İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 8.9804
  • Demokrat Gündem DOLAR : 7.5231
  • Demokrat Gündem STERLİN : 10.4287
Haberler / Politika

CHP'li Böke'den '50 milyar lira nerede?' sorusu

22.02.2021 17:11:28

Hazine'nin malullük, yaşlılık, ölüm sigortaları ile genel sağlık sigorta primi için ödemesi gereken devlet katkısının 2019'da SGK'ya ödenmediğini savunan CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, konuyu meclis gündemine taşıdı. CHP'li Böke, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a “50 milyar lirayı aşan bu para nerede? Sorun teknik mi yoksa Hazine'de para mı kalmadı? SGK emekli maaşları ve sağlık ödemelerinde sorun yaşayacak mı?” sorularını yöneltti.

DEMOKRAT GÜNDEM- Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre, devletin, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası priminin dörtte biri oranında katkı yapması gerekiyor. Yıllık 50 milyar lirayı aşan bu katkı payı, bütçe zorluğu çeken SGK'nın emekli aylık ve ödenekleri ile sağlık harcamalarını karşılaması için hayati önem yaşıyor. Yasaya göre, devlet katkısı olarak hesaplanacak tutar, talep edilen tarihi takip eden 15 gün içinde Hazine tarafından SGK'ya ödeniyor. SGK'ya 2017 yılında 49,1 milyar lira, 2018 yılında ise 53,9 milyar lira devlet katkısı ödendi. Ancak kurumun 2019 faaliyet raporunda bu ödemenin yapılmadığı görüldü.

50 MİLYAR LİRAYİ AŞAN BU PARA NEREDE?

CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. CHP'li Böke, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, SGK'ya ödenmesi gereken 50 milyar lirayı aşkın paranın akıbetini sordu.

SGK HANGİ KALEMLERDEN TASARRUF EDECEK?

CHP'li Böke yazılı soru önergesinde şu soruları yöneltti:

“SGK'nın 2019 Yılı Faaliyet Raporu'nda devlet katkısının görülmemesinin sebebi raporun hazırlanışında ortaya çıkan teknik bir hata mıdır? Hazine, SGK'ya ödemesi gereken 2019 yılına ilişkin devlet katkısını ödemediyse, SGK ile bunun gerekçesini paylaşmış mıdır? Paylaştıysa bu gerekçe 2019 yılında Hazine'nin finansmanında ortaya çıkan sorunlar mıdır? Sosyal güvenlik sistemimizin mali sürdürülebilirliğini zayıflatan bu durumda, emekli aylık ve ödenekleri ile sağlık harcamalarını ödemekle yükümlü olan Sosyal Güvenlik Kurumu, hangi kalemlerden tasarruf yapacaktır? Sorunun bu haliyle sürmesi durumunda önümüzdeki aylarda kıdem tazminatı, emekli aylık ve ödeneklerinin ödenmesinde sorunlar ve hak kayıpları, sağlıkta vatandaşlardan alınan katılım payının ve ilave ücretin artırılması, Genel Sağlık Sigortası'na ek olarak vatandaşın cebinden ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası alınması gibi vatandaş aleyhine adımlar gündeme gelebilir mi? Bunu engellemeye dönük bir önlem planınız var mı?”


 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş