Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.1043
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.5128
  • Demokrat Gündem STERLİN : 11.8955
r-208
Haberler / Politika

Ak Partili Kırkpınar’dan HDP’ye tepki

25.04.2021 08:40:53

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, HDP Merkez Yönetim Yürütme Kurulunun 1915 olaylarına ilişkin açıklamasına tepki gösterdi. Kırkpınar, açıklamasında ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olayları için 'soykırım' ifadesini kullanmasına da “Bizim uzun ve şanlı tarihimiz gurur kaynağımızdır. Sizin olmayan tarihiniz ise utanç vesikasıdır” dedi.

24 Nisan'ın gelmesiyle birlikte sözde soykırım tartışması her yıl olduğu gibi yine alevlendi. Milletin vergilerinden Meclis'te maaş alan, seçimlerde milyonlarca lira ödenek alan HDP, bir kez daha Türkiye'nin karşısında durarak sözde soykırımı tanıma ve yüzleşme çağrısı yaptı.

HDP’nin 1915 olayları ile ilgili açıklamasını ve ABD Başkanı Biden’in ‘soykırım’ ifadesini kullanmasını eleştiren AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, CHP ve İYİ Parti’nin de ittifak ortaklarının bu açıklamasına sessiz kaldıklarını vurguladı.

Kırkıpınar, “Ne zaman ABD Türkiye aleyhine bir tavır içine girse HDP onlarla hareket ediyor. HDP, PKK'nın yakın coğrafyamızdaki her dinden ve etnik gruptan insanlara dönük katliamlarını görmek yerine tarihi şan ve şerefle dolu ülkemizi asılsız iddialarla itham ediyor. Bizim uzun ve şanlı tarihimiz gurur kaynağımızdır. Sizin tarihiniz, bölücü terör örgütünün tarihidir. Teröriste terörist diyemeyen, elbette bir asır önce komşusunu sırtından hançerleyen Ermeni çetelerinin mezalimini görmezden gelecek, her zaman yaptığı gibi tarihi çarpıtacaktır. Ya onların peşine takılan CHP, İYİ Parti ve diğerlerine ne demek lazım. Bunlarla ittifak ortağı olan CHP ve İYİ Parti’nin de bu duruma sessiz kalması da ülkemize ve milletimize ihanettir” ifadelerini kullandı.

AÇIKLAMANIN MİLLETİMİZ VE TARİH KARŞISINDA HİÇBİR DEĞERİ YOKTUR
Joe Biden'ın skandal 'soykırım' açıklamasına birbiri ardına tepki gösteren Millet İttifakı üyelerinin, HDP'nin 'soykırım' mesajına ise tek kelime edemediğini vurgulayan Kırkpınar, “Biden’in açıklamasını baştan aşağıya gayrimeşru buluyoruz. Bu kararı şiddetle kınıyoruz. Hiçbir şekilde tarihsel dayanağı olmayan bir karar. O zamanki tarihi gerçeklerden hiç haberi olmayan bir karar. Biden Bölgedeki normalleşmeyi, Türkiye Ermenistan, Azerbaycan Ermenistan arasındaki normalleşme süreçlerini tamamen sabote etmiştir. Nereden bakarsanız bakın tarihi bir tezi yok, hukuki bir temeli yok. Hem Türk ABD ilişkilerine zarar veren hem bölgedeki normalleşmeye zarar veren hem de yeni gelişmeleri engelleyen bir karar oldu. Siyasi hesap uğruna tarihin çarpıtılmasının bir göstergesi olan Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin değerlendirmesini reddediyoruz. Ermenilerce kurgulanan asılsız iddiaları temel alan ve Ermeni isyancılar tarafından katledilen Türklerin acılarını göz ardı eden bu açıklamanın milletimiz ve tarih karşısında hiçbir değeri yoktur. HDP’nin ittifak ortaklarının Biden’in açıklamalarına tepki göstermelerinin de tıpkı Biden’in ifadeleri gibi milletimiz nezdinde hiçbir kıymeti yoktur” diyerek açıklamasını tamamladı.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş