Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.1111
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.5600
  • Demokrat Gündem STERLİN : 11.9010
r-208

BODRUM’DA BİR SANSÜR

19.07.2021 10:21

Bir ara Bodrum Kale ve Müzesi için çok net yazılar yazmıştım.

Dünya çapında ünlü müzemizin ne hale getirildiğini belgeleri ve fotoğrafları ile dile getirmeye çalışmıştım…

Mücadele insanı emekli müdür Oğuz Alpözen’in binbir emekle yaşama geçirdiği üretkenliğin, ilgisiz ve bilgisiz bazı kişiler tarafından nasıl yok edildiğini de anlatmaya çalıştım.

Bu arada sözde ‘Bodrumlu’ olduklarını söyleyenlerin nasıl sessiz kaldıklarını da dile getirmiştim…

Ve sonunda ülkemizin yetiştirdiği çok önemli uzmanımız Oğuz Alpözen bir tarih verdi ve ‘Bu günden itibaren Bodrum Kale ve sadece adı kalan Bodrum Sualtı Müzesi için bir cümle bile etmeyeceğini’ açıkladı…

Her zaman olduğu gibi sözünde durdu…

Ama Bodrum Kalesi Emekli Müdürü Oğuz Alpözen, katıldığı canlı yayında müzenin kendi dönemindeki durumu ile şu anki durumunu aşama aşama ortaya koydu.

Türkiye'nin ilk sualtı arkeoloğu Oğuz Alpözen, katıldığı bir canlı yayında, göreve ilk başladığı günden bu yana Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin başlangıcını ve gelişimini anıları ile gözler önüne serdi.

Geçmişten ve günümüzden örneklerle konuşmasını sürdüren Alpözen, ‘Ben Anatolia'yı Anadolu yapıyorum, Cevat Şakir'in, Herodot'un, Homeros'un izinden gidiyorum.’ dedi.

Dedi de ne oldu?

Gelişmeyi, Bodrum Haber Merkezi’nden öğrenelim;

Kısa adı BODTÜM olan, Bodrum ODTÜ Mezunları Derneği Zoom Söyleşilerine katılan Bodrum Kalesi Emekli Müdürü Oğuz Alpözen'in Bodrum Kalesi’nde kendi döneminde yapılan sergileme ve müzecilik uygulamaları hakkında öne sürülen iddialara yanıt olarak gerçekleştirdiği söyleşi, ‘formata uygun olmadığı’ gerekçesi ile yayından kaldırıldı.

Yani:

‘Oğuz Alpözen'e Sansür!’ gelmişti…

*- DAYANIŞMANIN BÖYLESİ

 

Bodrum ODTÜ Mezunları Derneği'nin Bodrum kentsel uygulamaları ve mimari Zoom konferansları dizisi içinde, 4 Haziran 2021 Cuma günü Mimar Günkut Akın ‘Bodrum Kalesi ve Yeni Müze’ konulu bir sunum yapmıştı.

Bu sunumda Akın, Oğuz Alpözen döneminde Bodrum kalesinde yapılan hata ve yanlışları olduğunu öne sürüp, Bodrum kalesinde son dönemde gerçekleştirilen sergileme ve uygulamaların bu hataları düzelttiğini iddia etmişti.

Bu eleştiriler üzerine 2 Temmuz 2021 Cuma günü Bodrum Kalesi emekli müdürü Oğuz Alpözen de bir konferans vererek, öne sürülen bu eleştirilerin haksız ve yersiz olduğunu, şu anda yapılan restorasyon ve de özellikle sergilemelerde çok ciddi hatalar olduğunu sunumda görsel kanıtlarıyla birlikte gözler önüne sermişti.

Oğuz Alpözen’in konferansı sonrası, tüm konferansları kendi sitesinde ve Youtube kanalında yayınlayan BODTÜM (Bodrum ODTÜ Mezunları Derneği) farklı bir uygulama yaparak, Oğuz Alpözen’in bu sunumu yayından kaldırdı.

BODTÜM Başkanı Eftal Köklü ise ‘Konferans kayıt videosunun formatlarına uygun olmadığı gerekçesi ile yayınlanmadığını’ dile getirdi.

Bodrum tarih tutkunları ise Bodrum Kale Restorasyonu projesinde danışman olarak da çalıştığı bilinen Mimar Günkut Akın’ın eleştirilerine,  dönemin Müze Müdürü Oğuz Alpözen’nin yanıtlarının BODTÜM (Bodrum ODTÜ Mezunları Derneği) tarafından sansürlenmesine tepki gösterdi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş