Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.3550
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.8514
  • Demokrat Gündem STERLİN : 12.1389
Haberler / Yerel Yönetimler

Büyükşehir meclisinde Dünya Bankası kredisi tartışması... Sandal'dan Soyer'e destek çıkışı

15.09.2021 22:48:50

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı meclis toplantısının ikinci birleşiminde büyükşehir belediyesinin borçlanma yetkisinin tartışma yarattı. Öte yandan mecliste İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir Depremi’nde evleri hasar gören depremzedelerden evleri orta hasarda zarar gören vatandaşlar için Dünya Bankası’ndan sağladığı 340 milyon dolarlık kredi mutabakatının Cumhurbaşkanından onay beklediği açıklamaları da tartışma yarattı.

DEMOKRAT GÜNDEM-İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, İzmir Depremi’nin ardından Kı sınırlarının belirlenmesi hakkında merkezi ve yerel idarecilerin ortak bir çalışma yaptığını ancak konuyla ilgili düzenlenen çalıştayın tam metninin paylaşılmadığını belirterek eleştirilerine başladı.

ÖZGÜR HIZAL:  BÜYÜKŞEHİRİN K SINIRLARI DIŞINDA OLUMLU ADIM ATTIĞINI GÖRMEDİK

AK Partili Hızal, “Depremden sonra depremin acılarını kaldırmak için ciddi bir faaliyet ortaya kondu. Ben bugün İzmir’de AK Parti olarak hiçbir kurumu yaptığı veya yapacağı hizmetlerden dolayı yarıştırmadım. O gün belediyelerin, merkezi hükümetin, bakanlıkların kurumları en iyi ve güzel faaliyetleri yaptı. Sonrasında İBB’den birtakım faaliyetler beklendi zarar gören vatandaşlar tarafından. Bunlardan bir tanesi de K sınırlarının  belirlenmesi hakkında. K sınırlarının belirlenmesi dışında olumlu adım attığını görmedik büyükşehir belediyesinin. Bir çalıştay düzenlendi, o çalıştayın tam metni bile paylaşılmadı” dedi.

HIZAL’DAN KRONOLOJİK ANLATIM

Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’in Dünya Bankası’ndan orta hasarlı binaların yeniden yapımıyla ilgili kredi sağlandığı ancak Cumhurbaşkanlığının onayına getirilmediği eleştirilerini yalanlayan AK Partili Özgür Hızal, yaşanan süreci kronolojik olarak anlattı: “Sayın Soyer kalkıp bizim bir kredimiz var dedi. Hepimiz şaşırdık. Siz de şaşırdınız. Dünya Bankası ile görüştük, kredi var, Cumhurbaşkanı var. Meclise geldi mi konuşuldu mu? Hayır. Sürekli 340 milyon dolar kredi. Nerede? Cumhurbaşkanının önünde, imzalanmıyor. Sonra Kılıçdaroğlu geliyor, kredimizi onaylayın diyor. Tunç bey gazetelere, bizim kredimizi onaylayın diye demeç veriyor. Allah Allah kredi nerede? Kredi yok. Sonrasında, kronolojik olarak anlatıyorum, arkasından bir gün Tunç Bey, bizlerle görüşme talep ediyor. İBB binasında bir görüşme yapıyoruz. Sayın başkan Cumhurbaşkanımızın önünde bir kredi var mı, hayır efendim yok, basında var yanlış anlaşılmış diyor. Ypeki bu kredi nerede? Müzakereler devam ediyor. Devam edecek olan müzakarelerin sekteye uğramaması için. Tamam. Biz de AK Parti grubu olarak kentin menfaatine olan herşeyin altına imza atacağımıza söz verdiğimiz için, sizlerle birlikte bu kredinin müzakerelerinde hareket edeceğiz dedik. Aradan bir hafta geçmeden Sözcü gazetesinde bir ifade, bizim kredimiz hazır. Cumhurbaşkanı onaylamıyor. Yalana yalan diyeceksiniz. Bir hafta konuştuğumuz konu bambaşka, bir hafta sonra konuşulan konu bambaşka. Arkasında tekrar bir görüşme sağlandı, sonrasında bu kredinin Cumhurbaşkanlığı makamında olmadığı Tunç Bey tarafından ifade edildi. Sonra çıkıldı biz öyle söylemiştik ama bu kredi şu anda başka yerlerde, siyaset yapıyorsunuz diye ifadeler kullanıldı. İzmir cezalandırılıyor söylemi yeniden nüksetti. Peki gerçek bu mu? Kim tarafından cezalandırılıyor? 15 Temmuz 2021 Dünya Bankası direktörünün açıklamasına bakalım. Basın bülteni. Hangi krediler Türkiye’ye verildi, hangi krediler kullandırılmayı bekliyor. İzmir cezalandırılıyor söylemi CHP İzmir milletvekilleri ve il başkanı tarafından. Neyin üzerinden yapılıyor bu? Bu kredi üzerinden yanlış bilgi verilerek yapılıyor.”

CHP GRUP SÖZCÜSÜ NİLAY KÖKKILINÇ HIZAL’IN SERT ELEŞTİRİLERİNE YANIT VERDİ

AK Partili Hızal’ın eleştirilerine yanıt veren CHP Grup Sözcüsü Avukat Nilay Kökkılınç, “K sınırları konusunda zaten büyükşehir belediyesi tüm siyasi parti gruplarıyla birlikte hareket etti. Bakanlıkla birlikte hareket etti. 117 vatandaşımızı kaybettik. Orta, ağır hasarlı yapılar var. Orta hasarlı yapılarla ilgili sıkıntılar yaşandı. Bu konudaki eleştiriler de haksız. Dünya bankası kredisi mutabakatla gelen kredi. İBB’nin kredibilitesi yüksek. Ben de bir hukukçuyum, sizler de. Sanırım erken seçim sözleri buradaki muhalefeti de etkiliyor. İBB bu konuda son derece iyi niyetle hareket ediyor. Bugüne kadar pek çok projesi için Dünya Bankası’ndan kredi temin etmiş. Bu konuda da uluslararası alanda tüm ekibiyle seferber oldu. 345 milyon dolara, ilk beş yılı ödemesiz, yüzde bir faizli kredi olanağı sunmuş. Dört ayda mutabakata varılmış. Cumhurbaşkanının önüne konulan sözleşmeden bahsedilmiyor. Sözlü olarak da iradeler buluştuğunda sözleşme gerçekleşir. Dünya bankası ben size bu krediyi veririm diyor. Bundan sonrası sayın Cumhurbaşkanının önüne bu dosyayı koymakla yükümlü olan ilgili bakanlıklardır. Burada niyet önemli. Yanlış anlaşılma olduğu fark edilince veya siyaseten bir manevra haline getirildiği de görülünce AK Parti il başkanlığına CHP İl Başkanımızla birlikte büyküşehir belediye başkanımız gitti. Doğru anlatımı kendilerine ifade etti. Hep beraber de basın açıklaması yaptınız. Pazartesi günü de başkanımız net şekilde anlattı. Büyükşehir belediyesi sitesine de bakın kimsenin yanıltılması sözkonusu değil. Bu kredinin çıkmasını sağlamak gerekiyor. Bu konuda iyi niyetimiz sürüyor.”

KÖKKILINÇ: AK PARTİ İL BAŞKANLIĞININ BAŞKANIMIZA BİR ÖZÜR BORCU VAR

CHP Grup Sözcüsü Kökkılınç, Başkan Soyer’in sorumluluğu dahilinde olmamasına karşın orta hasarlı binalara sahip vatandaşlara kredi sağlanmasıyla ilgili iyi niyetli çaba içerisinde olduğunu, kredi krizinin çözümü için AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’ye yaptığı ziyaretin de suiistimal edildiğini söyledi.

KÖKKILINÇ: BAŞKANIMIZIN ZİYARETİ O KADAR SUİSTİMAL EDİLDİ Kİ….

Kökkılınç, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nın Başkan Soyer’e özür borcu olduğunu da dile getirerek, “Ben sadece beni rahatsız eden bir şey daha var, büyükşehir belediye başkanımızın ziyareti o kadar suiistimal edildi ki. Sanki başkanımız baştan yanlış şeyler söylemiş de sonra değiştirmiş gibi. Sizin evinize gelmiş bir insanın iradesini bu şekilde kendi içinde çelişki varmış gibi halka anlatmak, yansıtmak hiç etik değil. Çok insanı rahatsız eden. Evinize gelen bir resmi kimliği suiistimal etmektir. Bir misafiri suiistimal etmektir. Siyaset yapıyorsunuz belki. Yapın tamam. Ama ziyareti bu eleştirilerinizde kullanmayın. Bak başkan böyle söyledi, geldik ortak açıklama yaptık, şimdi böyle söylüyor. Ben buna ayıp derim. AK Parti İl Başkanlığının büyükşehir belediye başkanımıza bir özür borcu vardır bu konuda. Büyükşehir belediye başkanımız yalan söylemez. İyi niyeti siyasete kurban ediliyor. Siyaset projelerle yapılır diyoruz ama hep aşağı çekmek, hep aşağı çekmek. Gençler bizim meclislerimizi izlerlerse siyaset yaparlar mı?” diye sordu.

BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKANI SERDAR SANDAL’DAN BAŞKAN SOYER'E DESTEK ÇIKIŞI 

Öte yandan mecliste söz alan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sanal da, K sınırlarıyla ilgili düzenlemeyi meclisten rekor hızla geçirdiklerini anlattı.

SERDAR SANDAL MAĞDUR VATANDAŞLARIN SORUNUN DEVLET TARAFINDAN ÇÖZÜLMESİ BİRİNCİ ÖNCELİK

Başkan Sandal, depremde mağdur olan vatandaşların konut ve kredi sorunlarını çözmede hükümetin birinci derecede sorumlu olduğunu vurgulayarak, “K sınırlarıyla ilgili çalışmayı rekor seviyede meclisten geçirdik. Vatandaşın içinde olduğu durumu doğru algılamamız gerekiyor. Ekonomik kriz var. Ardından gelen pandemi süreci var. Varını yoğunu kaybeden vatandaş var. Bunun üzerinden siyaset üretmek, imar artışlarının olabileceğiyle ilgili algıyı oluşturmak inşaat süreçlerini uzatmak anlamına gelir. Bu da vatandaşa en büyük zararı vermek demektir. Altı ay sonra ekonominin nereye gideceğini bilemediğimiz durumda vatandaşın kafasını bulandırmak siyasilerin işi değil. Sosyal bir hukuk devletiyiz. Mağdur olan vatandaşların sorununun devlet tarafından çözülmesi birinci öncelik. Vatandaşın ihtiyacını çözemeyen bir faiz oranı vardır. Büyükşehir belediyesi bu anlamda girmiştir. Sayın merkezi hükümetimizin tamamının bu sürece destek olması gerekir” dedi.

SANDAL: MADEM BİZ YAPAMIYORSAK BELEDİYENİN SORUNU DEĞİL MERKEZİ HÜKÜMETİN SORUNU

“Bugün vatandaşa vereceğiniz 200 bin lira krediyle derdi çözebilme şansınız yok. Bu faiz oranıyla bu kredileri geri ödeme şansı yok. Vatandaş ekonomik ve psikolojik olarak çökmüş durumda. Bakanlık, sayın Cumhurbaşkanlığı bu işe el atsın” diye seslenen Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Önce kredi miktarını doğru belirleyelim. Doğru saptansın bu miktar. İki yıl faiz alınmasın. Madem biz yapamıyorsak. Belediyenin sorunu değil merkezi hükümetin sorunu. Belediyenin vatandaşın evlerini yapmakla ilgili bir sorumluluğu yok. Ya da kredi miktarını belirlemeyle ilgili. Gelin vatandaşın bu meselesini hazır KHK ile bu işleri çözebiliyorsak şu kredi meselesini çözelim, vatandaşı rahatlatalım” dedi.

SANDAL: GELİN EL BİRLİĞİYLE ÇÖZELİM BU KREDİ MESELESİNİ

Başkan Sandal, plan notunun komisyon tarafından reddedildiğini vurgulayarak, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Belediyelerin kat artışı verip vatandaşın sorunu çözebilme şansı yok. Biz usul ve esaslar belirlenmeden önce bir platformda bu mesele sonuca kavuştu. Bunun dışında daha öncesinden gönderdiğimiz plan notu komisyon tarafından reddedildi. Ada bazında değişiklikten biz de söz etmiştik. Şimdi bunu yeniden ısıtmak olmayacak bir duaya amin demek. Ben siyaseten bir meseleye girmiyorum. İmar artışıyla ilgili emsal artışıyla ilgili ben AK Parti İl Başkanımızı da aradım. Bu mesele çözümsüz bir mesele, bunun odalardan dönme diğer alanlardan ilgili bakanlıktan dönme şansı yüksek. Bu noktada herhangi bir polemiğe girmeden vatandaşın ihtiyacı neyse çözelim. Depremzedeye gidip binan sekiz katsa on kata çıkarsın belediye demek doğru değil. Bitmiş tükenmiş, ekonomisi bitmiş yurttaşlarımızın derdi var. Gelin el birliğiyle çözelim bu kredi meselesini. Hep birlikte talebimizi sayın Cumhurbaşkanına iletelim. Büyükşehir de bununla ilgili yeni bir krediye ihtiyaç duymasın. Bir başka garabet. Orta hasarlı. Ağır, orta, az hasarlı bina ne demek? Bir bina ya risklidir ya değildir. Ya içinde oturulabilirdir ya değildir. Orta hasarlı binaların güçlendirilmesiyle ilgili yasal olarak sunulan alternatifin, bu alanla ilgili yasal düzenlemeyi bu anlamda özellikle söylüyoruz.”

AK PARTİLİ YILDIZDAN 30 EKİM’DE OLAĞANÜSTÜ MECLİS ÖNERİSİ

AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız da, 30 Ekim’de İzmir Depremi’nin yıldönümü nedeniyle meclisin olağanüstü toplanması çağrısında bulundu. Yıldız, “AK Parti grubu olarak orman yangını olduğunda bölgede olağanüstü meclis yapmıştık.  30 Ekim’de olağanüstü bir meclis yapalım. Bir yıl boyunca neleri yaptık, depremzedeler neyi bekliyor, iyi niyetle bunu tartışalım. Çünkü bu tartışmaya ihtiyaç var. Ziyaretler yapılıyor. Ardından gazete açıklamaları maalesef, sanki o ziyareti yapmamış gibi açıklamalar yapıyor. Biz evsahipliği kültürünü de, nezaketi de biliriz. Biz bu önergeyi önemsiyoruz. 5800 orta hasarlı bina var dedi sayın Soyer. Sayıları rakamları tartışıyor. Bu kentin odaları depremzedeler için bir yıl boyunca ne yaptı. İnşaat mühendisleri, mimarlar odası ne yaptı?” dedi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş