Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.3824
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.8216
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.2444
Haberler / Ekonomi

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! O borçlar siliniyor...

25.01.2023 09:41:37

Devlet 470 milyar liralık alacağı için barış elini uzatırken, milyonlarca vatandaş, işletme borçlarından kurtulup yeni bir sayfa açabilecek. Vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların cezaları kaldırılıyor. 

31 Aralık 2022 itibarıyla kesinleşen vergi, harç, prim borçları ile cezaların yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasayla 2 bin liranın altındaki vergi borçları silinecek. Kapsama köprü geçiş cezası, trafik cezası, kabahatler cezası, kira beyanı da girecek. Üç farklı cezanın toplamı 2 bin liranın altındaysa hepsi silinecek.

10 MİLYON KİŞİYİ KAPSIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yapılandırmanın kapsamına 10 milyonun üzerinde kişinin 470 milyar liralık borcu giriyor.

Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, belediyeler, il özel idareleri, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları gibi kurumların kamu alacaklarını yeniden yapılandıran yasa teklifi Meclis'e gönderilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı alacakların türlerine göre yapılandırma esaslarını ayrıntılı şekilde duyuracak.

48 AY VADE İMKÂNI

Yapılandırmayla tüm bu borçları belirli bir oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkânı getirilecek. Bu yapılandırmada öncekilere göre vade uzayacak ancak her ay ödeme şartı getirilecek.

Geçmiş yapılandırmalarda en fazla 36 ay olan vade 48 aya çıkarılacak. Yeni yapılandırmada ilk defa Rekabet Kurulu, EPDK, BDDK, SPK gibi kurul cezaları da kapsamda olacak. Üst kurulların idari para cezalarını içerecek.

MİRASÇILAR DA YARARLANACAK

*2 bin liranın altındaki tüm borçlar silinecek.
*Üç farklı ceza da olsa silinebilecek.
*Trafik cezası da kira beyanı da kapsamda. 
*Üst kurul cezaları da yapılandırılabilecek. 
*Emlak, gümrük borçları da yasada. 
*Her ay ödeme şartıyla 48 taksitte ödeme imkânı. 
*Mirasçılar, kefiller, yasal temsilciler de yararlanacak. 
*Uzlaşma kapsamındaki borçlar, ödeme süresi geçmeyen alacaklar da kapsamda.
*Borcunu peşin ödeyenlere teşvik, destek ödemeleri başlayacak. 
*İsteğe bağlı sigorta primini yatıramayan da yararlanacak. 
*Borcunu yapılandıran ihalelere katılabilecek. 
*Devlet yardımı ve teşvikleri kullanılacak. 
*Rücu ve yersiz ödemede faizler temizlenecek. 
*Emeklilik keseneği, sigorta, destek primi borcunda faiz, ceza yeniden hesaplanacak.

EMLAK VE GÜMRÜK VERGİSİ DE VAR

Beledıyelere ödenen emlak vergisi ve gümrük borçları da yapılandırılabilecek. Faiz işletilmesine son verilen yükseköğretim kurumu borçlarına taksitle ödeme imkânı verilecek. Önceki yapılandırmada 2 bin lirayı aşmayan icralık borçlar tasfiye edilerek, takipleri durdurulmuştu.

Yeni düzenlemeyle bir defaya mahsus olarak 31 Aralık 2022 öncesi vergi, ceza, faiz gibi bütün başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borçlar silinecek. Aynı anda trafik, köprü geçiş gibi birden fazla cezası olanların borç tutarı 2 bin lirayı geçmiyorsa tamamı silinecek.

KÖPRÜ VE OTOYOL GEÇİŞLERİ KAPSAMDA

Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacağı için taraflara ihtilafları sonlandırma fırsatı verilecek. Teklifle, matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesi de sağlanacak.

Vergi, sigorta primi (SGK ve Bağ-Kur), idari para cezaları gibi borçlar yapılandırmaya dâhil edilecek. Şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı da tanınacak.

Belediyelere olan emlak vergisi borçları, elektrik, su ve öğrenim kredisi borçları da yapılandırma içine alınacak. MTV, nüfus cezaları, köprü ve otoyol kaçak geçiş cezaları, gümrük cezaları da yer alacak.

SGK BORÇLARINI DA İÇERİYOR

Sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primleri, genel sağlık sigortası, sosyal güvenlik destek primi ile bu borçlara ait gecikme zammı, cezası, faizi yeniden yapılandırılacak.

Prim borçlarını yapılandıran işletmeler ihalelere katılabilecek, devlet yardımı ve teşviklerden yararlanabilecek.

CEZA PUANLARI SİLİNİYOR

Trafik ceza puanları silinerek, 10 bine yakın ehliyet iade edilecek. Düzenlemeyle sürücülerin ceza puanı siliniyor.

Ancak düzenleme uyuşturucu, alkol, ölümlü trafik kazası, drift cezalarını kapsamayacak.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş