Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.1043
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.5128
  • Demokrat Gündem STERLİN : 11.8955
r-208
Haberler / Yerel Politika

CHP'li Bayır: 'Market Genelgesi sürekli uygulansın'

04.05.2021 16:27:20

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine bugün gönderilen Market Tedbirleri genelgesi ile ilgili konuşan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, ‘’Bu genelge olumlu gibi gözükse de, sadece tam kapanma sürecini kapsamamalı, sürekli olacak şekilde çıkartılmalıdır. Esnafı ancak bu şekilde ayakta tutabiliriz’’ dedi.

MARKET ZİNCİRLERİ NALBURCU MU, KIRTASİYECİ Mİ BELLİ DEĞİL

Bugün yayınlanan genelgede, marketlerde (zincir ve süper marketler dâhil) vatandaşlarımızın zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyeceği, 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabileceği, marketlerde elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyeceği açıklandı. Bu durumla ilgili, 1 ay önce Ticaret eski Bakanının cevaplaması istemiyle soru önergesi verdiğini hatırlatan Bayır, ‘’Ülkemizde haksız bir rekabet uygulanıyor. Toptan aldığı için zincir marketler, dönemine göre değişen ürünleri, çok daha ucuza satıyor. Üstüne üstlük bir de pandemi döneminde, esnafın dükkânı kapalı iken, esnafın sattığı ürünleri zincir marketleri rahatlıkla satıyor. Zaten esnaf zor durumda. Üstüne bir de bunlar eklenince, borçlarını ödeyemiyorlar, dükkânlarını kapatmak zorunda kalıyorlar. Market zincirleri; nalburcu mu, kırtasiyeci mi belli değil? Esnaf kökenliğinden gelen, mecliste, Sanayi, Ticaret, Enerji komisyonu üyesi olan bir milletvekili olarak çok net bir biçimde çağrıda bulunmak istiyorum. Bu duruma derhal son vermeliyiz ve genelgeyi sürekli hale getirmeliyiz’’ dedi.

BAŞLANGIÇ İÇİN UYGUN BİR ADIM OLARAK GÖRÜYORUZ

Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren İzmir İnşaat Malzemeleri İmalatçıları ve Satıcıları Odası Başkanı Cumhur Taşdelen ise, ‘’Genelgeyi, başlangıç için uygun bir adım olarak görüyoruz ama sadece tam kapanma ya da kısıtlanma ile bağlı kalmamalı bu durum. Raflarda bekleyen, ‘hiper marketler’ yasasının başlangıcı olarak kabul ediyoruz Emeği geçenlere teşekkür ederim ancak, bu genelge her zaman uygulanmalıdır. Çünkü esnaf, toplumun önemli bir parçasıdır’’ ifadelerini kullandı.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş