Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.5622
  • Demokrat Gündem DOLAR : 19.1023
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.4477
r-227
Haberler / Çevre - İklim

Uzmanlar yanıtladı: Bolu'daki kırılma büyük Marmara depremini tetikler mi?

17.03.2023 11:26:48

Bolu’da dün meydana gelen 4,8’lik depremin öncü olup olmadığı merak konusu olurken uzmanlar, bu kırıkların büyük deprem üretmeyeceğini söyledi. Uzmanlar, "Bu deprem için öncü veya daha büyük depremin habercisi denilemez. İstanbul ile hiç alakası olmayan sarsıntı. Marmara'daki fayları tetikleyecek de diyemeyiz" yorumunda bulundu. 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Bolu'da saat 13.55'te 4,8 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem, yerin yaklaşık 8,13 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Deprem, bölgede korkuya sebep olurken, Bolu'da kırılan fayın büyük Marmara depremini etkileyip etkilemeyeceğiz merak edilen konulardan biri haline geldi.

Milliyet’ten Mert İnan’a konuşan deprem uzmanı Dr. Ramazan Demirtaş, “Deprem Bolu kent merkezinin 9 kilometre kuzey batısında 4.5 km uzunluğundaki bir kırık üzerinde oluştu. Bolu’nun kuzeyinden geçen birçok kısa kırıklar var. Bu kırıkların büyük deprem üretmeyeceğinin altını çizmek isterim. Elmalık-Bakacak fay zonu ile ilgili 1999’dan beri spekülasyon yapılıyor ama araştırmaya dayanmayan söylemlere kulak asmayın” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz de bölgede daha büyük bir deprem olmasını beklemediğinin altını çizerek, “Bu deprem için öncü veya daha büyük depremin habercisi denilemez. İstanbul ile hiç alakası olmayan bir sarsıntı. Münferit bir deprem ancak öncü değil” ifadelerini kullandı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği’nden Prof. Dr. Osman Bektaş da, “4 ay önce Gölyaka’da yaşanan 5,9’luk sarsıntının geciken artçısı oluştu. Bu deprem için öncü dememiz mümkün olmadığı gibi, Marmara’daki fayları tetikleyecek de diyemeyiz” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş