Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 18.3563
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.5781
  • Demokrat Gündem STERLİN : 21.1473
Haberler / Spor

Bakan duyurdu: 'Türkiye 2 Avrupa Futbol şampiyonasına aday'

23.09.2022 17:17:02

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye'nin 2028 ve 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonlarına aday olduğunu açıkladı.

Avrupa Kulüpler Birliğinin (ECA) genel kurul toplantısında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Sporun en prestijli organizasyonlarına ev sahipliği yapmak için oldukça hırslıyız. Türkiye, 2028 ve 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonlarına adaydır” dedi.

Türkiye’nin bir futbol ülkesi olduğunu ve futbolun Türkiye’deki gibi tüm dünyada da milyonlarca insana ilham verdiğini kaydeden Kasapoğlu, “Türk halkının bu güzel oyuna olan tutkusu sayesinde Türkiye bir futbol ülkesi olmuştur. Türkiye’nin futbol mirası Avrupa’da ve ötesinde bilinmektedir. 20. yüzyılın başında kurulan Türkiye Süper Ligi, en kaliteli ve en tutkulu futbolu sunmak için çalışmaktadır. 1962’den beri UEFA üyesi olan Türkiye, Avrupa futboluna ve yönetimine önemli katkılarda bulunmaktadır” diye konuştu.

“ÜLKEMİZ SPOR CAMİASININ TAKDİRİNİ KAZANMIŞTIR”

Ülke olarak büyük organizasyonlara başarıyla ev sahipliği yaptıklarını da aktaran Kasapoğlu, “Son iki yıldır UEFA Şampiyonlar Ligi kura çekimlerine İstanbul’da ev sahipliği yapmış bulunmaktayız. Modern spor yatırımları ve ülkenin dört bir yanındaki altyapısı sayesinde ülkemiz, bugüne kadar düzenlediği uluslararası organizasyonlarla spor camiasının takdirini kazanmıştır. Türkiye, 2023 Şampiyonlar Ligi Finali’ne ev sahipliği yapacaktır. Bu vesileyle hepinizi bu muhteşem futbol şölenine birlikte tanık olmaya davet ediyorum. Sizlerin de desteğiyle bu organizasyonu en iyi şekilde gerçekleştirmek için hazırız” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE BİR SPOR ÜLKESİ OLMA YOLUNDA İLERLEMEKTEDİR”

Bakan Kasapoğlu, Türkiye’de futbol altyapısında son dönemde büyük devrimler gerçekleştirildiğine de vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Son 20 yılda sportif tesislerin hızlandırılması ve spor mevzuatının evrensel standartlarla uyumlu hale getirilmesi konusunda önemli ilerlemeler kaydetmiş bulunmaktayız. Sporu sevdirmek gibi değerlere yönelik duruşumuz, sportif gelişimimizin temelini oluşturmaktadır. Çalışmalarımızın sonucu olarak spor, 4 bini amatör ve genç futbol kulübü olmak üzere 20 binden fazla spor kulübü ile Türk kültürünün merkezinde yer almaktadır. Buna paralel olarak Türkiye, 65 spor federasyonuyla bir spor ülkesi olma yolunda ilerlemektedir. Tüm bu çabalarla gerçekleştirdiğimiz spor devriminin bir sonucu olarak Türkiye, son yıllarda katıldığı tüm uluslararası organizasyonlarda çeşitli spor dallarında önemli sayıda madalya kazanmıştır.”

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş

E-Bültenimize abone olmak için email adresinizi kaydedebilirsiniz.