DOLAR 20,9051 0.47%
EURO 22,4273 -0.42%
ALTIN 1.311,51-0,80
BITCOIN 5661840,94%
İzmir
20°

HAFİF YAĞMUR

CHP'li Sertel: 'O gazetede çalışan arkadaşlara hala basın kartı verilmiyor'

CHP'li Sertel: 'O gazetede çalışan arkadaşlara hala basın kartı verilmiyor'

ABONE OL
25 Aralık 2020 13:04
CHP'li Sertel: 'O gazetede çalışan arkadaşlara hala basın kartı verilmiyor'
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Bilal Saygılı'nın, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in mecliste yaptığı FETÖ Borsası açıklamalarında kendisi hakkında 'basın yoluyla kişilik haklarına saldırı' suçunu işlediği gerekçesiyle açtığı davanın ilk duruşması İzmir 18'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görüldü. 

CHP Milletvekili Atila Sertel, kişileri hedef alarak hakarette bulunmadığını, siyasi eleştiri hakkını kullandığını söyledi. Davacı Bilal Saygılı'nın avukatları ise yargılamada 'gizlilik kararı çıkmasını' talep etti. Mahkeme TBMM tutanakları için müzekkere yazılmasına, sulh olmayacağı için tahkikat aşamasına geçilmesine karar vererek, davayı 23 Mart tarihine erteledi. 

DEMOKRAT GÜNDEM- Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yaptığı Fetö borsası açıklamaları nedeniyle MÜSİAD İzmir Şube eski Başkanı Bilal Saygılı'nın açtığı tazminat davasının ilk duruşması yapıldı. Hakim taraflar arasında sulh olanağı olmaması nedeniyle TBMM Genel Kurul tutanağının celbi için müzekkere yazılmasına ve davanın ertelenmesine karar verdi. 

İzmir 18.'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada CHP Milletvekili Atila Sertel'e yönelik 'basın yoluyla kişilik haklarına saldırı' ile suçlanan Sertel suçlamaları kabul etmedi. 

Mahkemede yazılı ifadesi istenen ancak sözlü açıklamada bulunan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Demokrat Gündem'e verdiği beyanatta, “TBMM çatısı altında devletin resmi kaynaklarına dayanarak açıklamalar yaptım. Ben bir milletvekili olarak açıklama yapıyorum. Ayrıca Son Dakika Gazetesi de hala FETÖ'cü gazete olarak görülüyor. Bunu ben söylemiyorum, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı belirtiyor. Burada çalışmış olan gazeteci arkadaşlarımızın basın kartları iptal edildiği gibi hala verilmiyor. Bu konuda mağdur olan en az 10 gazeteciyi tanık olarak gösterebilirim. Ben sadece bütün bunları dile getirdim, hakaret kastım da hakaret içerikli bir açıklamam da yoktur diye konuştum” dedi. 

SERTEL: 'ÖZÜR DİLESİN DAVAYI KAPATALIM' DEDİLER

Davacı Bilal Saygılı'nın avukatlarının yayın yasağı ve gizlilik kararı istediğini de kaydeden CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, “Bilal Beyin avukatları gizlilik kararı istedi. Avukatlar, 'Milletvekili yanlış bilgilendirilmiş, bizden özür dilesin, davayı kapatalım' dedi. Ben de 'Neden özür dileyeyim? Ben doğruları söylüyorum. Kendinden emin olan bir insanın gizlilik kararı istemesine de gerek yok' dedim” açıklamasını yaptı. 

SERTEL: O GAZETEDE ÇALIŞANLARA HALA KARTLARI VERİLMİYOR 

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Bilal Saygılı'nın FETÖ davasından gözaltına alındığını, babası Eflatun Saygılı'nın da İzmir'de kurduğu Son Dakika adlı gazetenin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra çıkarılan bir kararnameyle FETÖ/PDY bağlantısı nedeniyle kapatıldığını ancak Saygılı ailesinin büyük ortağı olduğu bu gazetede görev yapan ve FETÖ Terör Örgütü ile hiçbir bağlantısı olmayan gazetecilerin basın kartlarının iptal edildiğini, bu gazetecilerin hala basın kartı alamadığını vurguladı. 

CHP İzmir Milletvekili Sertel, “15 Temmuz sonrasında gazete kapatılmıştır. Halen Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından FETÖ’cü olarak anılmaktadır. Halen o gazetede çalışan gazetecilere basın kartları verilmemektedir. Bunun gerekçesi o gazetenin FETÖ’cü bir gazete olmasıdır. Bu iddiaları ben söylemiyorum. Cumhurbaşkanlığı da gazetecilerin basın kartlarını vermiyor. Basın kartını alamayan en az 10 gazeteciyi şahit olarak getirebilirim” ifadelerini kullandı. 

SAYGILI'NIN AVUKATLARI MÜVEKİLLERİNİN MAĞDUR OLDUĞUNU SAVUNDU 

Öte yandan davacı Bilal Saygılı’nın avukatı ise Saygılı'nın Son Dakika Gazetesi'nin sahibi olmadığını, gazetenin müvekkiline ait olmadığını belirterek, “Müvekkilim FETÖ soruşturması geçirmiştir ama takipsizlik kararı verilmiştir. Takipsizlik kararı verilen bir kişi hakkında terör örgütü üyesi olduğunu iddia etmek hakaret ve iftira suçu oluşturur. Bu konunun sürekli gündemde olması müvekkilin mağduriyetini arttırmaktadır. Hukuk Mahkemeleri Kanunu’nun 28. Maddesine göre müvekkilimin menfaatlerinin korunması ve manevi zararın artmaması açısından dosyaya gizlilik kararı verilmesini istiyoruz” açıklamasında bulundu. 

TACETTİN BAYIR: BENCE ATİLA BEY'İ TANIMIYORLAR 

CHP'li Milletvekili Atila Sertel'e destek vermek için Adliye'ye gelen CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da bir açıklama yaparak, mevkidaşı Sertel'e gelen 'özür dileyin, konuyu kapatalım' şeklindeki öneriye tepki gösterdi. Milletvekili Bayır, şunları söyledi: “Nedense bu ülkede doğru söyleyenlerin hep başına geliyor. Biz ama bizi milletvekili olarak toplumun seçip meclise göndermesi, gidin orada el kaldırın indirin, maaşı cebe indirin değil yani. ki bu işlerin Tabii ki bu işlerin halk adına üstüne gideceğiz yani. Atila'nın yaptığı da bu. Çok doğru bir şeye parmak basmış ki birileri rahatsız olmuş bundan.Karşı dava ile yıldırmaya yönelik, bir tazminat davası açmışlar. Ben tazminat rakamını duymadım. Sayın Kılıçdaroğlu'nun Sabah Gazetesi'nden aldığı 1 TL gibi bir şey midir, yoksa canını yakmaya yönelik bir şey midir, onu duysak iyiydi. Yani şeyin yaklaşımı ilginç tabi. Arkadaşlar herhalde bu işin kapanmasını istiyorlar ki, dışarıda avukatların Atila Bey'e 'özür dileyin konuyu kapatalım' şeklinde yaklaşımları var. Bence Atila Beyi tanımıyorlar, tanısalardı böyle bir teklifle gelmezlerdi. Atila söylediği şeyden geri adım atmaz asla. Bence o beklentiye girerek davayı geriye çekselermiş daha iyiymiş, çünkü bu işi kaşımaları onlara zarar verecek öyle gözüküyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP