Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.6839
  • Demokrat Gündem DOLAR : 19.1183
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.5706
r-227
Haberler / Politika

Kulis: Erdoğan, kabinedeki bakanları büyükşehirlerden aday gösterecek; Soylu ve Akar listede

16.03.2023 11:15:24

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kurmaylarıyla toplantı yaptı. Kulislere yansıyan bilgiye göre Erdoğan, “Kabinedeki bakanları büyükşehirlerden aday göstereceğim” dedi. 

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Erdoğan’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar gibi isimleri depremlerden en çok etkilenen Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay için, “milletvekili adayı olarak düşündüğü” ileri sürüldü. Erdoğan’ın bu seçimlerde, “büyükşehirleri riske atmak istemediği” de belirtiliyor.

Tartışmalı bazı isimler milletvekili mi yapılacak?

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı kabinesindeki “tartışmalı bazı isimleri” milletvekili yaparak, gelecek dönem için bu isimlere “dokunulmazlık zırhı kazandırmak istediği” iddia edilirken, bakanların özellikle büyükşehirlerde kamuoyuna, “Güçlü isimlerle seçimlere giriyoruz mesajını vermek istediğinin” altı çiziliyor.

Milletvekillerine “aday olsunlar” talimatı

Öte yandan Erdoğan’ın grup başkanvekilleriyle yaptığı görüşmede, milletvekillerine, “aday olsunlar” talimatını verdiği de ifade ediliyor. Ancak mevcut milletvekillerinden birçoğunun liste dışı kalacağı da belirtiliyor. “Listede yer bulamayacağını düşünen bazı vekillerin başvuruda bulunmayacağı” değerlendirilirken Erdoğan’ın bu seçimlerde, “üç dönem kuralını da uygulayacağına” dikkat çekiliyor.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş