Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.6839
  • Demokrat Gündem DOLAR : 19.1183
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.5706
r-227
Haberler / Dünya

BM 'den korkutan rapor... Üretimi yüzde 35 arttı!

17.03.2023 08:46:55

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin (UNODC) "2023 Küresel Kokain Raporu" yayımlandı. 

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), Covid-19 salgını nedeniyle kısmen azalan kokain üretiminin 2021’de yüzde 35 arttığını bildirdi.

Merkezi Avusturya'nın başkenti Viyana'da bulunan UNODC tarafından hazırlanan "2023 Küresel Kokain Raporu" kamuoyuyla paylaşıldı.

Kokain üretimi, tüketimi, yeni bağlantı rotaları, emniyet güçleri tarafından yakalanan miktarlar gibi verilerin paylaşıldığı, daha ziyade 2021 ve öncesine ilişkin verilerin yer aldığı raporda, salgına yönelik önlemlerin azaltılmasıyla bu uyuşturucunun üretimi ve tüketimindeki artışa dikkat çekildi.

Raporda, kokain üretiminin 2021’de 2020’ye oranla yüzde 35 arttığı, bu artışın kokain elde edilen koka ağacı yetiştiricilerindeki çoğalma ve koka ağacının bir kimyasal bileşen olan kokain hidroklorüre dönüştürülmesinin belirleyici bir rol oynadığı kaydedildi.

Küresel olarak kokain tüketiminde ciddi bir artış yaşandığını buna bağlı olarak arzında arttığı belirtilen raporda, son on yılda kokain kullanıcılarında istikrarlı bir artış görüldüğü ifade edildi.

ÜÇ KITADA KULLANICI SAYISI 55 MİLYONA ÇIKABİLİR

Raporda, kokain pazarının Amerika'da ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde oldukça yoğunlaşmış olduğu, Afrika ve Asya'da da söz konusu uyuşturucunun hızla yayılabilme potansiyeline sahip olduğu uyarısında bulunuldu.

Asya, Afrika ve Avrupa’da 2020'de tahminen 21,5 milyon kokain kullanıcısının bulunduğuna işaret edilen raporda, bu sayının 55 milyona çıkabileceği belirtildi.

2 BİN TON KOKAİN ELE GEÇİRİLDİ

Raporda, kokain üretimindeki artışın yanı sıra dünya çağında 2021’de emniyet güçleri tarafından düzenlenen operasyonlarda 2 bin ton gibi rekor seviyede kokain ele geçirildiği bildirildi.

Raporara ilişkin değerlendirmelerde bulunan UNODC Başkanı Ghada Waly, "Küresel kokain arzındaki artış hepimizi yüksek alarm durumuna geçirmeli." dedi.

Waly, raporda kokain pazarının Afrika ve Asya’da genişleme potansiyeline işaret ettiğini, bu tehlike karşısında hem hükümetlerin hem de sivil toplum kuruluşlarının ulus ötesi bu tehdit karşısında daha bilinçli ve organize hareket edilmesi çağrısında bulundu.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş