Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 15.2112
  • Demokrat Gündem DOLAR : 13.4309
  • Demokrat Gündem STERLİN : 17.9049
Haberler / Yerel Politika

CHP'li Çamur'dan AK Parti'ye kalem kalem Sosyal Yardım açıklaması

24.11.2021 21:45:06

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 Mali Bütçe ve Performans raporunun görüşüldüğü büyükşehir belediye meclisinin Kasım ayı 6. Oturumunda AK Parti kanadından gelen bütçe ve sosyal yardımlara yeterli payın verilmediği şeklindeki eleştirilere CHP’li Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Gamze Gül Çamur yanıt verdi. 

DEMOKRAT GÜNDEM-İzmir genelinde sosyal yardımlara ciddi bir pay ayrıldığını belirten CHP Meclis Üyesi Gamze Gül Çamur, vatandaşlara yanlış bilgilerle yönlendirildiğini belirterek, sosyal yardımlara ayrılan bütçenin yüzde 40 arttırıldığını söyledi.

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Çamur, “2022 yılında 61 bin aileye 42 milyon liralık nakit yardım desteği ayırmış durumdayız. Bütçemizi sosyal hizmetler daire başkanlığında yüzde 40 arttırmış durumdayız. Bunları tek tek sayacağım. Muhalefet bizi buna mecbur kıldı. İzmirlileri yanlış yönlendiriyorsunuz” dedi.

‘PROJE VE YARDIMLARIMIZI ANLATMAK VAKİT ALIR ANCAK…’

İBB 2022 Yılı Mali Bütçe’sinin ayakları yere basan bir bütçe olduğunu kaydeden CHP Meclis Üyesi Gamze Gül Çamur, “Sosyal belediyecilik anlamında bütçenin ayakları yere basıyor.

Burada projelerimizi ve hayata geçirdiğimiz sosyal yardımları anlatmak vakit alır. Bütçesi fazla olanları aktardım sadece. Ayakları yere basan, gerçekçi bir bütçe olmuştur. Emeği geçen tüm bürokratlara teşekkür ediyorum” dedi.

‘BU YIL 165 BİN ÇOCUK İÇİN 118 MİLYON 828 BİN LİRALIK SÜT KUZUSU KAYNAĞI AYIRDIK’

Sosyal yardımlara ciddi pay ayrıldığını kaydeden Çamur, Süt Kuzusu başta olmak üzere çocuklar için 2022 yılında yapılmasını hedefledikleri yardım miktarları ile ayrılan bütçe oranlarını paylaştı. Çamur, “Sosyal yardımlara ciddi pay ayrıldı. İzmir genelinde doğan 1-5 yaş arası çocuklara verilen bir hizmettir. Doğum oranı az olduğunda daha az olabilir. Bu yıl 165 bin çocuğu hedefledik. 118 milyon 828 bin 600 lira bütçe ayırdık Süt Kuzusu için. İBB olarak üreticinin yanında olacağız. Kooperatiflerin ayrıştırıldığına dair eleştiri var. Başvuru yapan tüm kooperatiflerden alım yapmayı hedefliyoruz. Tire Süt ve diğer 6 farklı kooperatiften de alım yapıyoruz. 2022 yılında 35 bin çocuk hedefliyoruz, 5 milyon 250 bin liralık bütçe ayırdık kırtasiye. Keşke her şey süt liman olsa bu ülkede, bu yardımları yapmak zorunda kalmasa. Bu sayılar azalsa. Ancak her gün çoğalıyor. Çocuklarımıza başkanımız göreve geldikten sonra, bu verileri Milli Eğitim’den alıyoruz, bu yıl bot ve mont yardımımız için 30 bin çocuk hedefliyoruz, 7 milyon 500 bin liralık bütçe ayırdık. Çıraklık eğitim merkezinden alıyoruz bunları. Malzemelerin hepsinin İzmirli esnaflardan alınması şartını koyuyoruz. Tablet yardımı yaptık. Bin 100 çocuk için 3 milyon 750 bin lira ayırdık bu yıl için. Çölyak ve fenilketönüri hastalarına gıda paketi yardımı yapıyoruz. Glütensiz ürünler pahalı. 2022 yılında 2 milyon 293 bin lira bütçe ayırmış bulunmaktayız. Aynı zamanda medikal malzeme ve hasta bezi desteğimiz var.”

TAZİYE PAKETİ DESTEĞİMİZ OLACAK’

Meclis Üyesi Çamur, medikal malzeme, hasta bezi, taziye paketleri, şehitler için verilen ve devam ettirilecek olan hizmetler hakkında da bilgi vererek, “2022 yılında hedefimiz 750 adet medikal malzeme 180 bin hasta bezi. Ayırdığımız bütçe 3 milyon 623 bin lira. Tekerlekli sandalye için de, dolar kuru arttığı için gecikme oldu ihalelere kimse katılmadı. Taziye paketi desteğimiz var. Yeni bir uygulama. Daha önce pide ve ayran gönderiyorduk, devam ediyoruz. Bunlar aş evimizde hazırlanıyor. Taziye paketi hazırlıyoruz. 7 bin 500 haneye ulaşacağız şehitlerimiz için bir milyon 775 bin lira bütçe ayırdık. Erkek konuk evi var. Bu evimizde toplamda şimdiye kadar 629 farklı kişi yararlandı. Bu yıl 550 bin lira bütçe ayırdık” diye konuştu.

‘ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN ÇAMAŞIR YIKAMA HİZMETİ DE BAŞLAYACAK’

İzmir’de okuyan ya da okumaya gelen üniversite öğrencileri için verilen ve önümüzdeki yıl yeni başlayacak çamaşır yıkama hizmetinden de bahseden Gamze Gül Çamur, diğer hizmetleri ise şu şekilde sıraladı? “Bu yıl ilk kez üniversite öğrencileri için çamaşır yıkama hizmet  verilecek. Önce Bornova, Buca ve Çiğli 640 bin lira para ayırdık. Yeni başlayan hamam ve berber hizmeti. Evsiz erkek vatandaşlar için Basmane Hamamı’nda bu hizmeti vereceğiz. Bunun için 2500 vatandaş için 100 bin lira bütçe ayırdık. 23 bin haneydi, 55 bin oldu, şu anda 61 bin haneye toplamda 46 milyon 840 bin lira bütçe ayırdık. Bu düzenli olan. Bir de pandemi ve deprem nedeniyle düzensiz gönderdiğimiz gıda paketleri var. Yeni bir hizmetimiz de kavurma destekleri. Canlı hayvan ve yem verdiğimiz vatandaşlarımızdan hayvanları alıp kavurma yaparak ihtiyaç sahiplerine veriyoruz. 5823 haneye bu yıl yakacak hizmeti. Aynı zamanda ev eşyası desteğimiz var. 7 milyon ayırdık. 8 bin haneye 3 milyon 700 bin lira ayırdık. 21 bin bebek için 4 milyon 956 bin lira bebek bezi vereceğiz. Ulaşım kartı uygulaması da ilk kez bizim dönemimizde uygulanan bir destek. Üniversite desteğimiz var, 5 bin öğrenci için aylık 400 lira vereceğiz, 10 milyon liralık bütçe ayırdık 2022 yılında 61 bin aileye 42 milyon liralık nakit yardım desteği ayırmış durumdayız.”

‘3 MİLYON 60 KİŞİYE YEMEK DAĞITILACAK)

2022 yılında 3 milyon 60 kişiye aşevleri aracılığıyla yemek göndermeyi hedeflediklerini belirten Çamur, “Aşevleri şube müdürlüğümüz var. 3 milyon 60 kişiye yemek göndermeyi hedefliyoruz 2022 yılında. Kumanya desteğimiz var. Cenaze evlerine pide ve ayran desteğimiz de 8 milyon 212 bin 500  lira olarak ayrılmış durumda” ifadelerini kullandı.

‘2022 YILINDA MASAL EVLERİNİN TAMAMI AKTİF HALE GELMİŞ OLACAK’

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kapsamında ayrılan bütçenin neden fazla olduğu eleştirisini de yanıtlayan Gamze Gül Çamur, yine AK Parti tarafından getirilen masal evi hedeflerinin gerçekleşmediği şeklindeki eleştiriye ise, “Toplumsal cinsiyet eşitliği kavramını kullanmaktan vazgeçmeyeceğiz. Buna ilişkin sosyal projeler daire başkanlığınca diğer konulardan 7 kat fazla bütçe ayrılmasının sebebi, kadın çalışmalarının onun içine dahil edilmesi. Neler var? Toplumda gerçekten kadın erkek her konuda eşit olmalıyız. Bu da sosyal belediyeciliğin bir görevi. Çocuk ve gençlik merkezlerimiz de var. Masal evleri projesi herkes tarafından heyecanla karşılandı. Çok güzel bir proje. 20 masal evi hedefleniyordu. Çiğli, Kemalpaşa, Foça dahil 8 tanesi açılmış durumda. 12 tanesi de 2022 hedeflerimiz arasında. Yani 2022 yılında masal evlerinin hepsini aktif hale getirmiş olacağız. 15-30 yaş gençler için kurslar düzenliyoruz.  İzmir’e gelen gençlere barınma dahil danışmanlık hizmeti veriyoruz. Kitap kart, gezici çocuk, engelliler için özel plaj dizaynı yapıyoruz” bilgileriyle yanıt verdi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş