Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 19.5366
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.6501
  • Demokrat Gündem STERLİN : 22.6852

MHRS GÜNCELLENDİ, SORUN ŞİMDİLİK ÇÖZÜLDÜ

14.09.2022 18:01

Sağlık Bakanlığı, kamuoyu baskısıyla yanlış olan “muayene randevularına kota” uygulamasından vazgeçip, acilen MHRS randevularına yönelik yeni bir düzenleme gerçekleştirmiştir.

Yazımızdan sonra neler yaşandı?

Geçen hafta, randevu için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden müracaat eden engelli ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara “30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz” mesajlarının gelmesiyle süreci öğrenmiş olduk.

Bu durumdan herhangi bir yazılı tebliğ yapılmadığı için hastane yöneticilerinin de haberi olmadığı, sadece  “bilgi işlem ve bilgisayar firmalarına” bilgi verildiği ve bu şekilde randevu kısıtı getirildiği bilgisine ulaştık.

Bu gelişmeler üzerine;

Kronik hastalığı olan ve takip edilmesi gereken hastalar, engelli ve kanser hastaları bu durumda ne yapacaklar sorusu sorduk ve  konu ile ilgili “Muayene randevularına kota: 30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz” yazımızı blog’da yayımladık ve paylaştık. Konuyu öğrenen gazeteciler Bakanlık yetkililerine sorup görüşlerini almak istediler. Ancak 24 saat geçmesine rağmen Bakanlıktan herhangi bir yanıt, açıklama alamadılar. BirGün gazetesinin manşet haberi sonrasında birçok basın ve yayın kuruluşu da haberi yayımladı. Habertürk TV programında canlı yayında bu durum tespit edildi, Bakanlığa sorulduğu ve açıklama beklendiği ifade edildi.

Haberin yarattığı etki ile kamuoyu baskısı oluşmaya başlayınca Bakanlık sessizce harekete geçmek zorunda kalmıştır. İlgili Sağlık Bakanlığı Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından öğleye doğru Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden güncelleme yapılmış, öğleden sonra da müracaat eden vatandaşlara “30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz” yerine “Aktif 3 randevunuz bulunmaktadır. Randevunuz gerçekleştikten sonra yeni randevular alabilirsiniz” mesajı gelmeye başlamıştır.

Bu düzenlemeyi yapıp ‘kota’yı kaldırdıktan sonra akşamüstü Bakanlık tarafından yayımlanan basın açıklama metninde “Bakanlığımızca MHRS randevularına yönelik herhangi bir düzenleme yapılmamış olup kota getirilmesi söz konusu değildir. Hali hazırda ki mevcut uygulamaya göre, MHRS’de bir kişinin aktif olarak üç randevusu bulunabilmektedir.”  ifadeleri ile hali hazırda üç randevu kotasını da kabul etmiş olmaktadırlar.  Kamuoyu baskısı ile de yaptıkları uygulamadan şimdilik dönmüş bulunmaktadırlar.

Sonuç olarak;

Vatandaşların bazı ilaçlara ulaşamaması, birçok kamu hastanesinde tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle ameliyatların yapılamaması, Sağlık Bakanlığına bağlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumları ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde hastaların birçok branşta ve yan dalda muayene ve ameliyat randevusu alamaması veya çok ileri bir tarihe alabilmesi sorunu devam etmektedir. Katılım payı, özel sektörde kontrolsüz ilave ücret ve ilaçta fark ücreti gibi uygulamalar da vatandaşı canından bezdirdiği gerçeği ortada durmaktadır.

Şu ana kadar yönergede bulunmayan randevu sayı uygulamasını açığa çıkarmamız ile;

Bakanlığın sessiz sedasız uygulamaya koymaya çalıştığı “birim zaman içerisinde verilebilecek randevu sayısı” randevu kısıtı (kotası) anlamına gelmektedir. Bu durumun özelikle randevu almakta zaten sıkıntı yaşayan engelli ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımız için ne anlama geldiğinin ( hastalara MHRS sistemi üzerinden gelen mesajı kamuoyuna duyurmamız sonucu) kamuoyunda yarattığı infial, Bakanlığı merkezi randevu sistemi mesajını “çevirerek” güncellemek zorunda bıraktırmıştır.

Ayrıca Merkezi Hekim Randevu Sistemi çalışma usul ve esasları hakkında yönergenin EK-2 Hekim çalışma cetvelinde “vatandaşın en erken bir (1) gün, en geç otuz (30) gün sonrasına randevu almasına imkan verecek şekilde düzenlenir.”  hükmü yer almakta olup randevu sayısı yer almamaktadır.

Bu uygulamadan en fazla etkilenecek olan yaşlı hastalar, gebeler, hematoloji-onkoloji hastaları, kronik hastalığı (kalp, şeker, hipertansiyon, böbrek, KOAH vb.) olan vatandaşlar, seslerini kamuoyuna duyurmamız sonucu MHRS’nin güncellenmesiyle şimdilik derin nefes alabileceklerdir.

Fikri takibin önemine binaen halkın sağlık hakkını ve iyi hekimlik değerlerini savunmaya, GERÇEKLERİ yazmaya devam edeceğiz.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş

E-Bültenimize abone olmak için email adresinizi kaydedebilirsiniz.