Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.0664
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.5252
  • Demokrat Gündem STERLİN : 11.8032
r-208
Haberler / Güncel

Müsilajla ilgili korkutan senaryo: Devam ederse Ege Denizi'ni de...'

20.06.2021 13:39:20

Hidrobiyolog Levent Artüz, Marmara Denizi'ni etkisi altına alan deniz salyasının (müsilaj) gidişatına ilişkin yaptığı açıklamada, "Eğer 1-2 ay daha Ergene'nin deşarjı devam ederse Karadeniz ve Ege Denizi'ni de Marmara gibi kaybederiz" ifadelerini kullandı.

Marmara Denizi'nde yaşanan deniz salyası sorununun en önemli nedeni olan derin deniz deşarjı uygulanmaya ve denizleri tehdit etmeye devam ediyor.

MAREM (Marmara Environmental Monitoring - Marmara Çevresel İzleme) projesi yürütücüsü ve hidrobiyolog Levent Artüz bu konuda önemli uyarılarda bulundu.

Artüz, 2020'nin sonlarında başlayan Ergene Derin Deniz Deşarjı'nın acilen durdurulması gerektiğini belirtti ve "Eğer 1-2 ay daha Ergene'nin deşarjı devam ederse Karadeniz ve Ege Denizi'ni de Marmara gibi kaybederiz" dedi.

HaberTürk'e konuşan Artüz, "Çanakkale Boğazı vasıtasıyla Ege'ye, Boğaziçi vasıtasıyla da Karadeniz'e deşarj yapar haldeyiz. Marmara Denizi dev bir arıtma tesisinin çökeltme havuzu. Burada çökelen ama arıtılmayan atıklar bu iki boğaz vasıtıyla bu denizlere gidiyor. Eğer 1-2 ay daha Ergene'nin deşarjı devam ederse Karadeniz ve Ege Denizi'ni de Marmara gibi kaybederiz. Bizim acilen Ergene derin deniz deşarjını durdurmamız gerekiyor" diye konuştu. 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş