Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.1043
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.5128
  • Demokrat Gündem STERLİN : 11.8955
r-208
Haberler / Politika

Meclis'e ‘128 milyar dolar nerede’ afişi asıldı

15.04.2021 14:36:21

CHP'li Mahmut Tanal, ''128 milyar dolar nerede?'' afişini Meclis odasının camına astı. Hazine Bakanlığı'ndan görünen afişi indirmek için itfaiye merdivenleri yükseltildi. Merdiven yükselirken afişin iplerini kesen Tanal, itfaiye gidince yeniden astı.

CHP'nin akıbetini sorduğu 128 milyar dolara dair astığı afişler polis ekipleri tarafından il ve ilçe başkanlıklarından toplanırken, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, "128 milyar dolar nerede?'' afişini Meclis'e astı. 

Odasının Maliye ve Hazine Bakanlığı'nın tam karşısında olduğunu söyleyen Tanal, eylem sırasında Halk Tv'ye konuştu. Mahmut Tanal, ''Bu 128 milyar doları ne yaptılar? Gençler için mi harcadılar? İşsizliği bitirmek için ne yaptılar? Ben bir parlamento üyesiyim. Bu paraya ne olduğunu sormaya hakkım var'' diye konuştu. Tanal, ''Ben bakanlığa bu paranın akıbetini sordum bana cevap vermediler'' dedi. 

"Bakanlıkta çalışan yetkililer umarım görür"

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda çalışan yetkililerin ve bakanın, binaya girerken pankartı görüp, akıbetini açıklamasını umduğunu söyleyen Tanal, ''Vatandaş olarak bunu sormak benim hakkım'' diye konuştu. 

Tanal, eylemini sürdürürken CHP milletvekilleri de desteğe geldi. 

''Ben halkın bana verdiği yetkiye dayanarak soruyorum"

Eylemini sürdürürken Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası'na bağlanan Mahmut Tanal, Fatih Ertürk'ün sorularını yanıtladı.

Tanal, ''Ben halkın bana yetkiye dayanarak soruyorum. 128 milyar dolar nerede? Eylemlerimiz, meşru zeminlerde, Anayasa'nın bize tanıdığı haklar çerçevesinde devam edecek'' dedi. Tanal, Meclis'te sordukları sorulara cevap alamadıklarını belirtti. 

Polis ekiplerinin pankartı indirmesi talebine Tanal, ''Ben bir milletvekili olarak bu pankartın zorla kaldırılmasına müdahale ederim'' diye konuştu. 

İtfaiye ekiplerinden önce kendisi afişi kaldırdı 

Pankart eylemini sürdüren Tanal'ın odasına gelen polis ekipleri pankartın kaldırılmasını isterken, Meclis önüne itfaiye aracı getirildi. Tanal, afişi kaldırmayacağını belirtince, itfaiye ekipleri merdivenle afişe doğru yükseltildi. Tanal, bu sırada afişin iplerini kendisi kesti. Afişe, polis ya da itfaiyenin müdahale etmesine izin vermemek için kendisinin kestiğini belirten Tanal, 'Polis ve itfaiye gidince afişi yeniden asacağım' dedi. Tanal, itfaiye aracının uzaklaşmasının ardından afişi yeniden astı.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş