İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 8.9804
  • Demokrat Gündem DOLAR : 7.5231
  • Demokrat Gündem STERLİN : 10.4287
Haberler / Yerel Politika

Erdoğan'dan İzmir mesajları: İzmir'e yakışıyor mu?

22.02.2021 15:28:06

Partisinin il kongresine katılmak bir dizi temel atma ve etkinliğe katılmak amacıyla İzmir'e gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmirli yöneticilere yönelik eleştirilerde bulundu. Erdoğan, İzmir'in deprem sonrası konutlarının temelini de kendilerinin atacağını, su sorununu hükümetin çözdüğünü belirterek, gecekondu yapıların İzmir'e yakışmadığını söyledi. İnşaatı daha önce başlayan ancak resmi temel atma törenini bugün gerçekleştirecekleri Bayraklı'daki deprem konutlarının yıl sonuna kadar biteceğini de müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah 6 ay sonra teslimata başlıyoruz, yıl sonuna kadar da deprem konutlarını bitireceğiz. Bu söz Bay Kemal sözü değildir ha.." dedi. 

DEMOKRAT GÜNDEM-Halkapınar Kapalı Spor Salonu'nda İzmirlilere seslenen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'in altyapı sorunlarına vurgu yaparak, İzmirlilerin bunu hak etmediğini söyledi. Konuşmasında sık sık Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sert eleştirilerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'deki CHP'li yöneticilerin de başta alt yapı ve su olmak üzere pek çok sorunla ilgili çözüm geliştiremediğini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunlar aka kara, karaya ak dışında bir düşüncesi, fikri, projesi olmayanların şu anda bulunduğumuz İzmi'i nasıl sel sefil bıraktıklarını hep birlikte görüyoruz. Havaalanından gelirken Karabağlar'ın halini gördüm. Eşime şu hali görüyorsun değil mi dedim. Bu güzel İzmir'e yakışıyor mu? Böyle bir yapılanma bu güzel İzmir'e yakışıyor mku? Ya siz ne işe yarıyorsunuz, ne iş yaparsınız? Bu gecekonduları niçin ele alıp da düzenlemiyorsunuz. Hadi eliniz değsin de yapın. Yapmazlar, yapamazlar. Çünkü bunlar bizim gibi dertli değil. Biz dertliyiz dertli. Türkiye'nin en güzel şehri belediye hizmetlerinde ilk ona bile giremiyorsa durup bir düşünmek gerekiyor" dedi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDA ZMİR İLE İLGİLİ SÖYLEDİKLERİ: 

SALİHA BUNLAR SANA SU VERMEZ

İnanın sorun bunlara. Büyükşehirlerde su problemini aşmak kimin görevidir? Belediyenin mi merkezi hükümetin mi? Bay Kemal bunu da bilmez. Bu, büyükşehir belediyesinin görevidir. Saliha sana su vermez bunlar. Sen çünkü AK Partili belediyesin. Vermezler. Su ya su! Ama bizde böyle Bir şey yok. Su Allah'ın nimeti. Vereceksin. Ve biz İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin suyunu DSİ kanalıyla biz getirdik. Biz verdik biz. Büyükşehir getirmesi gerekirken, yapamadım bu. Biz İzmir bize oy vermiyorsa da biz buraya suyu getireceğiz dedik ve suyu DSİ ile suyu buraya getirdik. Bizim anlayışımız bu. Hiç ümidimiz yok. Ama İzmir'den verdiğimiz bu mesajların yerini bulması en büyük temennimiz.

İZMİR'E YAKIŞIYOR MU?

Bakın bugün doğalgazın girmediği şehir kalmadı. Nereden nereye? Niye? Benim halkıma vatandaşıma bu yakışır da onun için. Cumhuriyet tarihinde yapılanların tamamını beşe ona katlayan yatırımların hiçbirinde bunlardan destek görmedik. Bunlar aka kara, karaya ak dışında bir düşüncesi, fikri, projesi olmayanların şu anda bulunduğumuz İzmi'i nasıl sel sefil bıraktıklarını hep birlikte görüyoruz. Havaalanından gelirken Karabağlar'ın halini gördüm. Eşime şu hali görüyorsun değil mi dedim. Bu güzel İzmir'e yakışıyor mu? Böyle bir yapılanma bu güzel İzmir'e yakışıyor mku? Ya siz ne işe yarıyorsunuz, ne iş yaparsınız? Bu gecekonduları niçin ele alıp da düzenlemiyorsunuz. Hadi eliniz değsin de yapın. Yapmazlar, yapamazlar. Çünkü bunlar bizim gibi dertli değil. Biz dertliyiz dertli. Türkiye'nin en güzel şehri belediye hizmetlerinde ilk ona bile giremiyorsa durup bir düşünmek gerekiyor.

HER TARAFI SULAR BASTI...

Hükümet tüm altyapıları en güzel şeklide yaptığı halde belediye sorumluluğu altında manzara tersine dönüyorsa durup düşünmek lazım. Başka şehirlerde birkaç ayda biten altyapı çalışmalarının burada yıllarca sürmesinin nedeni ne kaynak ne de araçtır. Daha geçenlerde her tarafı sular bastı mı? Bastı. Bir hanımefendi Bay Kemal'a, 35 yıldır burayı siz yönettiğiniz halde bu altyapı niçin yapılmadı, yapılmıyor, diye soruyor. Doğru. Çünkü esnafın hepsinin dükkanlarını sular bastı. Aynı şeyi depremde yaşamadık mı? Yaşadık. İnşallah 6 ay sonra teslimata başlıyoruz, yıl sonuna kadar da deprem konutlarını bitireceğiz. Bu söz Bay Kemal sözü değildir ha..

YAPAMAZLAR ÇÜNKÜ...

Kendi içindeki taciz, tecavüz, hırsızlıkla hesaplaşmayı reddeden bir zihniyettir bizim zihniyetimiz. Şehrine ve millete hizmet yerine, kaynak ve zaman önceliğini asli vazifesi olmayan işlere ayıranlar bu şehre yazık etmişlerdir. Temelini atacağımız deprem konutları bunun en bariz örneği. Deprem sonrası hemen tespitleri yaptık, 5 bin konut inşa etmek üzere çalışmalara başladık. Hazırlıkları tamamladık, yılbaşından önce fiilen inşaatlara başladık. Bugün de resmi temel atma törenini gerekleştiriyoruz. Bu konutları bakanlığımız değil de buradaki mahalli idare yapacak olsaydı şayet, şu anda bırakın temeli projeyi henüz tespitler bile bitirilememişti. Yapamazlar. Dertli olacaksın dertli. Dert yoksa iş de yoktur. Daha açık söylerkek, içerideki rant kavgasından yatırıma sıra gelmezdi.

GÖZTEPE STADINI BEĞENDİNİZ Mİ?

Göztepe stadının da resmi açılışını yapacağız inşallah. Gençler stad nasıl? Beğendiniz mi? Ne harcadık biliyor musunuz? 400 milyon liralık bir yatırımla inşa edilen bu stadyum 20 bin kişilik tribün kapasitesi ve bünyesindeki pek çok tesisle gerçekten şehrimize yakışan bir eser oldu. Bu eserin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Temel atma töreninin hemen ardından göç konferansına katılacağım. İzmir göçün ne demek olduğunu çok iyi bilir. Bir asır önce bu şehrin yaşadıklarını, son 7-8 yıldır on milyonlarca insan coğrafyamızda tecrübe etti.

EYÜP KADİR KARDEŞİMİZİN ÖNEMLİ KATKILARI OLACAĞINA İNANIYORUM

Bir başka güzel haberi daha paylaşmak istiyorum. AK Parti Genel Merkez Gençlik kollarımızın 15 Mart'ta yapılacak 6'ıncı olağan kongresinde başkanlığa izmir başkanı Eyüp Kadir İnan kardeşimizi aday gösteriyoruz. Kendisi lise yıllarından beri her kademede görev yapmış, çekirdekten yetişme bir kardeşimizdir. Lisansını ve yüksek lisansını yapan kardeşimizin gençlik kolları başkanımız olarak partimize önemli katkıları olacağına inanıyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş