Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.3824
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.8216
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.2444
Haberler / Röportajlar

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ile A'dan Z'ye: 'İyiliği örgütlüyoruz'

09.12.2022 13:00:29

Demokrat Gündem Gazetesi ile görev sürecinde yaptıklarını paylaşan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, işe önce borçları ödeme ve mali disiplini sağlama ile başladıklarını ve bunda başarılı olduklarını belirterek, "Çok radikal önlemler aldık. Tepki çeken şeyler oldu, hak etmediğimiz eleştiriler aldık. Ama bu bizi yolumuzdan döndürmedi. Birçok alışkanlık buna cephe oldu. Ama biz kararlı bir şekilde sürdürdük. Bugün geldiğimiz noktada bu kararlığımızın sonucunu alıyoruz.  Gaziemir belediyesinin kredi borcu yok. Piyasaya, çalışanlara borcumuz yok” dedi.

DEMOKRAT GÜNDEM-RÖPORTAJ HABER-BİRİNCİ BÖLÜM-Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, göreve geldiğinde işe önce önceki dönemin mali portresini ve borç miktarını öğrenip sıkı bir mali disiplin başlatmakla başladı.

Belediyenin gelir-gider dengesini sağlamakla bir süre uğraştıktan sonra tasarruf tedbirlerini hızla hayata geçiren Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, kentsel dönüşüm, borçların ödenmesi, belediyenin gelir kaynaklarını arttırma girişimleri, Aktepe-Emrez’deki nükleer atıkların alınması için Duran Adam eylemleri başlatma, Sarnıç’taki 2B sorunu için vatandaşlar lehine hareket etme gibi bir dizi sorunu çözmekle uğraştı.

Gelinen noktada borçsuz belediye yaratmayı başardıklarını kaydeden Başkan Halil Arda ile deyim yerindeyse A’dan Z’ye her şeyi konuştuk.

MAL VERMEK İSTEMEYEN ESNAF, ARTIK ‘BİZDEN ALIŞVERİŞ YAPIN’ DİYOR

Hızlı kararlar ve aksiyon alma sayesinde tabloyu düzeltmeyi başardıklarını dile getiren Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Süreç tabi hoş değildi. Çok hızlı kararlar aldık. Pandemi öncesinden başlayarak, çok radikal önlemler aldık. Tepki çeken şeyler oldu, hak etmediğimiz eleştiriler aldık. Ama bu bizi yolumuzdan döndürmedi. Birçok alışkanlık buna cephe oldu. Ama biz kararlı bir şekilde sürdürdük. Bugün geldiğimiz noktada bu kararlığımızın sonucunu alıyoruz. 

Şimdi Gaziemir belediyesi iyi yönetiliyor, mali yapısı iyi. Biz geldiğimizde bize mal vermek istemeyen esnaf, ‘Şimdi ne olur bizden de alışveriş yapın’ diyor. Çünkü paralarını peşin ediyoruz” dedi.

İller Bankası kesintisini kendilerinin de yaşadığını belirten Başkan Halil Arda, emlak-çöp gibi vatandaştan alınan vergilerde ise yaşanan ekonomik kriz nedeniyle ciddi düşüş olduğunu söyledi.

BELEDİYEMİZİN KREDİ, ÇALIŞAN VE PİYASA BORCU ARTIK YOK

Bazı belediyelerin mal varlıklarına SGK ve vergi borçları nedeniyle ipotek konulması ve haciz işlemi başlatılmasını da konuştuğumuz Başkan Arda, “Gaziemir belediyesinin kredi borcu yok. Piyasaya, çalışanlara borcumuz yok. Sadece kamuya vergi, sigorta borcumuz var. Bu da zaten ödenemeyecek durumda. Bir taksitlendirme çıktığında ödenecek rakam aylık 6-7 milyon lira civarında. Bana zaten İller bankasından gelen para o kadar. Örneğin 7 milyon 600 bin lira tahakkuk ediyor, 600 bin lirasını kesiyorlar, 7 milyon lirası geliyor. Ama benim ödediğim maaşlar 12 milyon lira. Arada 4-5 milyon lira bir eksik var. Evet belediyenin başka gelirleri var, emlak vergisi gibi ruhsat harçları gibi. Bunlarla takviye ediyorsunuz ama bu defa ücret ödeyen bir belediye durumunda kalıyorsunuz. Dışarıda yatırım yapacak paranız kalmıyor. Buradaki gerçek kaynaklar ve bu kaynakların doğru kullanılması” diye konuştu.

BENCE İLLER BANKASI VERGİ-SİGORTA PRİMLERİNİ DİREKT KESMELİ

Belediyelerin vergi ve sigorta pirimlerinin İller Bankası tarafından doğrudan kesilmesi önerisinde bulunan Başkan Halil Arda, “Bence vergi ve sigorta primlerini İller bankası direkt kesmeli. Yani belediyelerin inisiyatifine bırakılmamalı. O zaman ödenmeyebiliyor. Belediyelerin paylarını artırıp, vergi gelirlerinden aldıkları payı artırıp, ama vergi sigorta borçlarını da o paylardan kesmeye başlamaları lazım. Son tahakkuk edeni de en önce kesmeleri gerekiyor ki bundan sonra borç yapılmasın. Çünkü bazı belediyeler ödenebilecek durumlarda da vergi ve SGK’ları ödemeyebiliyor diye düşünüyorum. Keyfe keder olmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİNİN EŞİ BİLE PORTA KAFE’YE GELİR AMA..

Sözleşmeleri bitenlerle yeniden sözleşme yapıp kent merkezindeki bu işletmelerde Kafe Porta’ları kuran ancak bu nedenle CİMER’e kadar şikayet edilen Gaziemir Belediye Belediye Başkanı Halil Arda, “Sadece eleştiri de değil. İçişleri bakanlığına, Sayıştay’a, CİMER’e çok kez şikayet edildik. AK Parti grup başkan vekili ısrarla şikayet ediyor. Savcılık soruşturmaya gerek yok diyor, müfettiş geldiğinde hayran oluyor projeye, ‘Neden bizi böyle şeylerle meşgul ediyorlar?’ diyor. AK Parti Grup Başkan vekilinin eşi de geliyor ancak kendileri adım atamadı bugüne kadar. O proje adım atıp bir çay içemediler. Porta kafeler vatandaşlar tarafından tutuldu. Projelerimizin hemen hemen hepsinin bir ayağında bir STK’mız var, bir ayağında üretici kadın kooperatifi var. Vatandaşın memnuniyeti hat safhada. Kafelerin 3.’sünü ise Sarnıç’a açacağım. Bu projeler rahatsızlık yaratıyor, ben gülüp geçiyorum” diye konuştu.

AKTEPE-EMREZ DÖNÜŞÜMÜ BAŞLADI, RAHATSIZLIK YARATIYOR

Başkan Halil Arda, Aktepe Emrez’de kentsel dönüşüm sürecine dair eleştirilerde bulunan AK Parti kanadının eleştirilerine de yanıt verdi. Halil Arda, “Bu proje rahatsızlık yaratıyor. Aktepe Emrez’in dönüşmesi 10 yıl sürecek bir süreç çünkü 5 bin küsur konut yıkılıp 10  bin küsur konut yapılacak. Bittikten sonra İzmir’in en güzel mahallesi olacak” dedi.

BAŞKAN HALİL ARDA’NIN KONUŞMASININ SATIR BAŞLARI:

DEMOKRAT GÜNDEM: Projeleriniz nedir, neyi ne kadar yapabildik?

HALİL ARDA: Görev süremiz şöyle buraya adapte olmak 900 kişinin çalıştığı, 150 bin kişinin yaşadığı bir yapı geldiğinizde yönetim birimini, diğer çalışanları tanımanız gerekiyor. Hangi işler yapıldı, neler yapılamadı diye baktık önce. Müdürlerimizden brifingler aldık. Ama burada en önemli şey bence para. Para olmadığı zaman hiçbir şey yapamıyorsunuz. Buranın mali yapısının bir disiplin edilmesi gerekiyordu.

D.G: Tablo kötü müydü?

H.A: İyi bir tablo yoktu ortada. Buradaki alışkanlıklar hoş değildi. Çok hızlı kararlar aldık. Pandemi öncesinde önlemler aldık. Yeni kaynaklar yarattık, çok radikal önlemler aldık. Tepki çeken şeyler oldu, hak etmediğimiz eleştiriler aldık. Ama bu bizi yolumuzdan döndürmedi. O çöp kamyonlarını aldığımızda iyi ki o dönem karar vermişiz, bugün alabilecek durumda asla değildik. O kamyonların bize çok büyük artısı oldu. 

D.G:  Burada mali müşavir olmanızın da çok büyük etkisi var sanırım.

H.A:  Önemli olan o verileri iyi okumak. Verileri düzgün okuduktan sonra da kararlarınızı almak. Yani popülist politikaları seçerseniz hata yaparsınız. Biz doğru neyse onu uyguladık. Birçok alışkanlık buna cephe oldu. Ama biz kararlı bir şekilde sürdürdük. Bugün geldiğimiz noktada bu kararlığımızın sonucunu alıyoruz. 

D.G: Eleştirenler şimdi ne diyor? Takdir mi ediliyorsunuz yoksa hala eleştiri alıyor musunuz?

H.A:  Şimdi Gaziemir belediyesi iyi yönetiliyor, mali yapısı iyi. Biz geldiğimizde bize mal vermek istemeyen esnaf, şimdi ‘Ne olur bizden de alışveriş yapın’ diyorlar. Çünkü paralarını peşin ödüyoruz. Ben en son bir tane ekskavatör aldım, o ekskavatörü taşıyacak bir tane kamyon low-bed taşıyıcı aldım, bir tane ikram aracı, bir tane süpürge aldım, 6 tane Ford Tourneo aldım, bir tane doblo araç aldım. Ben yaklaşık 10 tane aracın hepsini peşin aldım. Bu mali yapı düzeldi diyorum ama biz yine günlük yaşıyoruz. Bu ekonomik kriz ortamında biz dahil kimse yarın ne olacağını bilmiyor. Böyle bir korkumuz var.

D.G: İller bankasından yapılan kesinti hala devam ediyor. Şu an daha da mı arttı? Belediyelerin SGK ve vergi borçları yüksek miktarlarda. Bu nedenle mal varlığına ipotek ve haciz konulanlar da var. DİSK geçtiğimiz gün konuya dair açıklama yaptı mesela.

BİZİM KESİNTİMİZ ÇOK YÜKSEK DEĞİL AMA DÜŞÜK

H.A:  Diğer belediyeleri bilmiyorum. Belediyeler kaynak yaratmak için mal varlıklarını satıyorlar. Büyük büyük rakamlar telaffuz ediliyor. Onlar da çarklarını böyle döndürüyor. Bu belki kesintiden değildir bilmiyorum. Ama bizim kesintimiz çok yok ancak bize gelen paylar düşük. Örnek veriyorum 7 milyon 600 bin lira tahakkuk ediyor, 600 bin lirasını kesiyorlar, 7 milyon lirası geliyor. Ama benim ödediğim maaşlar 12 milyon lira. Arada 4-5 milyon lira bir eksik var. Evet belediyenin başka gelirleri var, emlak vergisi gibi ruhsat harçları gibi. Bunlarla takviye ediyorsunuz ama bu defa ücret ödeyen bir belediye durumunda kalıyorsunuz. Dışarıda yatırım yapacak paranız kalmıyor.

VATANDAŞ DURUMUBİLMİYOR, ANLATMAMIZ LAZIM

Vatandaşlar bunu hiç sorgulamıyor. Paranız var mı, mali durumunuz nedir, gelirleriniz nedir diye sorgulamıyor. Vatandaş devamlı sorunları dile getiriyor. Belediye başkanına söyledim yine yapılmadı diyor. Sanki yapmak istemiyormuşuz, bilmiyormuşuz gibi bir durum ortaya çıkıyor. Buradaki gerçek kaynaklar, bu kaynakların doğru kullanılması. Bunu halka iyi anlatmamız lazım.

D.G: Belediyelerin emlak, çevre vergisi gibi gelirleri aradaki farkı karşılamaya yetmiyor mu? Vergi ödeme oranları da malum düştü. Vatandaş faturalarını dahi ödeyemez durumda.

VERGİ TAHSİLATI İLE İLGİLİ SIKINTIMIZ VAR, ÇARKI ZOR DÖNDÜRMEYE ÇALIŞIYORUZ

H.A: Her gün yüzlerce tebligat imzalıyorum. Islak imzayla, bizzat kendim imzalıyorum. Bakıyorum yüzlerce-binlerce insanın belediyeye borcu da var. Bunu da ödemeyecek durumdalar. İller Bankası’ndan az geldiği gibi bizim de tahsilatla ilgili sıkıntımız var. Çok zor, çarkı döndürmeye çalışıyoruz. Ama biz şu ana kadar kimseye muhtaç olmadık. İlk başta kamyonları alacağımız zaman 4 yıl taksitli kredi almıştık. Onun zaten 3 yılı bitti. Artık ödediğimiz rakam belediye bütçesine göre komik rakamlara düştü. Bir de Rumlardan kalan bir taş evi kamulaştırmıştık. Onun için bir 2 milyon 800 bin liralık bir kredi kullanmıştık. O da bitmek üzere.

GAZİEMİR BELEDİYESİ’NİN KREDİ, ÇALIŞAN, PİYASA BORCU ARTIK YOK

Gaziemir belediyesinin kredi borcu da yok. Piyasaya, çalışanlara borcumuz yok. Sadece kamuya vergi sigorta borcumuz var. Bu da zaten ödenemeyecek durumda. Bir taksitlendirme çıktığında ödenecek rakam aylık 6-7 milyon lira civarında. Bana zaten İller bankasından gelen para o.

D.G:  Peki burada ne yapılmalı? SGK vergi borçlarına yönelik bir yapılandırma mı olmalı? Sorun nasıl çözülür?

BENCE İLLER BANKASI PAYI ARTTIRIP, VERGİ VE SİGORTA PİRİMLERİNİ DİREKT KESMELİ

H.A:  Bence İller Bankası vergi ve sigorta primlerini direkt kesmeli. Yani belediye inisiyatifine bırakılmamalı. O zaman ödenmeyebiliyor. Belediyelerin paylarını artırıp, vergi gelirlerinden aldıkları payı artırıp yani, ama vergi sigorta borçlarını da o paylardan kesmeye başlamaları lazım. Son tahakkuk edeni de en önce kesmeleri gerekiyor ki bundan sonra borç yapılmasın. 

D.G:  Bir kısmı ödeyebilecek durumdayken mi ödemiyor, erteliyor mu? Neden böyle sizin görüşleriniz nedir?

BENCE ÖDENEBİLECEK DURUMLARDA DA ÖDENMEYEBİLİYOR

H.A:  Bence ödenebilecek durumlarda da ödenmediğini düşünüyorum. Keyfe keder olmaması gerekiyor.

D.G: Sebep ne sizce?

H.A:  Yani o kaynakları dışarda başka kaynaklara kullanıyorlar demek ki. Ben bir belediye şirketi olan SEYDAŞ anonim şirketini kurduk. Bizim Porta kafelerimizi işletiyor. Onun hesaplarını bizzat ben takip ediyorum. İlk yaptığım şey, ‘Vergi ve  sigorta borcu ödenecek. Elektrik su faturaları ödenecek, çalışanın parası ödenecek’ talimatı oldu. Bu bir gider elbette. Bu gideri sağlayacak bir gelir oluşturmamız gerekiyor. Çayı 2 liraya değil 4 liraya satmak gerekiyorsa satacaksınız.

D.G: Porta Cafeler de eleştirilmişti, tartışma olmuştu. Belediyenin burdaki maksadı ne, bu kafelerden iyi bir gelir elde ediliyor mu?

BAKANLIĞA, CİMER’E, SAYIŞTAY’A ŞİKAYET EDİLDİK AMA..

H.A:  Şu an da Porta kafelerde 69 kişi istihdam ediliyor. 33’ü Porta kafelerin çalışanları. 2 tane Porta kafemiz var. Toplamda 33 çalışanımız var. 36 tane kadın kooperatifinden çalışanlarımız var. Onlar orada üretime katkıda bulunuyorlar. Hepsi de son derece memnun. İç kısma bakıyoruz, vatandaş ve müşteri memnuniyetine. Porta kafelerde garson çalışmıyor. Self servis hizmet var. Bir çay içecek paranız var ise gidiyorsunuz. Bir çay içip saatlerce orada oturabiliyorsunuz. Kliması çalışıyor, tuvaletleri hijyenik. İçmeye de bilirsiniz.

Size hiç kimse ‘Neden burada saatlerde oturuyorsunuz?’ demiyor. Yani orası bir sosyalleşme alanı. Çok amaçlı bir şey, kafe diye geçiştirebilecek bir şey değil. Bence diğer belediyeler için de çok örnek alınması gereken bir proje.

Neden başka belediyelerin kafe ve tesisleri var iken eleştirilmiyor da Halil Arda bir tane kafe yaptığında eleştiriliyor?

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİNİN EŞİ DE GELİYOR…

Sadece eleştiri de değil. İçişleri bakanlığına, Sayıştay’a, CİMER’e çok kez şikayet edildik. AK Parti grup başkan vekili ısrarla şikayet ediyor. Savcılık soruşturmaya gerek yok diyor, müfettiş geldiğinde hayran oluyor projeye, neden bizi böyle şeylerle meşgul ediyorlar diyor. Ak Parti grup başkan vekilinin eşi geliyor. Kendileri adım atamadı bugüne kadar. O kafelere adım atıp bir çay içemediler. Porta kafeler vatandaşlar tarafından beğenildi, sevildi, benimsendi.  Projelerimizin hemen hemen hepsinin bir ayağında bir STK’mız var, bir ayağında üretici kadın kooperatifi var. Vatandaşın memnuniyeti ise had safhada. 

D.G: Kadın kooperatifleriyle çalışıyorsunuz burada. Kadınlar ekonomik ve sosyal yaşama katıldıkları için mutlu mu?

KADINLAR ‘HAYATA BAKIŞ AÇIMIZ DEĞİŞTİ’ DİYOR, ÜÇÜNCÜSÜNÜ SARNIÇ’TA AÇACAĞIZ

H.A:  Porta kafelerde çalışan kadınların tamamı ev hanımı. Ya daha önce hiç çalışmamış ya da çalışma imkanı bulamamış. Burada çalıştıkları için hepsi çok mutlu, ‘Hayata bakış açımız değişti’ diyorlar. Porta kafelerimizin şefi İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı. İnanılmaz deneyimli ve bilgili. O da mesleğinin zirvesinde ve burada kadın çalışanlara öğretmenlik de  yapıyor. Kadınlar da öğrenmekten oldukça mutlu. Kafelerin 3.’sünü ise Sarnıç’a açacağız. Bu projeler rahatsızlık yaratıyor, ben gülüp geçiyorum.

Sonra Sosyal Market. Gaziemir’de daha önce olmayan bir şey. Bizim Sosyal marketimiz 2 yıldır yaklaşık 700 küsur aileye her ay yardım yaptığımız bir yer.

D.G: Sosyal marketten ve sosyal yardımlardan kaç kişi yararlanıyor? Kriterleriniz neler?

SOSYAL MARKETTEN YARARLANAN KİŞİ SAYISINI 350 KİŞİDEN 750 KİŞİYE ÇIKARDIK

H.A:  Bizim uygulamalarımız başka yerlerden çok farklı. Sosyal marketimizde 350 dezavantajlı, zor durumdaki aileye yardım etmek için yola çıkmıştık. Buradaki amacımız Gaziemir’deki hayırsever vatandaşlar ile zor durumdaki aileler arasında bir köprü oluşturmaktı. Burayı biz bağışlarla götürebilmek için yola çıktık. Deniz Hanım’ın kurduğu Gönüllü Kadınlar Derneği, bağışlarla ilgili, hayırsever vatandaşlarla ilgili çok ciddi çalışmalar yaptı ve yapmaya devam ediyor. Neden 350 aile? Hiç bağış gelmezse biz belediye bütçesinden 350 aileyi finanse edebiliriz diye düşündük.  Devamlılık olması gerekiyor. Bu proje o kadar çok oturdu ki, çok bağış almaya başladı.  Bu 350 aile nasıl belirlendi ona da değinmek gerekiyor.

6 SOSYAL HİZMET UZMANI ALDIK, KAPI KAPI ÇALIŞMA YAPIYORUZ

Bu belediyeye ben 6 tane sosyal hizmet uzmanı aldım. Hiçbirini tanımıyorum, hiçbirinin torpili yok.

D.G: Bu çok önemli bir nokta. Geçen hafta CHP’nin İkinci Yüzyıla Çağrı toplantısında Hacer hanım (Hacer Foggo) 25 bin sosyal hizmet uzmanı istihdamı yapılacağını belirtmişti. Her aileye bir sosyal hizmet uzmanı atanması şeklinde bir uygulamayı hayata geçireceklerini belirtmişti.

SOSYAL HİZMET UZMANLARIMIZ KAPI KAPI DOLAŞIYOR VE..

H.A: Kesinlikle, bu çok önemli. Bizim göreve başlattığımız 6 sosyal himet uzmanı okullarından en iyi derece ile mezun olmuş, CV’leri inanılmaz iyi olan insanlar. Burada benim yaptığım en önemli şeylerden birisi Karabağlar Belediyesinden bir sosyal hizmet uzmanı kadını buraya transfer etmiştim. Cezaevlerinde çalışmış, sonrasında belediyelerde çalışmaya başlamış. Sosyal yardım işleri müdürü yaptım, şu an başkan yardımcım. Hülya Abay’ın mesleğindeki bilgisi, tecrübesi inanılmaz. Onun tavsiyeleriyle bir yol yürüyorum ve 6 tane sosyal hizmet uzmanını beraber değerlendirdik. 3-4 defa mülakat yaptıktan sonra iş başı yaptırdık. Devlet bizimle envanter paylaşmıyor. Sosyal hizmet uzmanlarımız kapı kapı çalışıyor, ailelerin dezavantaj durumunu çok yönlü raporlarla tespit ediyorlar. Biz de o ailelere puan yüklü bir kart veriyoruz.

GIDA KURTARMA DERNEĞİ İLE PROTOKOL İMZALADIK, AK PARTİLİ BAĞIŞÇILARIMIZ DA VAR

Her ailenin kartı farklı puanlarda. Sosyal markete gidiyorlar ve ihtiyaçlarını alıyorlar. Yardım alan vatandaşların kim olduğunu, partisinin ne olduğunu ben bilmiyorum. Bunu o arkadaşlar tespit ediyorlar. Bunu vatandaş da gördüğü için Halil Arda adaletli diyebiliyorlar. Benim için hangi partiye oy verdiği önemli değil. Genel başkanın dediği gibi hiçbir kadın hiçbir çocuk yatağa aç girmemeli. O yüzden Ak Partili iş adamları bile bağış yapıyorlar. Burada gönüllü Kadınlar derneği çok çalışıyor. Gıda Kurtarma Derneği ile protokol imzaladık. Çevreye duyarlı hiçbir şey heba olmasın istemiyoruz. Türkiye çapında örgütlü Gıda Kurtarma Derneği ile protokol imzalayan Gaziemir Gönüllü Kadınlar Derneği. Protokol imzalamak için belediye olarak meclisten yetki istediğimizde Gaziemir Belediye meclisi reddetti. Şu an Gaziemir dışındaki zincir marketlerden de mağazalardan da son kullanma tarihine yakın, hemen tüketilmesi gereken ürünleri de alıyoruz.  Biz gidip ürünleri alıp sosyal markete getiriyoruz. O ürünlerin puanını düşük tutuyoruz. İnanılmaz bir talep var.

İYİLİĞİ ÖRGÜTLÜYORUZ, SLOGANIMIZ DA ZATEN ‘BURADA İYİLİK VAR’

Çok önemli başka bir şeye değinmek istiyorum, yarın akşam bir tiyatro gösterisi var. Geçenlerde Haldun Dormen ile bir yemek yedik. Çok hoş bir sohbetimiz oldu. Sahne Tozu Tiyatrosu’na dedi ki, ‘Benim bir oyunumu Gaziemir Gönüllü Kadınlar Derneği için oynayacaksınız, para almayacaksınız, biletleri Gaziemir Gönüllü Kadınlar Derneği satacak, gelir sosyal markete gidecek’. 550 tane bilet sattık. 137 bin 500 lira gelir elde ettik. Bu biletlerden 50’şerli 100’erli bilet alanlar oldu, biz bunu bağış olarak aldık. Gönüllü Kadınlar Derneği kadınları tiyatroya götürdü. Bu inanılmaz bir dayanışma örneği. İyiliği örgütlüyoruz. Sosyal marketimizin sloganı zaten ‘Burada İyilik var’, şeklinde.

D.G:  Aktepe daha dezavantajlı vatandaşların yaşadığı bir bölge. Orada bir temel atıldı. Ama AK Partili yetkililer, orda gerçek anlamda bir inşa faaliyeti olmadığını savunuyor. Nedir oradaki süreç?

KENTSEL DÖNÜŞÜMBAŞLADI, RAHATSIZLIK YAŞIYORLAR

H.A:  Ellerindeki malzeme alındı şu an onların. ‘10 yıldır kentsel dönüşüme başlamadılar’ diyerek eleştiri yapıyorlardı. Başladık.  Şimdi kentsel dönüşüm başlayınca büyük rahatsızlık yaşıyorlar. Kentsel dönüşümde de insanları yalan yanlış bilgilendiriyorlar. O bölgede büyükşehir belediyesi davayı kazanıyor ve bu arazileri bedeli karşılığı alıyor. Şimdi bir lütufmuş gibi ‘biz verdik’ gibi söylüyorlar ama hepsi davayla Büyükşehir’in aldığı şeyler. O mahallelerin en büyük sorunlarının giderilmesi kentsel dönüşüm. Başka türlü olacak şey değil. Orada imar ıslah planlarıyla yasallaştırılmış düzensiz bir mahalle var. Belediyeyle ilgili yapılabilecek bir imar planı yok. Dolayısıyla oranın çözümü kentsel dönüşüm.

Kentsel dönüşüm olacak diye doğalgaz bağlanamıyor. İzmir Gaz yatırım yapmıyor. Hiç olmazsa İZBETON’la bir start verelim dedik. Hem müteahhitler görsün kentsel dönüşümün başladığını hücum etsinler, hem de vatandaştaki bu umutsuzluk yıkılsın. Böylece Büyükşehir belediyesi İZBETON’la yola çıkma kararı alıyor. Yaklaşık 600 tane konut yapımına başlandı. 300 tane vatandaş yeni konutlar bittiğinde, kiralarda sürünmeden, yeni evine geçecek. Boşalttığı yerde yıkılacak ve yeni bloklar yapılacak. Bu proje rahatsızlık yaratıyor. Aktepe Emrez’in dönüşmesi 10 yıl sürecek bir süreç çünkü 5000 küsur konut yıkılıp 10  bin küsur konut yapılacak. Bittikten sonra İzmir’in en güzel mahallesi olacak.

AKTEPE’DE VATANDAŞIN BAŞINDA BİR DE HAZİNE MİKTAR FAZLALIĞI DİYE BİR BELA VAR

Vatandaşların başında ‘hazine miktar fazlalıkları’ diye bir bela var bir de.  Örneğin, vatandaşların elinde 100  metre karelik tapu var. Ama gidince kayıtlara bakıldığında bu tapunun 30 metresi senin değil hazine miktar fazlalığı diye bir şart düşülmüş. Ama vatandaş 100 metre kareyi satın aldı. Yani burada tapunun, devletin de eksiği var. Özellikle Aktepe Mahallesi’nde bu durumun vatandaşların başını ağrıtacak. Vatandaşla belediyeyi karşı karşıya getirecek. Bu durumu ise benden öğrendiler. Çünkü 60 yıldır burada yaşıyorum, hazine miktar fazlalığının ne olduğunu biliyorum. Vatandaşlar yarın o sorunla karşılaşmadan bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Mahallede insanlara bu durumu anlattım, basına açıklamada bulundum. Hazine miktar fazlalığının çözülmesi için dikkat çekiyorum, çağrı yapıyorum. 

 

RÖPORTAJIN İKİNCİ BÖLÜMÜ YARIN..

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş