Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.3550
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.8514
  • Demokrat Gündem STERLİN : 12.1389

9 EYLÜL KUTLU ve MUTLU OLSUN

09.09.2021 12:42

Her gün istisnasız Bornova’dan çocukluk arkadaşım, komşumuz Türkan Temiz’in ‘Günaydın’ diye başlayan iyi temennisi ile karşılaşıyorum.

Bugün ise ikinci sırayı bir ara Ege Üniversitesi Hastanesi’nde birlikte çalıştıkları Dr. Yıldız Arun şu kısa ve öz mesaji paylaşıyordu, anlayanlar için:

‘İzmir’in dağlarında çiçekler açar!’

Şahin Sabuncular da şu mesajı göndermiş:

‘Yaşarım Günaydın;

İzmir’in doğum günün kutlu olsun, sevgilerimle!

Türkiye’min doğum günü kutlu olsun!...’

Ben de 9 Eylül İzmir’in ve Türkiye’nin Kurtuluş gününü kutlarken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözünü bazılarının kulaklarına küpe olması için anımsatıyorum:

‘Bütün cihan işitsin ki: Efendiler; Artık İzmir, hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır!’

99 Yıllık bir büyük onurla 9 Eylül’ümüzü kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüze, bugünlere ulaşmamızı sağlayan tüm değerli büyüklerimizi saygı, minnet ve bağlılıkla anıyorum, anıyoruz…

Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyetinin temelleri bugün atılırken Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun da 98’nci yılı kutlamaları yapılıyor.

Bu arada benim için önemli bir mesajı da, Demokrat İzmir’den Spor Yazarı arkadaşım Ali Kıray gönderip, hatırlatmış:

‘Sevgili Yaşar, İzmir'in kurtuluşunu büyük coşku içinde kutlayacağız.

Aynı zamanda İzmirspor'un kuruluşunun 98.yılını da kulüpte, hem de Fuar alanındaki standa kutlayacağız.

Kutlamalar saat tam 19.23 de başlayacak!’

İzmirspor’a taraftarları, yani İzmirliler ‘Şimşekler!’ derlerdi.

Bir ara tam ‘aile takımı’ olmuştu…

Alsancak Stadına ‘pikniğe gider gibi’ aileler çoluk çocuk doldurur, sahadaki rakipler dahil her güzel hareketi alkışlarlardı.

Acaba o günleri ve anlı şanlı kutlamaları, açılışları anımsayan kaç kişi vardır?

Bu da benim merak konularımdan biri olarak kalmıştır.

Bildiğim kadarıyla İzmirspor’da yeni, genç ve dinamik bir yönetim işbaşında…

Umarım ve isterim geleceğin yine sahalarda ve salonlarda şimşek gibi çakan lacivert- beyazlı takımını canlandırıp zirveye taşırlar…

Göztepe’miz, Altay’ımız gibi süper ligde eserler…

Şanlı tarihlerine yeni kupalar eklerler…

Anımsıyorum:

Her türlü masrafı tarafımızdan karşılanan İzmirspor Basketbol Takımını, İzmirspor’un kurucularından rahmetli Adnan Düvenci’nin biricik oğlu Demokrat İzmir’in patronu Yusuf Düvenci ile birlikte çalıştırıp, dört yıl üst üste şampiyon yapmıştık…

Sonra iş bir noktada profesyonelliğe döndü biz de işimizin başına…

Çünkü çoğunluğu tıp öğrencisi İzmir’in dört bir köşesinden gelen basketçi sporcularımızla ilgilenecek zamanımız yoktu…

Özetle 9 Eylül denilince aklımıza hürriyet, demokrasi, laiklik ve mücadele ile birlikte Mustafa Kemal Atatürk ve değerlerimiz aklımıza geliyor…

9 Eylül denilince ; aklımıza İzmir ve Türkiye’nin kurtuluşu ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve de İzmirspor’un kuruluşu ve bugünlere kadar yaşayışı, yaşatılması aklıma geliyor…

Kutlu ve mutlu olsun…

Unutmayalım: 9 Eylül, emperyalizmin zincirlerinin kırıldığı gündür!

 

*- ÖNEMLİ MİSAFİRLERİMİZ

Bugün İzmir’de önemli konuklarımız da var…

Örneğin: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bir dizi programlara katılmak üzere ilimize teşrif edecekler.

Saat 13.50’de; Milli Savunma Bakanlığı ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ortak düzenlediği 'Adalar Denizi ve Yunanistan ile Komşuluk İlişkileri Sorunları’ konulu sempozyuma katılacaklar.

Saat 17.50’de ise Kadifekale gezilecek ve bölge halkı ile söyleşide bulunulacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise saat: 19.50’de ‘İzmir Alsancak Tekel Fabrikası’nın Kültür-Sanat Kompleksine Dönüşümü’ tanıtım toplantısına katılacak.

Bence programları hazırlayanlar büyük bir eksikliğe imza atmışlar.

Bugün yani İzmir’in Düşman işgalinden kurtuluşunun 99’ncu yılında, kutlamalara bir şekilde gerek Sayın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, gerekse AKP’li bakanların da alınması coşkunun birlikte yaşanması birlik ve beraberlik açısından dünyaya ve Yunanistan’a da büyük mesaj olurdu…

Ama benim bilgim dışında gelişmeler varsa bunu daha sonra paylaşırım.

Şunu da ilave edeyim:

Türkiye’nin ilk milli bayrak müzesi olma özelliği taşıyan Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi 1 yaşına girdi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın da katıldığı törende konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, ‘Dokuz Eylül Üniversitesi asil milletimize, baki devletimize ve al bayrağımıza sahip çıkmaya; onu layık olduğu göklerde dalgalandırmaya devam edecek’ diye konuştu.

*- KÖLELİK YANLISI İDİ

Amerika’nın Virginia eyaletinin başkenti Richmond’da, İç Savaş dönemi komutanlarından kölelik yanlısı Robert E. Lee’nin heykeli kaldırıldı.

Heykelin kaldırılmasına yönelik talepler, geçen yıl ırksal adaletsizliğe karşı protestoların başladığı dönemde daha da artmıştı.

ABD’de İç Savaş’ta, kölelik yanlısı konfedere güçler için çarpışan General Robert E. Lee’nin yaklaşık 6,5 metre yüksekliğindeki bronz heykeli 1890 yılından bu yana, bazı güney eyaletlerinin oluşturduğu Konfedere Devletler’in başkenti olan Richmond’daki Monument Avenue’da (Anıt Caddesi) sergileniyordu.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş