Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 15.2678
  • Demokrat Gündem DOLAR : 13.5272
  • Demokrat Gündem STERLİN : 18.3011
Haberler / Güncel

Elazığ Valiliği'nden Enes Kara açıklaması

14.01.2022 16:41:43

Elazığ Valiliği, kaldığı cemaat evindeki baskılar nedeniyle intihar eden Fırat Üniversitesi öğrencisi Enes Kara hakkında açıklama yaptı 
 
Nur Cemaati'ne ait olduğu belirtilen cemaat evindeki baskılar nedeniyle Fırat Üniversitesi öğrencisi Enes Kara, yaşamına son vermiş; kamuoyu Enes'in ölümünün nedeninin yasadışı olarak faaliyetlerini devam ettiren tarikat ve cemaatler olduğu yönünde güçlü bir tepki göstermişti. 

Kamuoyundaki bu tepki sonrası Elazığ'da eylem ve protestolar valilik tarafından 'kovid-19' tedbirleri gerekçe gösterilerek yasaklanmıştı. 

''SORUŞTURMA SÜRÜYOR''

Konuya ilişkin Elazığ Valiliği'nden yeni bir açıklama yapıldı.

Enes Kara'nın kaldığı cemaat yurdunda yaşadığı sıkıntılar, gelecek kaygısı ve ailesinin baskıları nedeniyle yaşamına son vermesinin ardından başlatılan soruşturmanın çok yönlü olarak devam ettiğini bildiren valilik, açıklamada 15 gün süreyle alınan "yürüyüş, miting yasağı" kararının  Covid-19 salgını kapsamında alındığı belirtildi.  

''YASAĞIN İNTİHARLA ALAKASI BULUNMAMAKTADIR''

Elazığ Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Fırat Üniversitesi öğrencisi Enes Kara’nın vefatı hepimizi derinden üzmüştür. Konu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma çok yönlü olarak devam etmektedir. Öte yandan son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan haberler üzerine açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Valiliğimiz tarafından Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında ilgili kanunlara dayanarak, 08.02.2021 tarihinden itibaren 15 gün süreyle, kararda belirtilen istisnalar hariç olmak üzere, açık hava toplantısı, yürüyüş, miting ve benzeri etkinlikler için kısıtlama tedbirleri uygulanması kararlaştırılmıştır.Tedbir kararları Covid-19 salgını kapsamında düzenli olarak alınmakta olup, bahse konu intihar olayı ile bir ilgisi bulunmamaktadır” denildi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş