile siyaset: 'Aday kim olursa olsun, çalışacağız-destekleyeceğiz, seçtireceğiz'

10.12.2022 11:31:36

Gaziemir’deki görev sürecini, kent ve ülke gündemini konuşmak için biraraya geldiğimiz Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, CHP’nin ve Millet İttifakı’nın önümüzdeki genel seçimleri kazanması için tüm belediye başkanları ve CHP örgütlerinin birlik-beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğini belirtti. Başkan Arda, “Aday kim olursa olsun, ‘Bizim Cumhurbaşkanı adayımız’ olarak çalışacağımız-destekleyeceğimiz-seçtireceğimiz birisi olacak” dedi.

DEMOKRAT GÜNDEM- HABER MERKEZİ-(MUHABİR: MELİSA GÖNEN)-Gaziemir Belediye Başkanı Sayın Halil Arda ile söyleşimizin bugünkü bölümünde Sarnıç’ta verdiği mücadeleyi, Aktepe’deki kurşun fabrikasının toprak altına gömülü nükleer atıklarının çıkarılması için başlattığı Duran Adam protestosunun yanısıra kent ve ülke siyasi gündemine dair de konuştuk.

Sayın Halil Arda, Milletvekilliği için istifası gündemde olan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in yerine geçecek isimler hakkındaki kulislerden, Cumhurbaşkanı adaylığına, Millet İttifakı’nın şansına, Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla ilgili hakkında açılan davanın da içinde olduğu yönelttiğimiz soruları yanıtladı.

“5 MİLYON LİRA CEZA KESİLMESİ BİR ŞEY İFADE ETMİYOR Kİ”

Aktepe’deki nükleer atıkların temizlenmesi için verdikleri mücadelenin yetkililerce hala duymazlıktan gelindiğini kaydeden Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Orada sadece nükleer atık yok, kimyasal atık da var. Buradan bir miktar atık İstanbul’a taşındığında oradaki dedektörlerden geçerken sinyal veriyor ve tespit ediliyor. Ana kaynak burada duruyor. Üstü toprakla örtülmüş duruyor ve hiçbir şey yapmıyorlar. ‘5 milyon lira ceza kestik’ diyorlar ama bu bir şey ifade etmiyor ki. Cezanın yanısıra o atıkların artık tamamen ortadan kaldırılması gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanına sosyal medya mesajı yoluyla hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanması süren ve 20 Aralık’ta karar duruşması olması beklenen yargı sürecine dair konuşan Başkan Halil Arda, iftirayla karşı karşıya olduğunu, haklılığını ispat için ne gerekiyorsa yapacağını söyledi.

“İFTİRAYLA KARŞI KARŞIYAYIM, BUNU HAK ETMİYORUM VE…”

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Burada bir iftirayla karşı karşıyayım. Bir A4 kağıtla şikayet edildim. Ben ‘Bana ait değil’ dedim, diyorum . Araştırdılar. Emniyet, ‘Böyle bir şey yok’ dedi. Ardından Amerika’ya soruldu. Facebook da ‘Böyle bir hesap yok’ dedi ama kendi yandaş şahitleriyle burada kalkıp, şahide dayalı konu durumuna getirdiler. 20 Aralık’ta bir karar duruşması var. Ben ceza alacağımı düşünmüyorum ama bu ülkede adaletle ilgili çok büyük şüpheler var. Açıkçası nasıl bir karar çıkacağını bilmiyorum. Bekliyoruz. Bunun bir üst mahkemesi varsa tabi ki itirazlarımız sürecek. Haklılığımızı ispat edeceğiz, arayacağız. Böyle bir iftirayı hak etmiyorum” ifadelerini kullandı.

"ADAY KİM OLURSA OLSUN ÇALIŞACAĞIZ, DESTEKLEYECEĞİZ, SEÇTİRECEĞİZ"

Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olması gerektiğini ancak aday kim olursa olsun çalışacaklarını kaydeden Başkan Halil Arda, “Kemal Bey Cumhurbaşkanlığını en fazla hak eden bir insandır. Biliyorsunuz CHP Genel başkanı doğal olarak Cumhurbaşkanı adayıdır. 6’lı masa Cumhurbaşkanı adayı için de çok önemli çalışmalar yapıyor, onun altındaki ekipler de müthiş çalışmalar yapıyor. Aday kim olursa olsun, ‘Bizim Cumhurbaşkanı adayımız’ olarak çalışacağımız-destekleyeceğimiz-seçtireceğimiz birisi olacak” dedi.

“İKİNCİ YÜZYILA ÇAĞRI SUNUMUNU İYİ OKUMAMIZ LAZIM”

“Halil Arda belediye başkanı iyi bir belediye başkanı olmak için çaba sarf ediyor. Gerçekten inanılmaz çalışıyoruz. Bizim CHP il başkanı, Cumhurbaşkanı kim olacak-olmayacak ile değil, biz nereye gidiyoruz hakkında konuşmamız lazım” diyen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, CHP’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği ‘İkinci Yüzyıla Çağrı’ vizyonu ve çalışmalarının tüm başkanlar ve CHP örgütlerince tekrar tekrar izlenmesi ve buna uygun davranılması gerektiğini kaydetti.

“PROJEKSİYON İYİ, ÇÖZÜMLER İYİ, HAZIRIZ; BEN SUNUMU MÜTHİŞ BULDUM”

Başkan Arda, “Önce anlaşılmak istiyorum. Bu göreve adapte olmak, burayı anlamak burayı disipline etmek bir süreç gerektiriyordu. Bu süreçte herkes senden her şeyi istiyor. CHP örgütlerinin, bizim İkinci Yüzyıla Çağrı sunumunu sunumu tekrar tekrar izleyip, ne olduğunu anlaması gerekiyor. CHP şu an iktidara inanılmaz hazır. Projeksiyon iyi, çözümler iyi. Son derece hazırlıklı görüyorum. CHP örgütlerinin de çizilen vizyonu tekrar okuyup, dinleyip o kişileri içselleştirmesi gerekiyor. Ben sunumu müthiş buldum” değerlendirmesini yaptı.

HALİL ARDA RÖPORTAJININ İKİNCİ BÖLÜMÜ:

DEMOKRAT GÜNDEM- Sarnıçta da ciddi mücadelelerde bulundunuz. Oradaki süreç nedir?

HALİL ARDA:  Sarnıç’ın tapu sorunu 10 yıldır süre gelen bir şey. Orada da vatandaşların sıkıntısı var. Vatandaş satın almış, satın aldığı parselin elinde tapusu yok. Biz toplantılar yapmaya başladık. Yeter ki buradaki sorun çözülsün. Çok gündeme taşıdım. Basın da bu konuda çok haberler yaptı. Sorunu çözecek olan onlar ama toplantıda vatandaşa belediye çözmüyor diyorlar. Belediye yazışmalarını yapmış. Kentsel dönüşüm yasasıyla ilgili 38 parseli rezerv alanı ilan ettiler. Vatandaş TOKİ bizim yerlerimizi alacak diye tedirgin oldu. Ben bu rezerv alanına karşı çıkarım dedim. Sonra toplantılarda konuştum.

“ÖNEMLİ OLAN SARNIÇ’TAKİ İNSANLARIN SORUNLARININ ÇÖZÜLMESİ, ONLARA SAHİP ÇIKMAK”

Şimdi araştırdığımızda hazineye ait boş parselleri satmışlar. Ben bir daha bu tapu problemi yaşansın istemiyorum, eğer çözemezlerse biz CHP iktidarında çözeceğiz dedim. Çok sıkıştılar, üstünde çalışmaya başladır. Bir süre satışlar oldu. 2000 liradan 700 liraya düşürdüler. Ben oradaki vatandaşlara arabanız varsa satın, kredi çekebiliyorsanız çekin, ne kadar peşin paranız yüksek ödeyebilirseniz taksitiniz o kadar düşer dedim. Alanlar oldu. Sonrasında fiyatlar birden 2800 liraya çıktı. Alanlar bana dua etti. Alamayanlar dert yanıyorlar. Vatandaşın sorunu beni ilgilendiriyor. Bu işlerle mücadele edince, birçok saldırıya mağdur kalıyorsunuz. Ama önemli olan oradaki insanların sorunlarının çözülmesi, onlara sahip çıkmış olmak.

“SARNIÇ’TA SONUÇ ALDIĞIMIZ VE ALAMADIĞIMIZ NOKTALAR VAR”

Sonuç aldığımız ve alamadığımız noktalar var.  Orada belediye olarak bizim de sorunumuz var. Çünkü belediyeye ait de yer yok. Pazaryeri yapmak istiyorum. Hazineye ait yer var mesela 11 bin metre kare, yazı gelmiş size burasını bu kadar fiyata satalım. Fiyatlar yüksek. 

D.G: Aktepe-Emrez’de mahalle içinde kalan 70 dönümlük arazi üzerinde 2007 yılından bu yana toprak altına gömülü nükleer atıkların çıkarılması ve bertarafı için siz de Duran Adam eylemi başlattınız. Çok sayıda belediye başkanı ve CHP’li siyasetçiler de destek verdi bu sessiz eyleme.

“KURŞUN FABRİKASI KARABAĞLAR-GAZİEMİR SINIRINDA”

H.A: O bölgedeki insanların taşınmasının mümkünatı yok. Öyle 3-5 kişiden bahsetmiyoruz. Koskoca Emrez mahallesi ama fabrikanın bir tarafı da Aydın mahallesine dayanıyor yani fabrika tam Karabağlar-Gaziemir sınırında. Dolayısıyla Karabağlar Belediyesi’ne bağlı Aydın Mahallesi de aynı sorundan muzdarip. Orada çok büyük bir nüfus var.

D.G: Nükleer atıkların temizlenmesi gerekiyor ancak yıllardır bir şey yapılmıyor. Halk sağlığı uzmanları da ortada ciddi bir halk sağlığı riski olduğunu belirtiyor. Kanser vakalarının arttığı bile belirtiliyor. Bu konuda yapılmış sağlık taraması, tespiti de yok sanırım..

“SADECE NÜKLEER ATIK MİKTARI DEĞİL, HİÇBİR VERİ BİZİMLE PAYLAŞILMIYOR”

H.A: Yok, o verileri devlet bizimle paylaşmıyor. Sadece o veriler değil, ne engelli vatandaşları, ne şehit aileleri, ne gazi ailelerine ait veriler de yerel yönetimlerle paylaşılmıyor. Biz bu verileri istihdam ettiğimiz sosyal hizmet uzmanlarıyla kapı kapı dolaşarak çıkarıp envanter çıkarmakla da uğraşıyoruz. Nükleer atıklarla ilgili de mücadelemiz devam ediyor. Vazgeçmeyeceğiz.

D.G: Atıkların bir bölümünün İstanbul’a taşındığı konuşuldu. Bertaraf tesisi sorunu da var ülkemizde bildiğiniz gibi. Nedir ordaki son durum?

“ORADA SADECE NÜKLEER ATIK YOK, KİMYASAL ATIKLAR DA VAR”

H.A:  Orada sadece nükleer atık yok, kimyasal atık da var. Buradan bir miktar atık İstanbul’a taşındığında oradaki dedektörlerden geçerken sinyal veriyor ve tespit ediliyor. Ana kaynak burada duruyor. Üstü toprakla örtülmüş duruyor ve hiçbir şey yapmıyorlar. ‘5 milyon lira ceza kestik’ diyorlar ama bu bir şey ifade etmiyor ki. Cezanın yanısıra o atıkların artık tamamen ortadan kaldırılması gerekiyor.

D.G: Özel Mülk olduğu gerekçesiyle devletin oraya müdahale edemediğine dair bir açıklama yapılmıştı.

“BU ARAZİYE EL KOYUN, ATIKLARI TEMİZLEYİN”

H.A: Aslında devlete zarar veren bir yapıya el konulabiliyor, burada da bile bile insanların sağlığını etkileyen önemli bir durum var. Nükleer kurşun çubuklarının parayla satılmadığı üstüne para verildiği söyleniyor. Bunu kullanan ülkeler bu atıkları kendi başından def etmek için üstüne para verip, ‘Alın bunu’ diyorlar. Türkiye’de Nükleer Santral olmadığı için bu nükleer atıkların temizlenmesiyle ilgili bilgili ve donanımlı bir yapı da yok. Özellikle Fransa’nın bu konuda iyi olduğu söyleniyor, oralardan destek alınması gerekiyor, alınabilir ancak hiçbiri yapılmıyor.

70 dönüm o araziyle ilgili, ‘Bu araziye el koyun, buradaki insanların sağlığını tehdit ettilerse bunun bedelini o araziyi kaybetmekle bir defa ödesinler. Daha sonra devlet olarak siz temizleyin. Bunları yaptıktan sonra buraya nükleer temalı bir park yapın’ şeklinde bir açıklama yapmıştım.

“AÇIKLAMAMI ÇARPITIP, NÜKLEER ATIKLARIN ÜSTÜNE PARK YAPILSIN’A ÇEVİRDİLER”

O dönem Vatan Partisinin ilçe başkanı bile o, ‘Park yapın’ kelimesini aldı ve sosyal medyaya şöyle iletti; ‘Halil Arda nükleer atıkların üstüne park yapılsın’ dedi. Düşünebiliyor musunuz, bunu bir ilçe başkanı söylüyor. Ben ordaki duruma sahip çıktıkça herkes rahatsız oldu. Bu işin uzmanı olan hocaların söyledikleri şeyler var. Hükümet, bu atıkların nereden geldiğinin üstüne dahi gitmedi. Kim getirdi, hangi kanalla geldi. Bilinmiyor hala. Bunu bile araştırmadılar. Normal koşullarda bu atıkların kolayca bu ülkeye girememesi gerekiyor.

D.G: Toplum merkezleri de gündeminizde. Sarnıç’ta da bir merkez açtınız. Bölge halkı memnun mu?

“TOPLUM MERKEZLERİNİN SAYISINI ARTTIRMAK İSTİYORUM”

H.A: Evet Sarnıç’ta da Toplum Merkezi açtık. Sarnıç Toplum Merkezi de bambaşka bir proje. Burada da ayrıştırıcı bir hizmet izlemiyoruz. Sarnıç Toplum Merkezi 400 metre karelik bir alan üzerine kurulu. İçinde atölyeler, çocuk oyun alanları var. Orada yeni istihdam ettiğim psikologlar var, özel eğitimle ilgili öğretmenler var, çocuk gelişim uzmanları var. Hepsini biz istihdam ettik. Hiçbirini de tanımıyorum. Hepsi liyakatına göre işe başlamış insanlar.

Biliyorsunuz Sarnıç bölgemizde tekstil fabrikaları çok. Artık tekstil makinaları da iyice profesyonelleşti. Biz kadınlara orada dikişle, overlokla ilgili eğitimler de veriyoruz. Kadın- erkek ayrımının olmadığı, herkesin kendisini bulduğu bir yer. Toplum merkezlerinin sayısını artırmak istiyorum.

D.G:  Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yargılanıyorsunuz. 20 Aralık’ta karar duruşması var sanırım. Hakaretiniz sözkonusu muydu gerçekten? Sözkonusu hesabın size ait olmadığını belirttiniz, ABD’den Facebook’tan da hesabın size ait olup olmadığına dair yazı istendi hatta.

“BURADA BİR İFTİRAYLA KARŞI KARŞIYAYIM, BUNU HAKETMİYORUM”

H.A: Burada bir iftirayla karşı karşıyayım. Bir A4 kağıtla şikayet edildim. Ben ‘Bana ait değil’ dedim, diyorum . Araştırdılar. Emniyet, ‘Böyle bir şey yok’ dedi. Ardından Amerika’ya soruldu. Facebook da ‘Böyle bir hesap yok’ dedi ama kendi yandaş şahitleriyle burada kalkıp, şahide dayalı konu durumuna getirdiler. 20 Aralık’ta bir karar duruşması var. Ben ceza alacağımı düşünmüyorum ama bu ülkede adaletle ilgili çok büyük şüpheler var. Açıkçası nasıl bir karar çıkacağını bilmiyorum. Bekliyoruz.

D.G: Olumsuz bir karar çıkarsa ne yapacaksınız?

“HAKLILIĞIMIZI İSPAT EDECEĞİZ, ARAYACAĞIZ”

H.A: Bunun bir üst mahkemesi varsa tabi ki itirazlarımız sürecek. Haklılığımızı ispat edeceğiz, arayacağız. Böyle bir iftirayı hak etmiyorum. Sadece bununla da değil hala her konuda iftira atmaya çalışıyorlar. Adamlar mecliste çıkıp yalan söylüyor. 

D.G:  Mecliste de size yönelik yoğun bir tartışmalar, eleştiriler oluyor. Kendi partinizin meclis üyelerinden de tepkiler aldınız.  Ne söyleyeceksiniz?

“HALİL ARDA TAVİZ VERMEYEN BİRİSİDİR”

H.A: Halil Arda taviz vermeyen birisi. Bildiğimiz doğruları uyguluyoruz. Bu, bazı noktalarda ve bazı insanlarda rahatsızlık yaratıyor.  Mesela, daha fazla ihtiyaç sahibi insana ulaşmak adına Gıda Kurtarma Derneği ile ilgili bir protokol mecliste reddediliyorsa bunu düşünmek gerekiyor.

D.G: CHP Genel merkezinden beklenen genelge geldi. Milletvekili olmak isteyen il-ilçe başkanları için süre ay sonunda bitiyor. CHP İzmir İl Başkanının istifa edeceği de belirtiliyor, şimdiden yerine kimlerin geleceği kulisleri, tartışmaları konuşuluyor.

“KİM ATANIRSA ATANSIN BENİM İL BAŞKANIM, BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIM”

H.A: Halil Arda’nın gündeminde şu an CHP il başkanlığı yok.  Ben belediye başkanıyım. Örgüt değilim. Bu partinin bir örgütü var, bilgili donanımlı bir genel başkan yardımcısı var, mevcut il başkanı var, onlar değerlendirecektir. Kim atanırsa atansın benim il başkanım, ben onunla birlikte çalışacağım. Şu anda bizim isimleri tartışacak durumda olmamamız gerekiyor.

“ADAY KİM OLURSA OLSUN ÇALIŞACAĞIZ, DESTEKLEYECEĞİZ, SEÇTİRECEĞİZ “

Cumhurbaşkanı adayı için de 6’lı masa çok önemli çalışmalar yapıyor, onun altındaki ekipler de müthiş çalışmalar yapıyor. Aday kim olursa olsun, ‘Bizim Cumhurbaşkanı adayımız’ olarak çalışacağımız-destekleyeceğimiz-seçtireceğimiz birisi olacak.

D.G: CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın adayı olmasını ister misiniz, ne düşünüyorsunuz?

"KEMAL BEY CUMHURBAŞKANLIĞINI EN FAZLA HAK EDEN BİR İNSANDIR"

H.A: Kemal Bey Cumhurbaşkanlığını en fazla hak eden bir insandır. Biliyorsunuz CHP Genel başkanı doğal olarak Cumhurbaşkanı adayıdır. Kemal bey iyi eğitim almış birisidir. Devleti çok iyi tanıyan, iyi bir bürokrattır. Siyasetin içinde uzun yıllardır görev yapmış artık siyasette de zirvede olan birisidir.

"GENEL BAŞKANIMIZIN HELALLEŞME ÇABALARI ÖNEMLİ VE DEĞERLİ"

6’lı masayı toplamak ve aylardır birlikte çalışıp onu koordine etmek de büyük bir başarıdır. Uzlaşma kültürünün Cumhurbaşkanlığı makamında Türkiye’de de uygulanacağı ve çok şey katacağı bir şeydir. Sonra genel başkanımızın helalleşme sloganını da inanılmaz önemli ve değerli buluyorum.

Biz aslında yitip gidiyoruz. Bu gündemlerle boğulmuş durumdayız. Dünyanın iklim değişikliğiyle ilgili geri dönülmeyecek, artık bir daha eskisi gibi olamayacak kayıplar yaşadığı, Akdeniz bölgesinin bu iklim değişikliğinde yüzde 20 daha fazla etkilendiği bir süreçteyiz. Türkiye de Akdeniz havzasında ve bu iklim değişikliğinden en fazla olumsuz etkilenecek ülkelerin başında geliyor. Acil önlemlerin alınması artık bir zaruriyet.

"İL BAŞKANI KİM OLACAK GİBİ KONULARI KONUŞMAMAMIZ LAZIM"

Bizim konuşmamız gereken şeyler bunlar. Bununla ilgili bilim insanları ne öneriyor ne yapılmalı gündemimizde ilk sıralarda olmalı. Bizim burada ‘CHP İl Başkanı kim olacak’’ gibi konuları konuşmamamız lazım.

"POPULİST DAVRANMAYACAĞIM"

Ben belediye başkanıyım. Bana güvenilmiş teslim edilmiş bir yapı var. Halk bana güvenmiş. Bu yapıyı en iyi şekilde yönetmeye çalışıyorum. Bu toplumun gerçeklerini göreceğim, popülist davranmayacağım. Her yerde söylüyorum. Akıllı bir adamım, idare ederim. Herkesi idare etmesini bilirim. Ama biz idare etmeyi seçmedik,  biz yönetmeyi seçtik. Bu yönetimimizin doğru olup olmadığını halk görecek. Bugünkü uygulamalarımız beğenilmeyebilir ama sonuçlarına bakmak lazım.

"GERÇEKTEN İNANILMAZ ÇOK ÇALIŞIYORUZ"

Halil Arda belediye başkanı iyi bir belediye başkanı olmak için çaba sarf ediyor. Gerçekten inanılmaz çalışıyoruz. Bizim CHP il başkanı, Cumhurbaşkanı kim olacak-olmayacak ile değil, biz nereye gidiyoruz hakkında konuşmamız lazım.

"HALKA VE ÖRGÜTE BIKMADAN, USANMADAN ANLATMALIYIZ"

Benim gelecek nesillerle ilgili kaygım var, doğayla ilgili kaygım var. İklim değişikliğini çok önemsiyorum. Gençler bu ülkeden gitmek istiyor, yanlış bir eğitim sistemi var. Gençlere sahip çıkmak gerekiyor. Bu ülkenin düzenini değiştirmek gerekiyor. Bu ülkenin iyi işleyen hiçbir tarafı kalmadı. Bir yönetici doğru bildiği, inandığı şeyi uygulamalı. Bunu da bıkmadan, usanmadan anlatmalı. O yüzden ben sosyal markette de diğer konularda da her defasında aynı şeyleri söylüyorum. Hala sosyal marketin varlığından haberi olmayanlar var. Billboardlar çıkıyorum, basında çıkıyorum. Seni partililerin anlamıyor, seni meclis üyelerin anlamıyor. Bizim görevimiz bıkmadan usanmadan anlatmak, sonuçlarını anlatmak. Görevimiz çok zor. Çok sabırlı olmak gerekiyor.

D.G:  Herkese ısrarla anlatma yolunu seçiyorsunuz yani..

BİZİM VE CHP ÖRGÜTLERİNİN SUNUMU VE VİZYONU İYİ ANLAMASI GEREKİYOR

H.A:  Önce anlaşılmak istiyorum. Bu göreve adapte olmak, burayı anlamak burayı disipline etmek bir süreç gerektiriyordu. Bu süreçte herkes senden her şeyi istiyor. CHP örgütlerinin, bizim İkinci Yüzyıla Çağrı sunumunu sunumu tekrar tekrar izleyip, ne olduğunu anlaması gerekiyor. CHP şu an iktidara inanılmaz hazır. Projeksiyon iyi, çözümler iyi. Son derece hazırlıklı görüyorum. CHP örgütlerinin de çizilen vizyonu tekrar okuyup, dinleyip o kişileri içselleştirmesi gerekiyor. Ben sunumu müthiş buldum. 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş