Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.5532
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.8287
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.0672
Haberler / Ege

'Gaz kolu takıldı' demişlerdi... 30 yıla kadar hapis istemi

25.01.2023 15:31:31

Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında Vanuatu bayraklı yük gemisi ‘Ocean Blue ile 4 saatlik takibin ardından Yunan karasularına gireceği sırada durdurulan ABD bayraklı lüks yat ‘Belgor’da ele geçirilen 84 kilo uyuşturucuyla ilgili tutuklanan 18 kişi hakkında iddianame hazırlandı.

Şüphelilerin her biri için 20 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede şüphelilerin ifadelerindeki 'gaz kolunun takılı kalması nedeniyle duramadık' beyanlarının gerçeği yansıtmadığını ortaya koyan bilirkişi raporuna da yer verildi.

Bodrum ilçesi Güllük Limanı'na 26 Temmuz 2022 tarihinde hareket halindeki Vanuatu bayraklı 92 metre boyundaki 'Ocean Blue' isimli ticari gemide uyuşturucu madde bulunduğuna dair bilgi alındı. Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından operasyon düzenlendi. Ekipler, ticariyi gemiyi takibe aldı. Takip sırasında Güllük Körfezi açıklarında ABD bayraklı 'Belgor' isimli motor yatın ticari gemiye yanaşıp ayrıldığı tespit edildi.

Ticari gemi durduruldu. Ancak ABD bayraklı motor yatın kaptanı, yapılan tüm sesli ve görüntülü ikazlara rağmen yoluna devam etti.

4 sahil güvenlik botu, 1 sahil güvenlik dalış timi, 1 sahil güvenlik uçağı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait 1 helikopter tarafından motor yat takibe alındı. Yat, uzun süren takibin ardından önleme manevraları ile zor kullanılarak durduruldu. Motor yattaki 4 kişi gözaltına alındı.

Şüpheliler ifadelerinde, uyuşturucu taşımadıklarını, arkadaşlarının düğününe gitmek üzere yatla seyahat ettiklerini ve gaz kolunun takılı kalmasından dolayı duramadıklarını söyledi. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler A.K.E., M.Ş., A.O. ve İ.Ç. tutuklandı.
 

TİCARİ GEMİDEKİ 14 KİŞİ DE TUTUKLANDI


Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan arama kararı doğrultusunda Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik ekiplerince 'Belgor' isimli motor yat ile 'Ocean Blue' isimli ticari gemide ve denizde arama yapıldı. Aramalarda denize atıldığı tespit edilen yaklaşık 60 kilo, kıyıda yaklaşık 21 kilo olmak üzere toplam 81 kilo kokain ve ticari gemide yaklaşık 3 kilo skunk ele geçirildi. Gemideki 14 şüpheli de gözaltına alınıp, tutuklandı.
 

BİLİRKİŞİ: YATIN GAZ KOLLARININ OLMASI GEREKTİĞİ ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR


Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili soruşturmasını tamamladı. Hazırlanan 110 sayfalık iddianamede, tutuklu 18 kişinin her biri için 'uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti' suçundan 20 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede şüphelilerin 'yatın gaz kolu takılı kaldığı için duramadık' savunmasına ilişkin bilirkişi incelemesine de yer verildi. İncelemenin rapor kısmında yatın gaz kollarının olması gerektiği şekilde çalıştığı, açılarının normal olduğu, herhangi bir sıkışıklığın bulunmadığına yer verildi. Elektrik incelemesinde dümen evinde bulunan gaz kolunun altındaki klemens ve kablo bağlantılarında çıkmış/çıkarılmış ya da gevşek bir kablo bağlantısı görülmediği gibi diğer gaz koluyla yapılan görsel karşılaştırmada sorun yaratabilecek bir bulguya da rastlanmadığı da kaydedildi.

KOKAİN PAKETLERİNE İNGİLİZCE KARDAN ADAM, 35, AMCA, PATEK YAZMIŞLAR


İddianamede, olay günü balıkçıların ihbarı üzerine ekipler tarafından denizde yapılan aramalarda bulunan kokain paketlerinin üzerinde İngilizce kardan adam, amca, patek ve 35 yazılı olduğu belirtildi. Yapılan görüntü incelemelerinde, Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekiplerince takip edilen 'Belgor' isimli motor yatın kaptan köşkü kısmından bir maddenin denize atıldığının tespit edildiği de iddianamede yer buldu. Maddeyi attıktan sonra kaçan motor yatın Sahil Güevinlik ekiplerince takibe devam etikleri de belirtildi.
 

İFADELERE DE YER VERİLDİ


İddianamede şüphelilerin ifadelerine de yer verildi. Lüks yatın sahibi eski armatör A.K.E.'nin ifadesinde, olay günü aşçı, tadilat işlerine bakan bir arkadaşı ve kendisine kaptanlığı öğrettiği bir kişinin de yatta olduğunu belirten A.K.E., “Sahil güvenlik 'dur' ihtarında bulundu. Ama yattaki arıza nedeniyle duramadık. Ateş etmeye başladılar.

Hemen bir süpürge sapı alıp, ucuna beyaz bir tişört bağladım. Daha sonra iskele tarafından gelen bot da ateş etmeye başladı. Bu olay 1 saate yakın sürdü. Yattan denize uyuşturucu atmadık. Suçsuzuz" dedi. Yattan denize bir şeyler atıldığına dair görüntülerin izletilmesi üzerine ise A.K.E.'nin 'Yatın içerisinden bir parçanın denize bir uçmuş olabileceğini düşünüyorum' dediği iddianamede yer buldu.
 

ÖNCE İTİRAF ETTİ SONRA İNKAR ETTİ


A.K.E.'nin yanında çalışan şüpheli İ.Ç.'nin de itirafçı olup, "Çarpma sesi duydum. A.K.E., telefonda bir görüşme yaptı. Ardından da 'sıkıntı var' deyip, telefonunu denize attı. Dümenin başındayken yanındaki çalışana 'mazotları fulle, Yunan sularına gireceğiz, kurtulacağız, 2 mil kaldı' dedi. Diğerleri de yatın önüne gidip 'tamam hallettik' diye yanıt verdi" dediğini ancak daha sonra ise bu söylediğini inkar ettiğine dikkat çekildi.
 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş