Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.6839
  • Demokrat Gündem DOLAR : 19.1183
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.5706
r-227
Haberler / Ekonomi

Ekonomim yazarı Aktaş: KKM'yi tasfiye etme aşamasında dövizin artmayacağı algısını oluşturmak en temel şart

17.03.2023 11:38:57

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, kur korumalı mevduatın (KKM) her hafta rekorlar kırdığını belirterek, Millet İttifakı'nın seçimleri kazanması durumunda KKM'yi tasfiye edebilmesinin zorluğunun her geçen gün daha da arttığına dikkati çekti.

Aktaş, Cumhur İttifakı'nın ise böyle bir planı olmadığını yazdı.

Aktaş, şu ifadeleri kullandı:

"Son olarak 1,6 trilyona ulaşan bu hesaplar ne kadar büyürse tasfiyede yaşanacak sorun da o kadar artacak. Tabii ki bitiş sırasındaki genel ekonomik tablo ve beklentiler de büyük önem taşıyor. Tasfiye döneminde kurun çok fazla artmayacağı beklentisini oluşturmak gerekiyor. KKM’den çıkacak paranın ancak bu sayede dövize gitmesi önlenebilir. Aksini düşünmek bile korkunç! Seçime kadar bu hızda artışla 1,8 trilyon liraya çıkacak KKM bir yıla yayılarak tasfiye edilmek istense bile her ay ortalama 150 milyar lira dövize koşmaya hazır bir şekilde piyasaya verilecek demektir. İşte bu yüzden kur artışı beklentisinin kırılması şart. Zaten kurun artma eğilimi içinde olduğu bir dönemde bu tasfiye de yapılamaz."

KKM büyüklüğü 10 Mart haftasına 26 milyar TL daha artarak 1,6 trilyon TL'yi aşmıştı. Böylece KKM büyüklüğü, geçen hafta kırdığı rekoru yeniden kırmış oldu.

Yazının tamamı için tıklayın

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş