İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 8.9804
  • Demokrat Gündem DOLAR : 7.5231
  • Demokrat Gündem STERLİN : 10.4287
Haberler / Yerel Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem konutlarının temelini attı

22.02.2021 17:51:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir'de deprem konutlarının temel atma törenine katıldı, ardından Göztepe Stadı açılış törenini gerçekleştirdi. Erdoğan, "Depremden 10 ay sonra 2021 Ağustos ayı itibariyle konutların teslime başlıyoruz. Etaplar halinde toplam 5 bin konutu hak sahiplerine teslim edeceğiz" dedi. 

DEMOKRAT GÜNDEM-Partisinin İzmir İl Kongresi'nin ardından deprem konutlarının resmi temel atma törenine katılan ve Göztepe Stadı'nın açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konutların on ay sonra teslim edileceğini açıkladı. Kentsel dönüşümün önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşaatı geçtiğimiz aylarda başlayan ve kısa sürede teslim etmeyi hedeflediğimiz deprem konutlarının hak sahiplerine ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. 30 Ekim’deki depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Afetleri engelleyemeyiz ama yıkıcı etkilerini azaltabilir, afet sonrasındaki yaraları sarabiliriz” dedi.  

Riskli yapı, kira yardımı, tahliye, tespit ve yıkım işleri için 15 milyon lira kaynak aktardıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün temel atma töreninde 5 bin deprem konutunu da bu anlayışla hızla hayata geçiriyoruz. Depremin ardından başlattığımız çalışmalarla bir kısmı yerinde bir kısmı rezerv alanda olmak üzere 7 ayrı alanda hemen inşaatlara başladık. Bugün ilk etapta yerinde yapılacak bin 444 konut ve 208 dükkan ile rezerv alanımızda 397 konutumuzun temeklini atıyoruz. Yerinde gerçekleşen dönüşüm 75 bin metrekarelik bir alanda yürütüyor. Bu bölümdeki konu 800 milyon liradır. Riskli yapı kira yardımı, tahliye, tespit yıkım işleri için 15 milyon lira kaynak aktardık. Depremden 10 ay sonra 2021 Ağustos ayı itibariyle konutların teslime başlıyoruz. Etaplar halinde toplam 5 bin konutu hak sahiplerine teslim edeceğiz. Bayraklı’daki rezerv alandaki konutları İzmir’in ihtiyaç duyduğu stok dönüşüm konutu olarak kullanacağız. Bu rezerv 750 bin metrekarelik bir alan kapsıyor. Depremden etkilenen Karaburun ilçelerimizin köylerinde de köy evleri inşa edeceğiz. Rıza Bey Apartmanı yerinde ise farklı bir projeyi hayata geçiriyoruz. Enkazının altından 38 vatandaşımızın cansız bedeninin çıkarıldığı depremin 91 saat sonra ulaşılan ayda bebeğimizin sevinciyle kucaklaştığımız yer burasıdır. Bu alanı hem depremde kaybettiğimiz vatandaşımızın hatıralarını yaşatacak hem de deprem bilincini hafızlarda canlı kalmasını sağlayacak bir yer olarak düzenleyeceğiz. Rıza Bey Apartmanı’ndan ev sahibi olmak isteyenlere de konutlarını yapıp teslime edeceğiz” diye konuştu. 

İZMİRLİ VATANDAŞLARIMIZA 7 MİLYAR LİRAYI AŞAN YARDIM YAPTIK 


“Sadece yaraları sarmakla kalmayıp İzmir’de sürmekte olan kentsel dönüşüm çalışmalarımızı da hızlandırdık. 8 yılda tespit edilen 20 bine yakın binadan 18 bine yakının yıkımını gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızın rızası alınarak mümkün olduğu kadar yerinde ve hızlı şekilde yürütmeyi hedefliyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugüne kadar 254 milyon liralık riskli yapı kira yardımı olmak üzere 406 milyon liralık kaynağı kullandık. TOKİ eliyle İzmir’de 27 bin 170 adet konut ve sosyal donatı alanı inşa ettik. Dar gelirli vatandaşlarımı konut sahibi 50 bin-100 bin konut kampanyaları 6 bin 470 ve 109 dükkan inşa ediyoruz. 81 ilde millet bahçesi hedefiyle 148 bin metrekarelik 2 adet millet bahçesi yapıyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çiğli ve Bergama'da millet bahçeleri yapacaklarını da söyledi. Erodğan, "Çiğli ve Bergama’da hayata geçireceğimiz millet bahçelerimiz afet anında toplanma alanı olarak da kullanılabilecek. Son 18 yılda 80 milyar yatırım yaptık. İzmirli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 7 milyar lirayı aşan yardım yaptık. 2 bin 60 yatak kapasitesiyle Bayraklı şehir hastanesiyle birlikte 8 hastanemizin yapımı devam ediyor” ifadelerini kullandı. 

BAYRAKLI'NIN YENİ HALİ BÖYLE OLACAK 


Açıklamasını, “İzmir’de bölünmüş yolları 948 kilometreye çıkardık. İstanbul-İzmir otoyolu, Memen- Aliağa- Çandarlı otoyolu, Sabuncubeli tüneli, Konak tüneli, İzmir çevreyolunu yaptık. Aliağa-Selçuk arasında hizmet veren İZBAN’ı şehrimize kazandırdık. Halkapınar-Otogar hattının yakında ihalesine çıkıyoruz. İzmir Körfez Geçişi Projemizin etütleri bitti, imar planı çalışmaları sürüyor. Adnan Menderes Havalimanı’nı baştan aşağı yeniledik. 29 baraj, 8 gölet yaptık. 12 baraj daha inşa ediyoruz. Çiftçilerimize 18 yılda 5 buçuk milyar lira tutarında tarımsal hizmet verdik. 3 yeni organize sanayi bölgesi, teknoparklar, 93 araştırma geliştirme merkezi ve tarsım merkezleri kurduk. 26 ilçemize doğalgaz getirdik. Deprem yaralarını sararak, kentsel dönüşüm çalışmalarını hızla tamamlayarak şehrimizin geleceğe bakması sağlayacağız. İzmir’i tarihine ve potansiyeline uygun çok daha geniş projelerle tanıştırmak için sabırsızlanıyoruz. 2012 yılında büyük bir kentsel dönüşüm seferberliği başlattık. İl ve ilçelerimizdeki riskli binaları kentsel dönüşüm kapsamımıza aldık. 1 buçuk milyon konutun dönüşümünü tamamladık. 81 milyar lirayı bulan konutların dönüşümü devam ediyor. Acil dönüşmesi gereken 1 buçuk milyon konutu her yıl yeni 300 bin konutla devam ettiriyoruz. Güzel apartmanlarla Bayraklı’nın yeni hali böyle olacak" şeklinde sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye genelinde TOKİ tarafından 1 milyon adet depreme dayanıklı konutu da gerçekleştirdik. 5 milyon kardeşimizin sıcak yuvalarına kavuşmasını temin ettik. Bir eskiyi bir de şimdiki hali düşünün. 1 milyonuncu konutun da anahtarını hak sahibi kardeşimize bizzat takdim edeceğiz. Ülkenin her tarafında devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandıran çalışmaları da hayata geçirdik. Dönüşüme katılacak vatandaşların 1 buçuk katına kadar yapacakları KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indirdik. Yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyeceklere kullanacakları kredi miktarını arttırdık. 125 bin liradan 200 bin liraya, güçlendirme kredisini 50 bin TL’den 80 bin TL’ye kadar çıkardık. Toplam ev kredi kullanımını 625 bin liradan 1 milyon liraya yükselttik. Tüm kurumlarımız ve imkanlarımızla vatandaşlarımızla el ele vererek bu süreci hızla tamamlayacağız. Afetlerin beklemeye geçmediğini, her an yeni tehditlerle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Durumu iyi olan vatandaşlarımıza afet bölgelerdeki binaların dönüşümü çağrı yapıyorum.  Üzmeyeyim kırmayayım ama şahsen ben güçlendirmekten değil yenilemeden yanayım. Gelin güçlendirmeyi değil yenilemeyi tercih edelim derim. Yenilemeyle çok daha güçlü bir imkana sahip olacağımıza inanıyorum. Bugüne kadar edindiğim tecrübeler bana bunu gösteriyor. Hiçbir hesap afette kaybedeceklerimizden daha değerli olamaz. Çok geç olmadan vatandaşlarımızla iletişimde olarak dönüşümü hızla tamamlayacağımıza inanıyorum. Vatandaşlarımız TOKİ’yle bu adımı atarlarsa biz buraya da 50 bin-100 bin hedefimizle varız” değerlendirmesini yaptı. 

STAD İÇİN 400 MİLYON LİRA KAYNAK 

Temel atmanın ardından Göztepe'deki stat açılışına geçen Erdoğan, stat için 400 milyon lira harcandığını dile getirerek, “İzmir’in şanına yakışan bir stat. Belki de uluslararası müsabakaları yapabileceğimiz 20 bin kişilik bir stat. Binali Bey’in de ısrarlarıyla yapılmış olan bir stadyum” dedi. 
 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş