Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.3550
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.8514
  • Demokrat Gündem STERLİN : 12.1389
Haberler / Yerel Politika

Büyükşehir Meclisi'nde kredi tartışması: 'Sahtekarlık bunun neresinde?

13.09.2021 20:28:34

İzmir Büyükşehir Belediyes Meclisi Eylül ayı birinci oturumunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Dünya Bankası yetkilileriyle yaptığı görüşmeler sonunda 5800 orta hasarlı binanın yeniden yapımı için Dünya Bankası'ndan sağlanan 340 milyon dolarlık kredinin Cumhurbaşkanı tarafından henüz onaylanmamasıyla ilgili tartışma yeniden gündeme geldi.


AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe'nin Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ile yaptığı görüşme sonrasındaki açıklamaları ile konuyla ilgili CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamaların videosunu izlettikten sonra siyasi kalpazanlık, sahtekarlık ifadelerini kullanması mecliste tansiyonu yükselltti. 

Başkan Soyer, Boztepe'nin açıklamalarına ayrıntılı bir açıklama yaptı ve “Cumhurbaşkanımızın önüne koyacak olan Hazine. Koymuyor dosyayı Cumhurbaşkanının önüne; koysa, Cumhurbaşkanımız da onaylasa bu para Türkiye'ye geliyor. Çünkü bir kredi dosyası oluşmuş durumda. Aylardır Dünya bankası ile mutabık kalmışken İzmir bundan yararlanamıyor. İsyanımız, üzüldüğümüz, söylediğimiz bu. Kalpazanlık, sahtekarlık bunun neresinde? Burada sadece bir hüsnüniyet var” dedi.


DEMOKRAT GÜNDEM- AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, gündem dışı konuşmalar bölümünde söz alarak, Dünya Bankası kredisi ile ilgili videoları mecliste izletti.


CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'yi ziyaretinde yaptığı açıklamaları dinleten Boztepe, Soyer'e siyasi kalpazanlık, sahtekarlık ifadeleriyle sert eleştirilerde bulundu.


BOZTEPE: BUNA SİYASİ KALPAZANLIK DENİR
Boztepe, “Büyükşehir belediye başkanımız Sözcü'ye verdiği demeçte yine bu krediden bahsediyor. Oysa kendisi böyle bir kredinin başvurusunun olmadığını belirtiyor. Zaten mecliste borçlanma yetkisi olmadan bir borçlanma yapılamayacağını da hepimiz biliyoruz. CHP İl Başkanı Deniz Yücel de açıklama yapmış. Biz K bölgeleri ile önümüzdeki ay AK Parti grubu olarak önergeyi veriyoruz. Eğer ki biz bir yerde bir kelimeyi söylüyorsak, sözlerimizi çarpıtıyorsak bunun hukuk dilinde sahtekarlık denir, başka Bir şey denir. Bir de siyaseten de bazen bir dediğimizi bir daha tam tersini söylediğimizde de buna da siyasi kalpazanlık denir. Bunu yapıyorsak, bunları yapmayalım. Cumhurbaşkanını bekleyen bir kredi yok. Bu parayı alsak bile evi yıkılacak insana para mı verecek? Bu krediden bahs ediyorsunuz, insanlar umuda bağlanmış. Siz onlara para vereceksiniz sanıyorlar” diye konuştu.


TUNÇ SOYER, DÜNYA BANKASI KREDİSİ HAKKINDA AYRINTILI AÇIKLAMA YAPTI
Boztepe'nin ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu konuşma yapmak istedi. Ancak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı açıklamayı kendisinin yapacağını söyleyerek Özuslu'ya söz vermedi.


TUNÇ SOYER: CUMHURBAŞKANIYLA BULUŞTUM, ANLATTIM VE...
Süreci başından itibaren bütün yönleriyle tek tek anlatan Başkan Soyer, önce süreci şu şekilde anlattı: “Dünya Bankası ile ilgili görüşmelerimiz pandemi öncesi Ocak ayında Washington'da gerçekleşti. Hüsnü beye teşekkür ediyorum. Şunu derli toplu. Anlattığım zaman siyasi kalpazanlık nedir onu da herkes daha iyi anlayacak. Pandemiden iki ay önce banka yetkilileriyle oturduk, müzakereler ettik. İZSU üzerinden başka bazı ihtiyaçlarımız üzerinden. Ayrı ayrı ekiplerle oturduk. Fakat bir ara gündemi kentsel d önüşüme getirmek istedim. Bunu başka bir ekip çalışıyor dediler. Sizi o ekiple buluşturalım dediler. Ertesi gün biraraya geldik. O ekip bize, biz bakanlık vasıtasıyla ülkede üç şehre 500 milyon dolarlık kentsel dönüşüm finansmanı sağlamak üzere görüşme yapıyoruz. Tekirdağ, Manisa, Kahramanmaraş bunlar. Üç şehirle ilgili 500 milyon dolarlık finansmanı sağlamak üzere. İzmir bunların içinde yok. Fakat bizim anlattığımız modelden etkilendiler ve dediler ki, Mart'ta İzmir'e geleceğiz, destek olacağımız modeller dünyaya örnek olacak şeyler değil. Ama sizin anlattığınız model bizim dünyaya sunacağımız model olabilir dediler. Pandemi çıktı ve gelmediler. Fakat 30 Ekim depreminden sonra ben Dünya Bankası yetkililerini aradım, burada yeni bir durum yok. Bizim ciddi hasar görmüş binalarımız var. Gelin şimdi bize kaynak açın.dediler ki, bizim kentsel dönüşüm başlığı altındaki o 500 milyon dolardan açamayız ama acil ihtiyaç kaynağımız var. Bizim 250 milyon dolar ihtiyacımız var dedim. Bizim afet mevzuatımız ağır hasarlı binalarla ilgili güzel bir düzenleme getiriyor. Yarısını devlet yarısını vatandaştan düşük bedelle ev sahibi yapan bir model. Ama orta hasarlı binalarla ilgili bir çözüm yok. Bir yıl içinde güçlendirme yapacaksın deniyor sadece ve düşük bir bedel ödeniyor. Dolayısıyla ciddi bir sorun var mevzuattan kaynaklı. Oysa vatandaş için orta ve ağır hasarlı binalarla ilgili bir ayrım yok. Orta hasarlıda da oturamazsınız. Biz 250 milyon dolarlık bedelle 5800 konutla ilgili ciddi bir adım atmış oluruz dedik. Dünya Bankası yetkilileri ciddi bir çalışmayı başlattılar. Sadece İzmir Büyükşehir belediyesi ile değil Hazine Bakanlığı ile İller Bankası yetkilileriyle 4 ay görüştüler. Rakam da 340 milyona çıktı. Dünya Bankası Türkiye Direktörü Auguste Kouame, açın sorun böyle bir kredi var mı yok mu diye. Bakanlık ve İller Bankası yetkililerine sorun. Kredi mutabakatına varıldı. Ve fakat üzerinden 2,5 ay çıkınca, sayın cumhurbaşkanımız o günlerde kente gelmişti. Kendisine durumu arz etmek içni randevu istedim. Valilikte buluştum ve bunu anlattım. Dünya Bankası'nın aylarca, yıllarca sürecek süreci çok hızlı sonuçlandırdık dedim. O da arkadaşlarla konuşacağım dedi. Ve ayrıldık.”


SOYER: HAZİNE KOYMUYOR CUMHURBAŞKANININ ÖNÜNE, KOYSA BU PARA TÜRKİYE'YE GELİYOR
Konuyu Cumhurbaşkanının İzmir ziyaretinde kendisine anlatmasının üzerinden aylar geçmesine karşın bir sonuç gelmeyince, bu kez AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ile görüştüğünü anlatan Başkan Soyer, oradaki süreci ise şu şekilde anlattı: “Üzerinden aylar geçti. Ben bunu siyasi rant elde etmek için yapmıyorum ki dedim. İzmir'e bir hayrı olsun diye yapıyorum. Ben bunu Adalet ve Kalkınma Partili arkadaşlarımla konuşmalıyım, onların desteğini istemeliyim dedim. İl başkanımızla oturduk konuştuk. Anlattık. Dediler ki destek olacağız, hep beraber bunun talebini yapacağız. Videodakiler de doğru. İmzalanmış birşey yok. Ama Cumhurbaşkanımızın önüne koyacak olan Hazine. Koymuyor dosyayı Cumhurbaşkanının önüne; koysa, Cumhurbaşkanımız da onaylasa bu para Türkiye'ye geliyor. Çünkü bir kredi dosyası oluşmuş durumda. O iki sene önce 500 milyon dolarlık üç şehirle ilgili yapılan görüşmeler, hala sürüyor. Daha bir adım atılabilmiş, bir mutabakata varılmış değil. Ama biz 340 milyon dolarlık bir bütçeyi dört ay içinde çıkardık. Bunu da iller bankası ve hazine bakanlığı ile yaptık. Onlar da büyük emek verdiler. Sadece büyükşehirin başarısı değil. Sonuçta çıktı, bu para orada duruyor. İki tane sıkıntı var. niye imzalanmıyor ile ilgili. Uzmanlarımızın bir bölümü, 500 milyonun içinden o para ayrılacak sandılar. Onlara anlattık, böyle Bir şey yok. Bu ayrı bir finansman başlığı. Ama bir süre bundan geciktiğini düşünüyorum. İkincisi, belediyelerden yurtdışından bulduğu kaynaklara hazine garantisi vermeye hükümetimiz olumlu bakmıyor. Böyle bir duyumum var. doğrudur yanlıştır bilemem. Aylardır Dünya bankası ile mutabık kalmışken İzmir bundan yararlanamıyor. İsyanımız, üzüldüğümüz, söylediğimiz bu. Kalpazanlık, sahtekarlık bunun neresinde? Burada sadece bir hüsnüniyet var. Biz büyük bir hüsnü niyetle bunun arkasından koşmaya devam edeceğiz. Bu bir hakkımız. İzmir'e, Türkiye'ye güvenilmiş. Söylüyorum. Dünya Bankası Türkiye Direktörü Auguste Kouame. İzmir'in kredisi ne durumdadır diye sorun direktöre.”


SOYER: BU İZMİR VE TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN KAZANÇTIR
“Kredide mutabıkız. Tek eksiğimiz hükümetin garantör olması ve onay vermesi. Burada başka bir dert yok. Ne siyasi bir şov amacımız var, ne başka bir siyasi rant hedefimiz var. Bu hepimizin meselesi. Bu para İzmir'e gelecek” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bir bölümü büyükşehir belediyesi binasının yapımında da kullanılacak. Ama 580 orta hasarlı binayla ilgili bu parayı beş yıl ödemesiz, 25 yıl ödemeli ve düşük faizli bir kaynak yarattık. Bu İzmir ve Türkiye ekonomisi için bir kazançtır. İstihdam demektir aynı zamanda. Ticari canlılık demektir aynı zamanda. Özetle biz bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Benim bildiğim bundan ibaret. Bu başarıdır. 4 ay gibi bir sürede 340 milyon dolarlık bir finansman kaynağını elde etmek bir başarıdır” şeklinde noktaladı açıklamalarını. 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş