Demokrat Gündem Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 17.5018
  • Demokrat Gündem DOLAR : 16.7456
  • Demokrat Gündem STERLİN : 20.2682
Haberler / Kültür - Sanat

Aynur Doğan'ın bir konserine daha yasak getirildi

26.05.2022 17:52:19

Söylediği Kürtçe şarkılarla bilinen sanatçı Aynur Doğan'ın AK Parti'li Derince Belediyesi tarafından engellenen konserinin ardından Bursa'da yapacağı konser de engellendi. Konser iptal olması sonrası valilik 7 günlük eylem ve etkinlik yasağı getirdi.

20 Mayıs’ta Derince Açık Hava Sahnesi’nde konser verecek olan Aynur Doğan’ın konseri iptal edilmiş, konserin iptal edildiğini Twitter hesabından duyuran AK Parti'li Derince Belediyesi “İlçemiz sınırları içerisinde özel bir firmanın yapacak olduğu konser organizasyonunun yapılan detaylı inceleme sonucunda uygun olmadığı tespit edilmiş olup, etkinlik belediyemiz tarafından iptal edilmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Söz konusu yasak muhalif kimlikleri ile bilinen sanatçıları da getirilirken; yasak sonrası Aynur Doğan İstanbul, İzmir ve Ankara'da konserler vermişti. 

BURSA KONSERİNE YASAK

Yaşanan gelişmelerin ardından Doğan’ın 31 Mayıs Salı günü Bursa Kültür Park Açıkhava'da yapacağı konser iptal edildi.

Belediyenin Twitter’daki destek hesabı konserin kendileri ile ilgisi bulunmadığını duyurdu.

Bursa Büyükşehir Destek hesabı, Doğan’ı hedef gösteren kişilere “Merhaba, öncelikle bahsi geçen konser organizasyonu Bursa Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri ile ilgisi bulunmamaktadır. Organizasyonu düzenleyen şirket ile görüşülerek, belirtilen tarihte yapılacak olan konserin firma tarafından iptal edildiği bilgisi alınmıştır. Bilginize” içerikli mesajlar attı.

Öte yandan konseri düzenleyen Gergedan Yapım’dan henüz bir açıklama yapılmadı.

VALİLİK 7 GÜNLÜK EYLEM VE ETKİNLİK YASAĞI GETİRDİ

Öte yandan söz konusu gelişme sonrası Bursa Valiliği, eylem ve etkinlik yasağı kararı aldı. 

7 gün sürecek yasak, Doğan'ın konser vereceği tarihi de içeriyor. 

Valilik'ten yapılan 'yasak' açıklamanın tamamı şöyle: 

''Bursa sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması, milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyici provakatif eylemlerin önüne geçilebilmesi, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği, cumhuriyetin temel nitelikleri ve devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi, müessif olayların yaşanmaması için bazı kararlar alınmıştır.

Alınan karar gereği açık ve kapalı yer toplantıları, yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stand açma, çadır kurma, bildiri dağıtma, protesto gibi eylem ile etkinlikler, bu konu ile alakalı her türlü faaliyetin 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince engellenerek, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesi gereğince belirtilen konuların devamı niteliğindeki her türlü eylem ve etkinlikler, merkez ilçeleri, dış ilçeleri ve jandarma sorumluluk bölgeleri dahil 27 Mayıs 2022 tarihi saat 00.01’den 02 Haziran 2022 tarihi saat 23.59’a kadar 7 gün süre ile YASAKLANMIŞTIR.”

(Gerçek Gündem)

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş