Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 20.8825
  • Demokrat Gündem DOLAR : 19.1878
  • Demokrat Gündem STERLİN : 23.7836
r-227
Haberler / Bilim - Teknoloji

Dünyanın ilk ışın kılıcı

13.12.2020 16:46:25

Kanadalı bir grup genç dünyanın ilk geri çekilebilir, plazma tabanlı ışın kılıcını üretmeyi başardılar ve aynı zamanda Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeye de hak kazandılar.

Kanada’da Hacksmith Industries adı altında Yıldız Savaşları ve Marvel Film Evreni’nde görülen çoğu üstün teknoloji cihazı üreten bir grup genç, dünyanın ilk içine çekilebilir ışın kılıcını üretmeyi başardı. Kanadalı mucitlerin bu başarısı ise Guiness Rekorlar Kitabı tarafından 8 Eylül 2020 tarihinde kayıt altına alındı.

Işın kılıcını Kanadalı Mucit James Hobson ve tasarımcı Bogdan Malynovskyy tarafından yapıldı. Mucitler tarafından hazırlanan YouTube videosunda ışın kılıcının nasıl üretildiğini başından sonuna kadar gösteriliyor.

Hobson, daha önce ürettikleri bir ışın kılıcı projesi ile ilgili bir videoyu YouTube’a yükledikten sonra 500’ün üzerinde olumsuz yorum geldi. İnternet trollerinin olumsuz yorumlarını okudutan sonra Yıldız Savaşları filmindeki geri çekilebilir bir ışın kılıcı üretmek için azim kazanan gençler kabzası Malynovskyy tarafından tasarlanan cihazın ışın kılıcı haline getirilebilmesi için LPG ile basınçlı oksijen kullanılmış.

Işın kılıcına verilen gazın kısılması ve açılması aracılığı ile de Yıldız Savaşları filmindeki gibi ışığı kabzaya çekmeyi başarmışlar. Ayrıca, kullanılan çeşitli kimyasallar sonucunda Jedi’lar tarafından kullanılan ışın kılıçlarındaki mavi ve yeşil renkler ile Sith’lerin kullandığı kırmızı rengi elde etmeyi başarmışlar.

Tasarlarlanan ışın kılıcı o kadar etkili ki metali bile rahatlıkla kesebiliyor. Bölüm 1’de Jedi Ustası Qui-Gon Jinn’in Ticaret Federasyonu Komuta gemisindeki metal kapıyı eritmesine benzer bir sahneyi de kendi imkanları ile başarmışlar.

Hubson ve ekibi daha önce Marvel Film Evreni, Geleceğe Dönüş serisi ve Batman’in ünlü cihazlarından bazılarını üretmeyi başarmışlar.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş