Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.3824
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.8216
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.2444
Haberler / Güncel

Öldüren tokatta karar çıktı!

24.01.2023 11:30:40

Bursa’da Mustafa Tezcan’ın (42), oğluna tokat attığı gerekçesiyle tartıştığı arkadaşı Taner Durgut’u (45) bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla yargılandığı davada karar çıktı.

Olay, 3 Ocak 2022’de, Gemlik ilçesi Osmaniye Mahallesi Sümer Sokak’ta meydana geldi. Mustafa Tezcan, arkadaşı Taner Durgut ile evinde alkol almaya başladı. Bu sırada Taner Durgut, Tezcan'ın çocuğuna tokat atınca önce tartışma ardından kavga çıktı. Tezcan, mutfaktan aldığı bıçakla Durgut'u bıçakladı daha sonra da polisi arayarak arkadaşını öldürdüğünü söyledi. Adrese sevk edilen ekipler, Taner Durgut’un hayatını kaybettiğini belirledi. Polis tarafından gözaltına alınan Mustafa Tezcan, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

‘OĞLUMA TOKAT ATTI’

Hakkında ‘kasten öldürme’ suçlamasıyla müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan Mustafa Tezcan, Bursa 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında, Taner Durgut ile birkaç yıldır arkadaş olduklarını ve aralarında herhangi bir anlaşmazlık olmadığını belirterek, “Olaydan önce 2 gün boyunca gece saatlerinde evime geldi. Beraber alkol aldık” diye konuştu.

Taner Durgut’un, kadınlarla dedikodusunu yaptığı gerekçesiyle kendisini ve oğlunu suçladığını, 13 yaşındaki oğluna tokat attığını iddia eden Tezcan, “Sabaha kadar beni de yatırmayarak bu konuları tekrar söyleyip küfretmeye devam etti. En son kadınlarla dedikodusunu yaptığım gerekçesiyle bıçağını çekti, oğlum arada kaldı. Oğlumu odadan çıkardım, maktul benimle boğuşmaya devam etti. Koluma bıçak darbesi vurunca üzerimde taşıdığım çakıyı çıkarıp vurmaya başladım. Şuurumu kaybettiğim için kaç darbe vurduğumu hatırlamıyorum” dedi.

SAVCI, MÜEBBET İSTEDİ

Esas hakkındaki mütalaasını tekrarlayan savcı, sanığın, Taner Durgut’un vücudunun çeşitli yerlerine etki edecek çok sayıda bıçak darbesi vurduğunu, 7'sinin öldürücü darbe olduğunu belirterek bu nedenle haksız tahrik indirimi uygulanmamasını istedi. Sanığın eyleminde ısrarcı olduğu için meşru savunma boyutunun aşıldığını ve meşru savunmaya yönelik delil olmadığını belirten savcı, Mustafa Tezcan’ın müebbet ile cezalandırılmasını talep etti.

Son sözü sorulan Mustafa Tezcan ise “Ben böyle bir olayın olmasını istemezdim. Ben de mağdur oldum. 1 yıldır oğlumu göremiyorum. Pişmanım. Maktul, oğluma ve bana karşı olay anında saldırganlaşmıştır. Hakaret ve küfür etmiştir” dedi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, toplanan deliller sonucu müebbet verdiği Tezcan’a ‘haksız tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimleri uygulayarak cezasını 15 yıla düşürerek tutukluluk halinin devamına hükmetti.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş