Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.3542
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.6749
  • Demokrat Gündem STERLİN : 12.1270
Haberler / Yerel Yönetimler

Narlıdere'de greve saatler kala TİS'te anlaşma: En düşük ücret 4 bin TL

10.06.2021 21:15:11

Narlıdere Belediyesi'ne bağlı Nar-Bel şirketinde çalışan işçilerin belediye ile yürüttüğü Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde yaşanan tıkanma sonunda işçiler yarın işyerlerinde greve çıkarak iş bırakma eylemine başlayacaklardı. Sendikaya bağlı işçiler talep ettikleri ücretin verilmemesi nedeniyle greve çıkma kararı almıştı. 

DEMOKRAT GÜNDEM-İş bırakma eylemine hazırlanan işçiler ile belediye yönetimi arasında aracı olan CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Sedrettin Coşkuner'in çabası sonunda işçiler ile sendika arasında anlaşma sağlandı. Farklı alanlarda çalışan belediye işçilerine ortalama yüzde 35 oranında zam yapıldı. 

METİN ŞANLI: SONUÇTAN MEMNUNUZ 

Belediye İş Sendikası İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Metin Şanlı, "İşçilerle birlikte hakkımızı almak için yaklaşık 6 ay mücadele ettik. Greve ramak kala toplu iş sözleşmesi sonuçlandı. Taban ücretlerimiz günlük 143-145-147 olarak belirlendi. Ayrıca 18 TL günlük yemek ücreti, 75 TL iş riski zammı, yakacak yardımı, 7 tane yıllık bayram parası, 3 tane onar günlük ikramiye hakları sağlandı. En düşük ücret 4 bin 100-4 bin 400 TL arasında oldu. Sonuçtan memnunuz. Başkanımız Ali Engin ve il başkan yardımcısı Sedrettin Coşkuner'e ve tüm emek verenlere bu süreçte bize destek verdikleri için teşekkür ederiz. Tüm emekçi arkadaşlarımıza hayırlı olsun" diye konuştu. 

ALİ ENGİN: EN DÜŞÜK İŞÇİ ÜCRETİ 4 BİN TL OLACAK 

Kararı değerlendiren Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, sendika temsilcileriyle bir süredir yürüttükleri görüşmelerde anlaşma sağlanmış olmasının kendilerini de sevindirdiğini belirterek, en düşük işçi ücretinin 4 bin TL olarak belirlendiğini söyledi. Başkan Engin, "Gelirlerimizde düşüşler yaşandı. Sendikacılar ile sürdürdüğümüz görüşmeler sonunda uzlaşma sağlandı. Bu gelişme bizi de mutlu etti. Çeşitli kademelerde çalışan arkadşalarımıza farklı oranlarda zam uygulandı. Narlıdere Belediyesi'nde bundan sonra en düşük işçi ücreti 4 bin TL olacak" dedi. 

 

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş