Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.5532
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.8287
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.0672
Haberler / Ekonomi

Gündem EYT! 'Toplu maaş' detayı...

24.01.2023 08:38:37

EYT'li binlerce vatandaş maaşlarının yatacağı günü merakla bekliyor. Peki süreç uzarsa maaşların toplu yatma ihtimali var mı? Süreç nasıl işleyecek?

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç EYT düzenlemesinde işlemlerin uzun sürmesi halinde emekli olacak kişilerin toplu maaş alabileceklerini söylemişti. Peki burada süreç nasıl işleyecek?

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: "Yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız merakla yasanın çıkmasını bekliyor. Yapılan son açıklamalara göre şubat ayı içerisinde artık bu kanun yasalaşacak ve vatandaşlarımız ilk maaşların mart ayında almaya başlayacaklar.

Zaten EYT kapsamında kimin EYT'li olduğu kimin olmadığı bu kapsamda ortaya çıktı. Vatandaşlarımız da bu işin bilincindeler. Eksik prim günleri varsa borçlanıyorlar.

EYT'LİLER İLK MAAŞLARINI NE ZAMAN ALACAKLAR?

Herkes merakla kanunun yasalaşmasını bekliyor. İlk maaş ise kanunun yasalaştıktan sonra EYT'lilerin dilekçe vermesini takiben ay başında yapılacak. Şubat ayında yasalaşırsa ve vatandaşlar şubat ayında dilekçe verirsek mart ayında emekli maaşı alabilecekler.

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç'un açıklamasında 'EYT düzenlemesinde işlemler bir iki ay sürse bile emekli maaşları toplu olarak alınabilecek' ifadesinden şunu anlamak gerekiyor.

'AYNI ANDA DİLEKÇE VERİLMESİ YOĞUNLUK OLUŞTURACAK'

Vatandaşlarımız emeklilik dilekçesi vermek suretiyle hem kıdem tazminatlarına hem de emekli aylıkları almaya hak kazanacaklar. Emeklilik kişiye saklı kişinin bir hakkıdır. Bu kapsamda vatandaşlarımız dilekçe ile emekliliğe hak kazanacak ama 2 milyon 250 bin kişinin aynı anda dilekçe vermesi SGK müdürlüklerinde yoğunluk oluşturacaktır.

'KAZANILMIŞ HAK OLAN MAAŞLAR TOPLU ALINABİLECEK'

Burada başvuru tarihi esas olacak. Ola ki maaş mayıs ayında bağlanabildi. Burada kazanılmış hak olan mart ve nisan aylarına ilk maaşlar toplu olarak alınabilecektir.

'HEMEN E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURULMALI'

Emeklilik bir kazanılmış haktır. Ancak bir şartla, yasa çıktıktan sonra hemen e-Devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapılması şarttır.

ŞUBAT AYINDA YASALAŞIR MI?

Açıklamalar şubat ayında yasanın çıkacağı yönünde. Meclis Komisyonu'nda görüşüldükten sonra Genel Kurul'a sevk edilecek. bunun uzun sürmesi halinde yasalaşma gecikir. Normal şartlarda bir yasa 2 gün komisyondan görüşülür. 3. gün Genel Kurul'a sevk edilir ve yasalaşır. (Milliyet)

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş