Demokrat Gündem Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 17.5018
  • Demokrat Gündem DOLAR : 16.7456
  • Demokrat Gündem STERLİN : 20.2682

ELMA

20.06.2022 09:52

Geçen pazartesi sabahıydı. Gitmek istediğim adresin yerini tam olarak bilmiyordum, evden biraz da geç çıkmıştım. “Dolmuşa bineyim bari, en yakın yerde indirmesini rica ederim” dedim. 

Dolmuşların hareket ettiği ilk durağa vardığımda; benim dolmuş harekete başlamış, kapıya yönelmişti.

“Kaptaaan! Kaptaaan! Dur ben de bineceğim!”

Bir taraftan koşuyor, bir taraftan bağırıyorum. Neyse kapıdan çıkarken yakalayıp bindim. Dolmuşta sadece 4 yolcu var. ‘Bu kadar boş dolmuşta biraz sağa sola baksana binmek isteyen var mı diye be adam.’ dedim içimden. 

Sordum; “Egepark’a gideceğim, kaç lira?” “Bugün 7.5 lira yenge, yarın binersen başka” dedi.

Yan koltuğunda oturan söze girdi: “Sonbaharda öğrenciler ‘Barınamıyoruz!’ eylemleri yapmışlar, parklarda yatmışlardı. Bak şimdi ev kiralarında patlama var. Emekli maaşlarıyla ev kiralamak imkansız. Neredeyse on gündür hanımla ev arıyoruz ikimiz iki koldan, ama nerdeee? İstanbul’da Geçinemiyoruz Platformu kurulmuş.  Bir parkta forum düzenlemişler. Dernek ya da kooperatif kuracaklarmış. Öncelikli talepleri ise sosyal konut. Bakalım yarın biz emekliler dolmuşa binebilecek miyiz?”

Yolda el kaldırıp dolmuşa binenler oluyor. Kaptan onlar binerken kızıyor gibi. “Cumartesi günü ilk defa şu  koltuktan kalkıp eve giderken cebimden para koydum kasaya. Bu bin altı yüz liralık yakıt fişi, yarım depo dolduruyor. Artık depo doldurmayı unuttuk. Yarın yine zam gelecek ücretlere.” 

Önümde oturan genç atılıyor:” 2011’de Suriye sınırımızdaki mayınlar temizlenmeye başlandı, göç başladı. 2013’de Suriye sınırındaki mayınların temizliği bitti. O günden beri göç artarak sürüyor. Vatandaşlık karşılığı konutlar satılıyor. Onu bırakın para gelsin diye ne var ne yok satılıyor. Son günlerde İsrail de böyle parça parça toprak alarak kurulmadı mı zamanında diye düşünüyorum.”

Dolmuştaki bu insanlar birbiriyle mi konuşuyor, önceden tanışıyorlar mıydı anlayamıyorum. Sanki bir Kafka romanının içine düştüm. Gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum. İyi ki koşup yakalamışım bu dolmuşu. 

Yanımdaki hanım söze giriyor:”Yunanistan’la gerginlik başladı. Kendi evlatlarına çürük raporu aldıranlar, bedelli askere gönderenler şimdi belki de benim askerdeki oğlumu savaşa gönderecek öyle mi? Sessiz İstila filmini izleyen var mı? Ülkemizde neredeyse 10 milyon yabancı var. Bazı yerlerdeki yabancı nüfus vatandaşın nüfusunu geçmiş. Sen daha ‘gelsinler’ diyorsun, ‘Ensar’ diyorsun. Sonra da Yunanistan adaları silahlandırıyor diye neredeyse savaş çıkaracaksın. Ülkendeki yabancılar atış poligonlarında cirit atarken kim inanır?”

Tam o sırada telsizden kaptana zamların yürürlüğe girdiğini duyuran mesaj geldi. Adam yanında plastik dosyaya konup yapıştırılmış fiyat listesini cart diye çekti aldı, torpidoya koydu.

Duraktan elinde poşet el kaldıran hanımın önünde durdu. 

Hanım dolmuşa adımını atarken:“Her şey ateş pahası olmuş bu nasıl Pazar? Çocuklar istiyor diye eve dönerken haftalığımla bir şeyler alayım dedim. Aldığım on iki kiraz, çeyrek karpuz. Bir hafta boyunca ne yiyeceğiz evde?” 

“Ablacığım şimdi dolmuşa da zam geldi, hadi hayırlı olsun.”

“Sen gözlerimdeki ışığı görüyor musun benim?”

“Kaptan, kaptan inecek vaaar.” dedim ve atladım dolmuştan.  

Elma her gün daldan düşer. Bu neredeyse hepimiz için son derece doğal, sıradan bir şey. Çoğumuz görmeyiz, farkına bile varmayız. Bir gün Newton aynı elmanın düşüşünü görür ve yer çekimini bulur. Ülkemizde, elmanın düşüşünün biri tarafından görülüp fark edilmesine ramak kalmış…

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş