Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 15.2678
  • Demokrat Gündem DOLAR : 13.5272
  • Demokrat Gündem STERLİN : 18.3011
Haberler / Politika

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden Enes Kara açıklaması

12.01.2022 16:18:51

20 yaşındaki Enes Kara, ailesinin zoruyla kaldığı cemaat yurdundaki baskı sonucu intihar etti. Ardından bıraktığı video kaydı ile yaşadıklarını anlattı. Tıp fakültesi öğrencisi Kara'nın intiharının ardından tepkiler sürüyor. İsteği ve özgür iradesi dışında ailesinin baskısıyla cemaat yurdunda kalan Kara'nın intiharının ne ilk ne son olacağını belirten Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) de yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada tarikat ve cemaat yurtlarının derhal kapatılıp parasız yurtların devlet taraından kullanıma sunulması çağrısında bulunuldu. 

DEMOKRAT GÜNDEM-Tarikat ve cemaat yurtlarında kalmaya mecbur bırakılan gençlerin yaşamlarına son verecek noktaya getirilmesinin kabul edilemez olduğunun belirtildiği açıklamada, "Her geçen gün kararan geleceğimiz karşısında hepimiz derin üzüntü duyduğumuzu dile getiriyoruz ancak üzgün olmak artık yeterli değil! Tarikat ve cemaat yurtları derhal kapatılmalı; sosyal devlet, çağdaş ve parasız yurtları tüm öğrencilerin kullanımına sunmalıdır" denildi. 

ÇYDD'den yapılan yazılı açıklamada şu tespit ve görüşlere yer verildi: 

“Bütün ümidim gençliktedir!” diyen büyük Atatürk’ün gençliği bu çaresizliği hak etmiyor! Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak! Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi, 20 yaşındaki Enes Kara, KENDİ İSTEĞİ VE ÖZGÜR İRADESİ DIŞINDA ailesinin baskısıyla kaldığı cemaat yurdunda yaşamına son verdi. Ne acı ki Enes ilk değildi… Gençlerimizin kendilerini güvende hissetmedikleri; eğitim haklarının kısıtlandığı, barınma olanaklarının çok zorlaştığı ve en önemlisi yaşam haklarının hiçe sayıldığı bu ortamda, geleceğe dair umutları da siyasi çıkarlar, ekonomik sıkıntılar, ailevi ve toplumsal baskıyla karartılıyor. 

Cumhuriyet değerlerini yok sayan; çağdaş, laik ve demokratik toplum düzenini yok etmeye çalışan bu tarikat ve cemaat yapıları karşısında önce gençlerimizi ve sonra da geleceğimizi kaybediyoruz. Hekimlik gibi önemli bir mesleğin bile geleceğinin olmadığını düşündürten bu karanlık yapılara göz yumamayız. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, Büyük Atatürk’ün gençlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi korumaya; laik, bilimsel ve ücretsiz eğitimi savunmaya, geleceğimizin güvencesi olan gençlerimizin dimdik şekilde yanlarında olmaya devam edeceğiz! Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz."

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş