Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.3550
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.8514
  • Demokrat Gündem STERLİN : 12.1389
Haberler / Güncel

Ev bulamayan üniversite öğrencileri kazan kaldırdı: 'Kampüse çadır mı kuralım?'

14.09.2021 14:34:25

İzmir'de kira artışı nedeniyle uygun ev bulamayan öğrenciler tepki gösterdi. DEÜ Denizcilik İşletmeciliği bölümünü kazanan Alibaş, "Kampüse çadır kurma raddesine geldik" dedi.

İzmir’de pandemiden önce 800-1000 TL arasında olan 1+1 dairelerin aylık kiraları, üç kat artarak 3 bin TL'ye dayandı. Özellikle, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) kampüsünün bulunduğu Buca'da bütçelerine uygun ev ve yurt bulamayan öğrenciler, "En sonunda kampüse çadır kuracağız" dedi. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu ise "32 yıldır bu işi yapıyorum, böyle bir şey yaşamadım. Bu sene bu kriz zor aşılır. Yurt dışındaki gibi ailelerin yanlarına öğrenci alması uygulaması olabilir" ifadelerini kullandı.

'ÖĞRENCİYİZ, 2 BİN 500 LİRA KİRAYI NASIL ÖDEYELİM'

DEÜ kampüsünün bulunduğu Buca ve Ege Üniversitesi (EÜ) kampüsünün yer aldığı Bornova ilçelerinde emlak ofislerini aşındıran üniversiteliler, aşırı yüksek ev ve özel yurt kiraları ile Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarının yetersiz kalmasına isyan etti. Buca'daki DEÜ Denizcilik İşletmeciliği bölümünü bu yıl kazanan Tansel Alibaş, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Trabzon'dan geliyorum. 1-2 ay önceden beri internetten ev bakıyorum. Kira fiyatları, okulların açılacağı tarihin açıklanmasının ardından bir anda 400, 500, 600 liralık artışlar kaydetti. 900 liraya baktığım evler 1400 lira filan oldu. Bu kez dedim ki en azından gidip İzmir'den bakayım. Atladık geldik Trabzon'dan. Yaklaşık 3-4 günden beri arkadaşımla birlikte İzmir'de ev bakıyoruz. Ev bulamıyoruz. Ev bulamamayı geçtim, fiyatların aşırı yüksek oluşu bizi çok şaşırttı. 1+0, 1 +1 evler için bizden bin 500-2 bin 500 lira civarında paralar istiyorlar. Biz öğrenciyiz. Bunu nasıl karşılayabiliriz ki?  Hadi çalışıyor olsak bir şey demeyiz de.. Öğrenci insanız bizim gelirimiz ne? Bakalım ne olacak.”

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş