Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 15.2112
  • Demokrat Gündem DOLAR : 13.4309
  • Demokrat Gündem STERLİN : 17.9049

BİLMECE

25.08.2021 09:23

Sokaklarda ip atlayan, saklambaç, sek sek oynayarak büyüyen şanslı x kuşağıyız biz. Bir de lades(aklımda!) ve bilmeceler vardı tabii.

Bilmece bildirmece

El üstünde kaydırmaca. (sabun)

Covid günlerimizde aklımız hep temizlikte olduğundan mıdır bilinmez ilk bunu hatırladım.

Değerde değmez, değmezde değer

Vallahi de değmez, billahi de değer.

Hay Allah bu da ne karmaşık bir şeymiş şaşırıp kaldınız mı? Sağlık Bakanının önce hasta sayısı demesi, sonra vaka demesi sonra da tabloyu değiştirivermesi gibi karmakarışık. Yazıya gizem katmak için yanıtını en sonda açıklamak vardı ama kafamda başka bilmece olduğu için bunun yanıtının ‘dudak’ olduğunu söyleyeceğim.

Okullar 6 Eylül’de açılacak mı gerçekten? Dünyada bu süreçte okulları ilk kapayan birkaç ülkeden biriyiz. Okullar açıldığında birçok çocuk okula dönmeyecek, dönemeyecek. Ülkemiz “ev çocuğu” diye yeni bir kavramı yaşayacak. Okula gitmeyen çocuklar. Ardından çocuk gelinler. Bu iktidarla önce “ev genci” kavramı girdi hayatlarımıza. Okumayan, çalışmayan, evde oturan gençler. Pandemiyle “ev çocuğu” kavramını hediye edeceğiz dünyaya. Bu yönetimin başarısı mı, başarısızlığı mı sizce?

Sermayenin el değiştirmesi nedir? Örneğin ülkemizde köklü aileler, zenginler vardı. Koçlar, Sabancılar, Eczacıbaşılar gibi. Şimdi 5 müteahhit.

Dünyada her yıl sıcaklıklar artıyor, artacak. Bunu bilirken Atatürk Türkiye’sinin güçlü kurumu Türk Hava Kurumu’nu bir kenara bırakmak. Uçaklarına gerekli bakımları yaptırmayıp çürümeye terk etmek. Ormanların yanışını, yok oluşunu izlemek. Yangın başladıktan sonra kiralamak için uçak aramak, yönetim başarısı mı, başarısızlığı mı sizce? Tabii sorun, felaket denince akla ilk çay geliyor. Çay seviyor musunuz, kafanıza çay atıldığında ferahlıyor musunuz?

Pandemi Allahın bir lütfu muydu? Alkollü yerlerin, müzikli yerlerin ekonomik sorunlarla baş edemeyip, kendi kendilerine kapanması için gökte ararken yerde bulunmuş bir fırsat mıydı?

Bu bir buçuk yıllık kapanma, açılma, kısmi kapanma günlerinde çevrenizde kaç işyeri, dükkan kapandı, siz ne durumdasınız? Halkı günlük geçim derdiyle uğraşır hale getirmek, bir lokma ekmeğe muhtaç etmek yönetimin başarısı mı, başarısızlığı mı?

Ülkemizde kendi aşımızı kendimiz üretirken, gereksinim halinde dünyaya gönderirken bir Cumhuriyet kurumu olan Hıfzısıhha’yı kapattık. Sonra Covid’le yüzleştik. Onca bilgi birikimi, araç gereç çöpe atılmıştı. Gelecek aşıyı beklemeye koyulduk. Bu arada kaç kişiyi kaybettik o bile belli değil. Her can tek ve biricikken. Siz pandemide bir yakınınızı kaybettiniz mi, iktidar süreci sizce iyi yönetti mi?

Siz bu bilmecelerin yanıtlarını düşüne durun, ben biraz da “aklımda!” diyeyim.

Örneğin CHP’nin sorduğu:’128 milyar nerede?’ sorusu aklımda!

Arabasına ayda 10 bin dolar bırakılan vekil? Aklımda!

Kaçak yapılara imar affı çıkaranlar, dere yataklarına imar izni verenler ve bunların sonucunda selde kaybettiğimiz canlar… Aklımda!

Çağdaşlıktan, bilimden, akıldan uzaklaşırsak varılacak yer… Aklımda!

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş