Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.8825
  • Demokrat Gündem DOLAR : 19.1878
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.7836
r-227
Haberler / Güncel

Mandolin kısa film yarışması başlıyor.. Özgün Utku: 'Nasıl bir eğitim sorusuna yanıt arayacağız'

16.03.2023 17:41:34

Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneği'nin düzenlediği Mandolin Kısa Film Yarışması başlıyor. Cumhuriyet'in İkinci Yüzyılı'na Girerken Nasıl Bir Eğitim?'  temalı kısa film yarışmasına başvuruların başladığını belirten Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği İzmir Şube Başkanı Özgün Utku, "Amacımız “z” ve “alfa” kuşağını dinlemek. Genelde gençler, öğrenciler, yeni mezunlar kısa film çekiyor. Biz gençlerin durduğu yerden, onların bakış açısıyla, onların gözünden “Nasıl Bir Eğitim?” sorusuna yanıt arıyoruz” dedi. 

DEMOKRAT GÜNDEM-Türkiye'de eğitim sisteminin sık sık değişmesinin eğitimde niteliği düşürdüğünü kaydeden Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği İzmir Şube Başkanı Özgün Utku, gençlerin eğitim süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları kısa film ile anlatmasıyla sorunlara birlikte çözüm arayacaklarını söyledi. 

BİZ SUSALIM ONLAR ANLATSIN

Pandemi döneminde de 6 Şubat depremlerinin hemen ardından da okulların ve üniversitelerin kapatılarak yüz yüze eğitim yerine uzaktan eğitim modelinin tercih edilmesinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Dernek Başkanı Özgün Utku, “Pandemi döneminde üniversiteyi kazanıp mesleğiyle ilk olarak bilgisayar ekranı üzerinden tanışanlar oldu. Ne hissettiler? Yıllarca okuyup, okuyup, mesleğine kavuşamayanlar; atanmayan öğretmenler… Biz susalım, onlar anlatsın isteriz. Gözümüz, kulağımız, kalbimiz “Nasıl Bir Eğitim?” konusunda sözü olanları dinlemek üzere açık. Onlarla birlikte bu soruya yanıt arayacağız” diye konuştu.

HER GELEN BAKAN İLE EĞİTİM SİL BAŞTAN EDİLİYOR

Açıklamasını, “Eğitim ülkenin geleceğini şekillendirir, yarınlarını inşa eder. Kurtuluş Savaşımızın en sıkıntılı zamanlarında bile önceliğin eğitimdeymiş. Günümüzde Covid oldu akla ilk gelen okulları kapayıp uzaktan eğitime geçildi; Türkiye’deki üniversitelerin tamamı uzaktan eğitime geçti. Her gelen Milli Eğitim Bakanı ile eğitim sil baştan ediliyor” şeklinde sürdüren Özgün Utku, Mandolin Kısa Film Yarışması'na katılımın ücretsiz olacağını sözlerine ekledi. 

BİLİM VE SANATI BİRLİKTE ÇALIŞTIRAN TOPLUMLAR UÇABİLİR 

Utku, “Eğitim bir bilimdir. Mandolin kısa film yarışması ile bilime sanatla yaklaşmak, sanatın gücünü bilimin gücüne katmak istedik. Darwin’e atfedilen bir söylem vardır. “Bilim ve sanat toplumun iki kanadı gibidir. Bilim ve sanatı birlikte çalıştıran toplumlar kuş olur, kanatlanıp uçarlar. Bilim ve sanatı birlikte çalıştıramayan; birinden ya da ikisinden yoksun toplumlar tavuk olur. Önlerine bir avuç yem konulduğunda yumurtalarının çalındığını anlayamazlar.” Biz tam da bu nedenle bilim ve sanat bu projemizde birlikte çalışsın, sonuçta ortaya çıkan filmlerle eğitim alanında kanatlanalım istiyoruz” dedi.

KATILIM ÜCRETSİZ OLACAK 

Katılımın ücretsiz olacağı yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgiyi: www.mandolinkisafilm.org adresinden alınabilecek. 

 

 

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş