Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 15.2112
  • Demokrat Gündem DOLAR : 13.4309
  • Demokrat Gündem STERLİN : 17.9049
Haberler / Ekonomi

Oda başkanından tepki: 'Gevreğe yapılan zam çözüm olmadı'

26.11.2021 11:12:04

İzmir Pide ve Gevrek İmalatçıları Satıcıları Odası Başkanı Mehmet Şükrü Erişen, hammade fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle pide ve gevreklere yapılan zammın çözüm olmadığını belirterek, artışın sürmesinin esnafı da isyan noktasına getirdiğini kaydetti. 

DEMOKRAT GÜNDEM-Ürün girdi fiyatlarındaki önlenemez artışın esnafın en büyük sorunu olduğunu, zamları ürün fiyatlarına zam olarak yansıtmaktan başka çareleri kalmadığını belirten İzmir Pide ve Gevrek İmalatçıları Satıcıları Odası Başkanı Mehmet Şükrü Erişen, zammın ne esnafı ne tüketiciyi mutlu etmediğini söyledi. 

"NE ESNAF NE TÜKETİCİ MUTLU"

Oda başkanı Erişen, "Gıda fiyatlarındaki yükseliş sadece ülkemizde değil, takip ettiğimiz kadarıyla dünyanın dört bir yanında kendini gösteriyor. İklim değişikliği sebebiyle tarımsal verimliliğin düşüşü, enerji fiyatlarındaki artış, döviz kuruna bağlı değişen hammadde fiyatlarının yükselişi ne yazık ki devam edecek gibi gözüküyor. Ürünün nihai tüketiciye ulaşana kadar, tedarik zincirinin her halkasında meydana gelen fiyatlardaki artış, esnafımızı isyan noktasına getirdi. Ürün girdi fiyatlarındaki önlenemez artış, pandemiden bu yana gündemimizde ve esnafımızın en temel sorunlarının başında yer alıyor. Hemen hemen hergün ürünlere yapılan zamlar, ay ve yıl bazında değerlendirildiğinde esnafımızın kaldıramayacağı kadar yüksek oranlara tekabül ediyor. Hammaddede meydana gelen artışların durmadan artması sebebiyle güncellediğimiz fiyat tarifeleri esnafımızın zararını karşılayamıyor. İzmir Pide Gevrek İmalatçıları Esnaf Odası olarak, enflasyon karşısında üyelerimizin zor durumda kalmamaları adına her yıl düzenli olarak gevrek ve pide tarifelerini yenilemekteyiz. Bu yıl ilk defa iki kez ürün fiyatlarını arttırdık, ancak gelen hammadde zamları durmadığından yaptığımız fiyat güncellemeleri yetersiz kalıyor. Ürünlerimizde fiyatları arttırsak da hammadde maliyetleri karşısında yapılan zammın anlamı kalmıyor. Kısacası ürünlere yapılan zam karşısında ne esnafımız mutlu oluyor, ne de tüketici" diye konuştu. 

Un, yağ, şeker gibi temel hammadelere ardı ardına yapılan zamların esnafa büyük yük getirdiğini vurgulayan Başkan Mehmet Şükrü Erişen, "Birçok sektörde mevcut olan bu sıkıntılarımızı sivil toplum kuruluşları olarak sürekli dile getiriyoruz. En basit şekilde un, yağ, şeker bizim esnafımızın temel hammaddeleri. Bu maddeleri vatandaş bile markette bulmakta zorlanır hale geldi. Yakıta gelen zamlar, işçiliğe yakın dönemde gelecek zam, pandemi sebebiyle ambalaja gelen zamlar ve birçok gider kalemi esnafın omzunda. Ekonominin yapıtaşı olan esnafı bu kadar zam ve ödemeyle boğmak, istihdamda yaşanacak azalış başta olmak üzere ülke ekonomisine büyük kayıp getirecektir" uyarısında bulundu. 

"DEVLETİMİZİN DESTEK PAKETİ VE TEŞVİK SUNMASINI BEKLİYORUZ"

zmir Pide ve Gevrek İmalatçıları Satıcıları Odası Başkanı Mehmet Şükrü Erişen, devletin esnafa destek paketi ve teşvik sunması talebinde de bulunarak, açıklamalarını, "Yaşanan bu global hammadde krizi karşısında bireysel ve toplumsal bazı önlemlerin ivedilikle alınması gerektiği çok aşikar. Fırsatçılığa izin verilmemesi, sürekli fiyat denetimlerin yapılması gibi devlet yoluyla alınacak önlemlerin kararlılıkla sürdürülmesi gerekmektedir. Devletimizin zor şartlarda  ayakta kalmaya çalışan esnafımıza destek paketleri ve teşvikler sunmasını bekliyoruz. Aksi takdirde ekonomimizin can damarı küçük esnafın kepenk indirmesi işten değil" şeklinde sonlandırdı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş