Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.3824
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.8216
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.2444
Haberler / Hak Temelli Haber

ÇYDD’den istismar tepkisi: ‘Çocuklarımızın geleceği tehdit altında’

08.12.2022 12:10:04

Tarikat vakfının kurucusu Y.Z.G’nin 6 yaşındaki kızını 29 yaşındaki bir müridiyle evlendirmesi ve ardından çıkan ayrıntılar tüm Türkiye’de tepkilere neden oldu. Siyasetçiler, gazeteciler ve sanatçıların da tepkisine neden olan duruma dair bir tepki de Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden (ÇYDD) geldi. ÇYDD Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada çocuklara yönelik şiddet ve istismar olaylarına bir son verilmesi ve cemaat ve tarikatların kapatılması çağrısında bulunuldu.

DEMOKRAT GÜNDEM-(YAYINA HAZIRLAYAN: MELİSA GÖNEN)-Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Ülkemizdeki cemaat ve tarikat yapılanmaları, bireylerin dini inançlarını kötüye kullanarak uyguladıkları sistematik istismarın şiddetini her geçen gün artırmaktadır. Başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere toplumun her kesimine yayılan şiddet sarmalı karşısında hepimiz derin kaygı ve üzüntü duyuyoruz, ancak üzgün olmak artık yeterli değil!” denildi.

TARİKAT VE CEMAATLER KAPATILSIN

Açıklamada, cemaat ve tarikat tipi yapılanmaların bireylerin dini inançlarını kötüye kullanarak sistematik şiddet uygulamasına dair gün yüzüne çıkabilen vaka ve olaylara işaret edilerek, “Bu olayın hukuku, adaleti ve demokrasiyi yok eden kararla üstünün kapatılmasına izin verilmemesini umut ediyor; laik ve özgür toplum düzenini yok etmeye çalışan tarikat ve cemaatlerin tümden kapatılmasını talep ediyoruz.

ÇOCUK İSTİSMARI VE SUÇLARIN ÜZERİ ÖRTÜLMESİN

ÇYDD olarak laik ve çağdaş değerlerden toplumu uzaklaştıran tarikat ve cemaatlerin yürüttüğü faaliyetlere ve onları destekleyen kişilere karşı Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!” sözüyle tepkimizi ortaya koyuyoruz. Laikliğin varlığını koruduğu Çağdaş Türkiye’de çocukların istismara uğramadığı ve suçların üstünün örtülmediği günler için emek vermeye devam edeceğiz!” şeklinde bir açıklama yapıldı.

AÇIKLAMANIN TAM METNİ:

“Bir tarikat vakfının kurucusu Y.Z.G.’nin, 6 yaşındaki kızını müritlerinden 29 yaşındaki K.İ. ile imam nikahıyla “evlendirdiği” haberlerini basından büyük bir şok içinde takip etmekteyiz. Bu kabul edilemez olayla birlikte Türkiye’de cemaat ve tarikatların yarattığı büyük tehlike artık görmezlikten gelinemez!

DOKTOR MUAYENESİNDE ORTAYA ÇIKTI

“O artık senin kocan!” denilerek bir oyun gibi sunulan sözde evlilikte, 6 yaşından beri her gün tecavüze uğrayan H.K.G.’nin sistematik olarak istismara uğradığı bir doktor muayenesinde 2012 yılında ortaya çıkmıştır.

H.K.G AİLE VE CEMAAT BASKISI NEDENİYLE YILLARCA SUSMAK ZORUNDA KALDI

Yine 2012 yılında başkasının kemik yaşı raporu kullanılarak açılan soruşturmanın kapatılması ise tarikat ve cemaat yapısı içinde yer alan çocukların hem cemaat üyeleri hem de aileleri tarafından güvenli alan sunulmayarak fiziksel ve psikolojik olarak şiddetin her türlüsüne maruz bırakıldıklarını bizlere göstermektedir. Yaşadığı istismardan şikâyetçi olan H.K.G. aile ve cemaatin baskısı nedeniyle susmak zorunda kalırken yıllar sonra baskılara daha fazla dayanamayarak evi terk etmiş ve suç duyurusunda bulunmuştur. Bilinen en son gelişmeye göre ise anne F.G., baba Y.Z.G. ve K.İ.’nin istismardan dolayı 27’şer yıl hapis ile cezalandırılması  istenmektedir. 

ÜZGÜN OLMAK ARTIK YETERLİ DEĞİL

Ülkemizdeki cemaat ve tarikat yapılanmaları, bireylerin dini inançlarını kötüye kullanarak uyguladıkları sistematik istismarın şiddetini her geçen gün artırmaktadır. Başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere toplumun her kesimine yayılan şiddet sarmalı karşısında hepimiz derin kaygı ve üzüntü duyuyoruz, ancak üzgün olmak artık yeterli değil!

TARİKAT VE CEMAATLERİN TÜMDEN KAPATILMASINI TALEP EDİYORUZ

H.K.G.’nin küçük bir çocukken başlayan mücadelesini cemaat sınırları içerisinde gizli kapılar ardında başka çocukların da verdiğini ve bu yaşananların ilk olmadığını bilmek hepimiz için çok acı vericidir. Bu olayın hukuku, adaleti ve demokrasiyi yok eden kararla üstünün kapatılmasına izin verilmemesini umut ediyor; laik ve özgür toplum düzenini yok etmeye çalışan tarikat ve cemaatlerin tümden kapatılmasını talep ediyoruz.

ÇOCUKLARIN İSTİSMARA UĞRAMADIĞI VE SUÇLARIN ÜSTÜNÜN ÖRTÜLMEDİĞ BİR TÜRKİYE İÇİN…

ÇYDD olarak laik ve çağdaş değerlerden toplumu uzaklaştıran tarikat ve cemaatlerin yürüttüğü faaliyetlere ve onları destekleyen kişilere karşı Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak!” sözüyle tepkimizi ortaya koyuyoruz. Laikliğin varlığını koruduğu Çağdaş Türkiye’de çocukların istismara uğramadığı ve suçların üstünün örtülmediği günler için emek vermeye devam edeceğiz!

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş