Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 19.5366
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.6501
  • Demokrat Gündem STERLİN : 22.6852

EMEKLİ HEKİM MAAŞLARI ARASINDA AYRIMCILIK SON BULSUN

11.11.2022 10:31

Emekli hekim maaşları arasında sosyal güvenlik kurumu kaynaklı ayrımcılık son bulsun!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bütçe, Kesin Hesap, Sayıştay Raporu 11.11.2022 Cuma günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek.

Görüşme öncesi Sayın Bakan Vedat Bilgine binlerce emekli hekim adına;

Emekli hekim maaşları (4a/4b/4c statüsündeki) arasındaki uçurumun kapatılması ve sadece 4c’lı (Sağlık Bakanlığı) hekimlere yapılan ek ödeme düzenlemesinin tüm emekli hekimleri kapsaması, çalışan emekli hekimlere ek ödemenin kesilmemesi taleplerini iletiyoruz.

Emekli hekimler arasında emekli olduğu sosyal güvenlik kurumuna göre emekli maaşları arasındaki farklılıklar bulunmaktadır.

Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK’ dan emekli olan hekimlerin emekli maaşları arasında büyük farklılıklar vardır.  SSK ve BAĞ-KUR’dan emekli olan hekimlerin Emekli Sandığından emekli olan hekimlere göre maaşları son derecede düşüktür. Bunun da en önemli nedeni emekli hekimlere ödenen ek ödemenin SSK ve BAĞ-KUR’dan emekli olan hekimlere ödenmemesidir.

Emekli Sandığı emeklisi hekimlerin ek ödemeden yararlanabilmesi için; tabip kadrosu esas alınarak Emekli Sandığı emeklisi olması; makam tazminatı ödemesi almaması ve emeklilik sonrası sosyal güvenlik kurumu ile ilişkilendirilecek çalışmasının olmaması gerekmektedir. 

Sayın Bakan, ek ödeme uygulamasındaki sorunlar:

Emekli tabip 6,6 bin TL, uzman emekli tabip 8,6 bin TL ek ödeme almaktadır.

Ancak ek ödemeden;

- SSK-BAĞ-KUR emeklisi hekimler,

- Çalışan Emekli Sandığı emeklisi hekimler yararlandırılmamaktadır.

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi hekimlere üvey evlat muamelesi yapılmasına son verilmelidir.

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi hekimler, ek ödemelerden yararlandırılmadığı için emekli maaşları çok düşük seviyede kalmıştır. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi hekimlere, Sağlık Bakanlığı’na tekrar atandığı zaman, belli bir süre çalışma (3,5 yıl veya daha fazla) koşulu ile Emekli Sandığından emekli olma ve Emekli Sandığı emeklisi hekimlerin yararlandığı ek ödemelerden yararlanma fırsatı sağlanmalıdır.

Emekli olup şirket sahibi olan hekime ek ödeme var, çalışan hekime ek ödeme yok!

Emekli Sandığı emeklisi olup bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olarak (SSK) çalışmak zorunda olan hekimlere hiç ek ödeme verilmezken, herhangi bir şirket sahibi veya ortağı olan, muayenehanesi olan ya da özel hastanede fatura keserek çalışan hekime ek ödeme verilmektedir. Şirketi, muayenehanesi yoksa ancak örneğin sadece işyeri hekimi olarak çalışıyorsa da ek ödeme alamamaktadır.

Sayın Bakan tüm bunların gerekçesi nedir? Neden emekli hekimler arasında ayrımcılık yapılmaktadır?

Talebimizdir;

- Emeklilik maaşına yapılan ek ödemenin SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı emeklisi tüm hekimlere ayrım yapılmadan ödenmesi ve

- Şirket sahibi veya ortağı olmadan çalışmak zorunda kalan hekimlerden ek ödemenin kesilmemesini

binlerce emekli hekimin talebi olarak iletiyor ve bu ayrımcı uygulamaya son verilmesi sözünü duymak istiyoruz.

Farklı sigortalılık statüsünden (SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı) emekli olan hekimler arasındaki maaş farklılıklarını gidermeyi amaçlayan bir intibak yasası MUTLAKA YAPILMALIDIR.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş

E-Bültenimize abone olmak için email adresinizi kaydedebilirsiniz.