Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.6839
  • Demokrat Gündem DOLAR : 19.1183
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.5706
r-227
Haberler / Ekonomi

Altın fiyatlarında 'iflas' hareketi! Rekora koşuyor...

17.03.2023 09:10:59

ABD'de Silikon Vadisi (SVB) ve Signature bankalarının iki gün arayla iflas etmesi sonrası piyasalarda dengeler değişti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ata Yatırım Yurtiçi Piyasalar Direktörü Şükrü Cem Kaya şu ifadeleri kullandı: "ABD'de bankacılık sektöründe yaşanan mini kriz sonrası önümüzdeki günlerde FED in faiz artırımları konusunda daha temkinli olacağını ve sözlü açıklamalarının yumuşaması beklentisine bağlı artan risk iştahı başta güvenli liman olan ons altına talep getirdi.

Bu algıya bağlı ABD tahvillerindeki sert geri çekilme risk iştahını arttırmış görünüyor. Ons altında mevcut yükselen trendin önce 1950 daha sonra 2000 seviyesine doğru devam etmesi beklenebilir. Yaşanan gelişmelere bağlı FED ile ilgili oluşan bu beklenti önümüzdeki haftaki ABD faiz kararını ve daha sonraki açıklamalarını gündemin en üst sırasında tutuyor.

Pas geçeceği hatta faiz indirimine gidilebilir yorumlarına rağmen 25 baz puan faiz arttırımı hala piyasalarda beklenti şeklinde fiyatlanıyor.

Fed ciddi bir strateji hatası yapmak istemeyecek ve enflasyon ile mücadelede faiz silahını kullanmaya devam edecektir. Bu nedenle 25 baz puan faiz artırımı bekliyorum.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş