Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.3550
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.8514
  • Demokrat Gündem STERLİN : 12.1389

BİNLERCE YAZI YAZDIM.. BUNLAR DENEME MİYDİ?..

23.04.2021 09:25

Her gazete yazısı, deneme değildir..

Her deneme de, gazete yazısı olamaz..

Ama benim hikayemde durum çok farklı..

Demokrat İzmir gazetesinde 1971-79 arasında ortalama 500 yazım ve araştırmam yayınlandı, Yeni Asır gazetesinde 1983-2002 yılları arasında ortalama  3000 yazım yayınlandı, hepsini onlarca klasör içinde saklıyo­rum, bir yıl boyunca hafta sonları iki gün tam sayfa yazdığım Star gazetesinde 100 yazım çıktı, dergilerde ve Yeni Ekonomi gibi gazete­lerde yazdığım yazılar cabası, son olarak 2005’ten beri yaz­dığım Hürriyet’te sadece hafta sonları olmak üzere 300 ci­varında yazım yayın­landı.. Demek ki, kitap çalışmalarım hariç olmak üzere, 1968’den beri 3900 civarında yazı yaz­mışım..

İtiraf edeyim ki, yalnızca haber niteliği taşıyan 100 ka­dar yazım haricinde, bu yazılarımın hepsi deneme tadı ve­ren ya­zılardı. Şiir gibi yazıyorsun derlerdi; oysa kimse de­neme gibi yazdığımı pek fark etmedi. Çünkü gazete yazıla­rımı daima edebiyatçı kimliğimden faydalanarak yazıyor­dum, bu yüzden de düz yazılarım az da olsa edebi ağırlığı olan metinler olarak şekillendi sürekli olarak.. Şiir gibiydi çoğunluğu.. Buna gayret ettim.. İzmir’de son 30 yılda ede­biyatçı kimliği ağır basan bir başka sürekli gazete yazarı da çıkmadı benden başka.. Haydi kendimizi de fazla abartma­ya­lım, belki yanılıyoruzdur..

Şimdi bu kitabımla deneme birikimimi daha geniş bir ufka taşıdığımı sanıyorum.. Bayağı da heyecanlanıyorum.. Kitap su gibi akıp gidiyor. Eğer bu kadar kalın bir çalış­mayı basmayız derlerse, ‘ne olur’ diye de tasalanmıyorum. Hele yazılsın bakalım, basılması ayrı dert..

Haa unutmadan..

“Montaigne’nin Denemeleri”ni hala okumadınız mı?..

O kitabı hala okumadınız ise, bu kitabı hiç okumayın!

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş