Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 11.1767
  • Demokrat Gündem DOLAR : 9.6033
  • Demokrat Gündem STERLİN : 13.2678

DÜNYA BEŞTEN, TÜRKİYE DE O'NDAN BÜYÜKTÜR

07.10.2021 17:02

Kahvaltı için geldik; vakit erken, henüz kafe açılmamış. Bekliyor, beklerken kıyıda yürüyoruz. Hava şurup gibi. Gölgeler serin, azıcık acıtsa da, güneş ılık şefkatiyle üstümüzde. Kıyıya deniz taşkınını önlemek için yapılmış bendin koca taşları ile selamlaşıyorum; birlikte beslenmeye çıkmış pelikanları izlemeye dalıyoruz. Sekiz on kadar varlar. Kanatlarını yarı açılmış tente gibi tutup yüzüyor, beklenmeyen bir anda, hop zıplayıp balığı kapıyorlar. Bazen boş çıkıyorlar sudan. Farkediyorsunuz. ‘Bazen boş çıkıyorlar’dedim Betül’e doğru; önce en koca taş cevap verdi. ‘Balıklar da gelin beni yutun diye beklemiyorlar ya onları’ dedi. Anadolu’nun en sert dağlarından geldiğini tahmin yürüttüğüm taşlar güneş altında pırıl pırıl. İçlerine sıkışmış kristal kırıntıları genç insan gözleri gibi. Coşku dolu. Bu kayalar masmavi, dupduru denizi taşkınlıklardan korumak için sarıp sarmalamış. 

Pelikanlara katılıp avlanan bir kaç balıkçı da var denizde. Biri, bir kazığın üstünde kanatlarını kuruturken ben de dün gece takıldığım, TV dinlerken çaresizlikle kıvranıp, bir sigara yaktığım haberi düşünmekteyim. 

Haber tıpkı bir filim gibi ve Büyükada’da başlamakta. Baş kahraman Bir Arap sevici vakıf. Bu vakıf eski belediye yönetiminden komik bir fiyatla kiralanmış olan, belediyeye ait bir mülkün bilmem ne kadar zamandır kirasını ödememiş, belediyece tahliyesi istenmiş, tahliye edilmemiş. Yetmedi tüm kanuni yollarla tahliyeye çalışılmasına rağmen mülkten çıkmamış. Dahası, belediye Yargı'ya gidip tahliye kararı çıkarmış, ama Yargı'nın verdiği mühlete rağmen, kiracı yine mülkü tahliye etmemiş. Şimdi işin can alıcı noktası yargı kararına karşı çıkarak tahliyeye yanaşmayan bu vakıfın, Adalar kaymakamının emri ile kolluk kuvvetlerince desteklenmesi. Nasıl olur böyle bir şey, insan hafzalası almıyor diye diye Betül’ün başını yiyorum. TV kanalı belediye zabıta yetkilisinin tartaklandığını ve ilaveten dört kişinin de kolluk kuvvetlerince yaralandığını gösteriyor. 

"Hey maşallah!" diyorum kendi kendime. Bu kaymakam yargı kararına rağmen oraya devletin polisini niye, nasıl gönderir? Aklım almıyor. İşte o zaman aklıma geliyor. Yargı kararına karşı çıkan bu yetkili, başkaları, onların arkasındakiler, ‘yargı kararlarını hep tanımayan, en büyük cahil', hepsi zihnimde dans ediyor. Bunlar Türkiye'den, Türk Yargısı'ndan büyük mü diyorum?  Kaç kezler sorsam da içim kanıyor, kendimi yatıştırmak için sigara yakıyorum. Film böyle bitiyor. Son belli değil. İçimden "Bu flim böyle bitmemiştir; çünkü Türkiye Erdoğan’dan büyüktür" diyorum. Evet Türkiye Erdoğan’dan büyüktür.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş