Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.3550
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.8514
  • Demokrat Gündem STERLİN : 12.1389

BİR TARİH YOK OLURKEN

24.07.2021 17:42

Yusuf Özkan mektubunda ‘İTÜ Evi küllerinden doğacak’ demiş…
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mezunlarının yaptığı ve 1949 yılından bu yana ‘İTÜ Evi”’olarak kullanılan Cumhuriyet Bulvarı üzerindeki bina, ekonomik ömrünü tamamladığı için yıkıldı. 
Yıkımı buruk duygularla izleyen mezunlar, aynı yere, geliriyle öğrencilere burs sağlayacak modern bir bina yapmak için kolları sıvadı. 
Bizim gençliğimizde Türkiye’nin en büyük ve önemli üniversitelerinin başında İTÜ geliyordu…
Öyle ki, İTÜ ‘Ayrıcaklı öğrencilerin’ mabedi gibiydi…
Yalnız Türkiye’nin değil dünyanın en önemli teknik üniversitelerinin arasında sayılan bu üniversitemizin mezunlarının başarıları ile tanınmıştır.
Şu andaki mühendislik fakültelerinin temellerinin atılmasında da İTÜ’lü öğretim üyelerinin emekleri mutlaka bulunuyor.
Nasıl bizim İzmir Namık Kemal Lisesi’ nden çok önemli sporcular, siyasetçiler, iş adamları yetişti, çıktı ise İstanbul Teknik Üniversitesi de böyle…
Bir devreye adlarını yazdıran Başbakan ve Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel’den tutun Necmettin Erbakan’a, hatta Turgut Ozal’a kadar hepsinin yakasında ‘arı’ yani İTÜ’nün rozeti vardı.
Şu anda da bu böyle…

*- BULUŞMA NOKTASI İDİ

Yaklaşık 70 yıldır kullanılan ve yüzlerce öğrencinin buluşma noktası olan bina, İ.T.Ü. Yüksek Mühendisler Birliği Derneği İzmir Şubesi, kısaca ‘İTÜ Evi’ adıyla biliniyordu. 
Öğrencilerin ve mezunların sosyalleşme olanağı bulduğu İTÜ Evi'nden elde edilen gelir, maddi durumu yetersiz öğrencilere burs olarak dönüyordu. 
Ancak 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir'de meydana gelen şiddetli depremin ardından ‘riskli’ duruma gelen binanın yıkımına karar verildi. 
Geçen günlerde de çok sayıda mezunun katılımıyla, kontrollü bir şekilde yıkıldı.

*- KOLLARI SIVADILAR

Yıkımı buruk duygularla izleyen mezunlar, yeni anıların biriktirileceği, öğrencilere burs sağlamaya devam edecek modern bir bina yapmak için kolları sıvadılar. 
Aynı yere yapılacak ve yine İzmirli mezunların kullanacağı İTÜ Evi için kampanya başlatıldı. 
Mezunlardan yapılan açıklamada, şöyle denildi:
‘Herkesin gönüllü katkısıyla binanın günümüz koşullarına uygun şekilde, kısa bir zamanda yeniden inşası kararı alınmıştır. 
Bunun için her tuğla her santimetrekare için tüm mezunlarımız ile ortak bir çalışma yapacağımızı bildirmek isteriz. 
Asıl amacımız, her daim gurur duyduğumuz İ.T.Ü. yaşam tarzı ve kültürünü yaygınlaştırmak, ülkemize değerli mühendisler kazandırmak, mezunlarımızın sadece okulda değil sosyal hayattan da başarılı olmalarını sağlamaktır. 
Bunun için gönüllü olarak hizmet vermeye devam etmek istiyoruz. 
İzmir İ.T.Ü. Mezunları, büyüklerinden aldıkları emanet binayı yaşatmak ve yenisini yapmak için canla başla çalışmaya başlamıştır.’

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş