Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.5532
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.8287
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.0672
Haberler / Yerel Politika

AK Parti'li Çankırı'dan İktisat Kongresi Binası çıkışı: 'Onlar yıkıyor, biz yapıyoruz'

23.01.2023 13:56:52

AK Parti İzmir Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ceyda Bölünmez Çankırı, yeni Türkiye'nin ilk ekonomi politikalarının ele alındığı İzmir İktisat Kongresi'nin aslına uygun şekilde yeniden yapılan tarihi binasının inşaatında incelemelerde bulundu. Firma yetkililerinden bilgi alan Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, tarihi binanın geçmiş dönem CHP'li yerel yöneticiler ve mevcut büyükşehir belediyesi yönetimince amacına uygun kullanılmamasına karşın İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'in talimatıyla yok olmaktan kurtarıldığını kaydetti. 

DEMOKRAT GÜNDEM-Guiffray Hanı olarak da bilinen yapının Cumhuriyet'in İkinci Yüzyılına yakışır bir biçimde İzmir'e kazandıracaklarını vurgulayan AK Parti İzmir Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ceyda Bölünmez Çankırı, tarihi binanın 1979'lı yıllarda yıktırılıp otoparka dönüştürüldüğünü, İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetiminin alana yine otopark yapmak istediğini ancak İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'in duruma el koyduğunu söyledi. 

CEYDA BÖLÜNMEZ ÇANKIRI: SAYİN VALİMİZ GİDİŞATA 'DUR' DEDİ 

AK Partili Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, geçmiş süreç ve mevcut duruma dair şu açıklamaları yaptı: "1979 yılında CHP’li belediyenin yönettiği İzmir’de bu tarihi bina yıktırılmış ve otoparka dönüştürülmüştü. Bu seferde CHP'li Tunç Soyer yönetimindeki belediye; o arsaya altında dükkânların olduğu bir otopark yapılması isteğine yol veriyordu ki Valimiz Yavuz Selim Köşger, Atatürk ve İzmir'le ilgili bir tarihin tamamen yok edilmesinin önüne geçti ve "dur" dedi. Geçtiğimiz yılın nisan ayında İzmir Valiliği tarafından arsa satın alındı. O günden bugüne bu tarih katliamını görmezden gelenler, İzmir İktisat Kongresini ağızlarına alamayanlar şimdilerde utanmadan sıkılmadan ses çıkartmaya başladılar.

ONLAR YIKIYOR, BİZ YAPIYORUZ

Biz 17 Şubat 2023 tarihine yetiştirilmek üzere hazırlık yaptığımızı açıkladıktan sonra birileri kalktı, ‘Ben burada toplantı yapacağım’ dedi. Sonra ‘biz bu konuyu daha önce dile getirdik’ dediler. Yani bunun izah edilebilir bir tarafı gerçekten yok. Tarihimize, değerlerimize ve milli mücadele kahramanlarımıza saygı duymaksızın kongre binasının bulunduğu alanı otoparka çeviren CHP’nin temsilcileri ‘İktisat kongresi sürecinde şehrin belediye başkanı dışlanıyor’ demekten bile ar etmediler. Bir türlü başlayamadıkları işler, beceremedikleri projeler ve bitiremedikleri her işte algı mekanizmalarına sığınanları da Türkiye Yüzyılında sırtımızda bir yük olarak taşımaya devam ediyoruz. Şimdiyse bizler, bu mirasımıza sahip çıkıyor ve Birinci İzmir İktisat Kongresi'nin gerçekleştirildiği binayı yine aynı yerinde ve aslına tamamen uygun bir şekilde yeniden inşa ediyoruz. İşin özü tarih boyu olduğu gibi onlar yıkıyor, biz yapıyoruz."

TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONUMUZUN ÖNÜNÜ AÇACAK

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Birinci İzmir İktisat Kongresi'nden 100 yıl sonra aynı yerde Cumhurbaşkanının katılımıyla geniş katılımlı İktisat Kongresi düzenleyeceklerini dile getirerek, "Kuruluşumuzun ve kurtuluşumuzun yüzüncü yılında, 17 Şubat 2023 tarihinde, I. İzmir İktisat Kongresi'nden tam 100 sene sonra, yine aynı yerde Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ve bakanlığımız koordinasyonuyla geniş katılımlı bir İktisat Kongresi düzenleyeceğiz. Binanın yeri valiliğimiz tarafından, otopark olarak işletilirken satın alınmış, o günden itibaren hazırlıkların başladığı ve inşaatı hızlıca devam eden binada, asli unsurlarına uygun bir şekilde İzmir'imize ve Türkiye’mize kazandırarak kongremizi gerçekleştireceğiz. İnanıyorum ki bu kongre ilki gibi bizlere ışık olacak, birliğimizi ve ortak başarı irademizi güçlendirecek, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun önünü açacaktır. Unutmamalıyız ki bugün Türkiye, dünya ülkeleri arasında oyun kuruculardan biri konumundadır. Sahip olduğumuz bu azim ve cesaret, bize başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, kanlarıyla bu toprakları sulamış tüm şehitlerimiz ve gazilerimizden mirastır.’’

İZMİR, TÜRK KURTULUŞUNUN, BAĞIMSIZLIĞIN SİMGESİDİR

Tarihsel sürece dair hatırlatmalarda bulunan Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, sürece dair,  "Gazi Mustafa Kemal liderliğindeki Türk ordusu, işgalci Yunan güçlerini yenilgiye uğratıp, 9 Eylül 1922'de İzmir'i işgalden kurtarınca, kent, siyasi kurtuluşun simgesi haline gelmiştir. 9 Eylül sonrası her açıdan yaşam koşulları İzmir için çok ağır bir noktadır. İzmir büyük bir yangına sahne olmuş, bölgedeki bağ ve bahçeler sökülmüş, tarlalar yozlaşmış, ortalık harabeye dönmüştü. İşgalin tüm ağırlığını hissetmiş, savaşın yıkımını yaşamış, iktisadi bakımdan çökmüş olan İzmir, İktisat Kongresi ile iktisadi kurtuluşun, kozmopolit ekonomik yapıdan ulusal ekonomik yapıya geçişin de simgesi olmuştur. Kentin en önemli binaları büyük yangında zarar gördüğünden Osmanlı Bankası deposu olarak adlandırılan bina, cumhuriyet henüz ilan edilmeden, gerçek bağımsızlığın güçlü ekonomiyle mümkün olacağı düşüncesiyle düzenlenen iktisat kongresine ev sahipliği yapmıştır. Ülkenin yeniden inşasının yaşandığı dönemin zorlu şartlarına rağmen yurdumuzun dört bir yanından katılım gösteren çiftçiler, işçiler, sanayiciler, tüccarlar ve hükümet temsilcilerinden oluşan bin 135 temsilci, Atatürk’ün önderliğinde İzmir’e gelmiş ve 17 Şubat 1923 günü yeni Türkiye'nin İktisat Politikasını belirlemek amacıyla I. İktisat Kongresi gerçekleşmiştir. İstiklal mücadelemizin muzaffer komutanlarından Kazım Karabekir Paşa’nın başkanlık ettiği kongrede, iktisadî kurtuluşun ulusal ekonomik yapıya geçişle sağlanabileceği başta olmak üzere birçok karar alınmıştır" şeklinde açıklamalarda bulundu.

SON 21 YILDAN BU YANA ÜLKEMİZİN DÖRT BİR YANINI İMAR EDİYORUZ 

AK Partili Milletvekili Çankırı, açıklamalarını şöyle sürdürdü. "Kongrenin açılışında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihe geçecek birkaç cümlesine atıfta bulunmak istiyorum. ‘Yeni Türkiye'mizi layık olduğumuz düzeye eriştirebilmemiz için mutlaka ekonomimize birinci derecede önem vermek zorundayız.’ ‘Bu kongre gerçek kurtuluş demek olan iktisadi gelişme ve kalkınmanın ilkelerini saptayacak bir kongredir, tarihe öyle geçecektir.’ ‘Siyasi, askerî muzafferiyetler ne kadar büyük olursa olsunlar, iktisadi muzafferiyetler ile tetviç edilemezlerse husule gelen zaferler payidar olamaz, az zamanda söner.’  İşte bizler de bu bakış açısı ve anlayışla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, son 21 yıldan bu yana ülkemizin dört bir yanını imar ediyor, iktisadi yükselişimizi zirvede görmek adına gayretle şevkle çalışıyoruz. O gün alınan kararlar, geride bırakılan onca sıkıntıya rağmen milletimizin iktisadi alanda da boyun eğmez iradesinin ve azminin ne kadar yüksek olduğunun açık bir göstergesidir.’’

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş