Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.1043
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.5128
  • Demokrat Gündem STERLİN : 11.8955
r-208
Haberler / Yerel Politika

CHP'li 17 meclis üyesinden ortak bildiri: '50 kere yapsalar, 50 kere daha kaybedecekler'

06.05.2021 20:14:22

Torbalı'da başkanlık seçimini CHP adayı Mithat Tekin'in kazanmasının ardından seçimde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle yargıya başvuran AK Parti'nin itirazının mahkeme tarafından kabul edilmesinin ardından bir bildiri yayınlayan CHP'li Torbalı Belediyesi meclis üyeleri ortak bir bildiri yayınladı. Oylarını hür iradeleriyle kullandıklarını belirten CHP'li meclis üyeleri, "Seçimi iptal edip 50 kere tekrar yapsalar, 50 kere daha kaybedecekler” dedi. 

DEMOKRAT GÜNDEM-İzmir 1'inci İdare Mahkemesi AK Parti'nin seçimde oy pusulalarının fotoğraflarının çekilip whatsapp gruplarında da paylaşılması nedeniyle usulsüzlük yapıldığını belirterek yargıya başvurmuştu. Mahkemenin AK Parti'nin başvurusunu kabul edip dava sürecini işletme kararının ardından ortak bir bildiri yayınlayan CHP' li meclis üyeleri ise, seçimin tekrarlanması sonucu çıkması durumunda CHP'nin yine ve yeniden seçimi kazanacağını vurguladı. 

17 meclis üyesinin imzasının bulunduğu ortak bildiride şu görüşlere yer verildi: 

"Bizler, Türkiye Cumhuriyeti ile aynı yaşta ulu bir çınarın, Cumhuriyet Halk Partisi’nin neferleriyiz. Bizler siyaseti onurlu bir toplu hizmeti olduğu için yaparız. Bizler için Cumhuriyet Halk Partili olmak erdemli olmak demektir. Bizler için başarı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin başarısıdır. Bizler hayatımızın her alanında bu bilinçle hareket eder ve partimizin ilke ve değerlerini her koşulda onurla temsil ederiz. Gayemiz, insan onuruna yaraşır, barışçıl ve hakça bir düzenin kurulmasıdır. Önceliğimiz, Torbalı’mızın bu ilkeler doğrultusunda hakça yönetilmesidir.

Büyük Başkanımız İsmail Uygur’un bizleri üzüntüye boğan vefatı üzerine, 27 Nisan Salı günü Torbalı Belediyesi Meclis Salonu’nda toplanan Torbalı Belediye Meclisimiz; meclis üyemiz Sayın Mithat Tekin’i Torbalımızın yeni Belediye Başkanı olarak seçmiştir. 

Seçim yasa ve yönetmeliklerin emrettiği şekilde yapılmış ve canlı yayınla başta Torbalı halkı olmak üzere tüm Türkiye kamuoyunun gözleri önünde Torbalı Meclis üyelerinin özgür iradelerinin tecelli ettiği tescil edilmiştir.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 56.137 (%52.49) Torbalılı vatandaşımızın teveccühüne mazhar olup oy verdiği Cumhuriyet Halk Partisi adayı merhum İsmail Uygur’un bizlere bıraktığı bayrak, onun en büyük emaneti ve vasiyeti olarak bizim ellerimizde yükselmeye devam edecektir. 
Torbalı halkının partimize, rahmetli başkanımıza ve bizlere verdiği her oy namusumuzdur. Namusumuzu göz bebeğimiz gibi koruyacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Bizler partili kimliğimiz, bilincimiz ve şahsi vicdanlarımızla İsmail Uygur’un vasiyetini demokratik yollarla yerine getirmeye söz verdik. O vasiyet, Torbalı’mızın Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yönetilmesidir. Bugün olduğu gibi yarın da Torbalı’mız Cumhuriyet Halk Partisi tarafından evrensel vizyonumuz doğrultusunda hakça yönetilmeye devam edilecektir. Seçimi iptal edip 50 kere tekrar yapsalar, 50 kere daha kaybedecekler. Hiçbir arkadaşımızın namusuna toz kondurmayacağız.”

NE OLMUŞTU? 

Torbalı Belediyesi Başkanı İsmail Uygur'un vefatının ardından Valilik talimatıyla seçimlerin yenilenmesine karar verilmiş. Mecliste gerçekleşen seçimde son iki turda en fazla oyu alan CHP adayı Mithat Tekin seçimi kazanarak Torbalı'nın yeni belediye başkanı seçilmişti. Tartışmalı seçimde Cumhur İttifakı adayları CHP'li meclis üyelerinin kullandıkları oy pusulaların üzerine kimliklerini koyarak fotoğraf çektirip bunları paylaştıkları ididasıyla tepki göstermiş ve seçimin iptali istemiyle mahkemeye başvurmuştu. 

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş