Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 18.5020
  • Demokrat Gündem DOLAR : 17.9689
  • Demokrat Gündem STERLİN : 21.8895
Haberler / Ekonomi

O isimden memur ve emekli maaşı iddiası: 'Maliye yanlış hesaplıyor'

04.07.2022 13:09:27

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Çelik, memur ve emekli maaş zammının eksik hesaplandığını gündeme getirdi. Çelik, "Maliye yanlış hesaplıyor. Sendikalar itiraz etmeli" dedi.

TÜİK verilerine göre, haziran ayında enflasyon yüzde 4,95 artarken, yıllık bazda 78,62 seviyesine yükseldi.

Buna göre, temmuzdan geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile memur emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde yüzde 7 artış öngörülmüştü. Bu yılın birinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 42,35 oldu. Gerçekleşen bu enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave yüzde 34,69 artışla birlikte kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde bu aydan geçerli olmak üzere toplamda yüzde 41,69 artış yapıldı.

[Memur ve emekli maaş zammının ardından yeni maaşlar netleşti: İşte kalem kalem zamlı maaşlar] Memur ve emekli maaş zammının ardından yeni maaşlar netleşti: İşte kalem kalem zamlı maaşlar

"MALİYE YANLIŞ HESAPLIYOR"

Emekli ve memur maaşlarına yapılan zammın yanlış hesaplandığını söyleyen Prof. Dr. Aziz Çelik, "Memur ve emeklinin Temmuz maaş ve aylık artışı toplam yüzde 47 olmalı. Yüzde 41,7'lik hesap toplu sözleşmeye aykırı, anayasaya aykırı, çalışan lehine yorum ilkesine aykırı. Memur ve emekli 5,3 puan kaybedecek. Maliye yanlış hesaplıyor. Sendikalar itiraz etmeli" dedi.

İşte Çelik'in paylaştığı zamlı tablo:

(Gerçek Gündem)

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş

E-Bültenimize abone olmak için email adresinizi kaydedebilirsiniz.