Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.3542
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.6749
  • Demokrat Gündem STERLİN : 12.1270

ESKİYE ÖZLEM

16.04.2021 14:54

Penceremden denizi seyrediyorum. Gece iyi uyumuş, geç uyanmışım. Güneş ufuktan çıkalı çok olmuş, sabah ortası yüksekliğine tırmanmaya çalışıyor. Hava da soğuk mu soğuk. Bahçe, çoğu bahar tomurcuklarının kırmızılıklarıyla süslü ağaçlar ilk elbiselerini çıkarmış, henüz marul göbeği renginde yeşil yapraklarla donanmış artık. Zeytin, incir, dut hepsi de ısıtan güneşten kendi gücü kadar yararlanmakta. Erken uyanmış kuşlar sabah konserlerini bitirmiş, etraf geçici bir sessizlikte. Doğa dinginlikte benimle yarışıyor sanki. Zihnimi boş ve kıpırtısız tutmaya çalışıyorum.Bu kaçırılmaz dinginliği doya doya emeceğim. Aşağıda çamın altında iki kedi hırlaşıyor. Biri, beyaz olan, bazen bir ileri bir geri karşındakine bağırıyor. Diğeri daha alçak ama kararlı bir sesle cılız hırlamakta. Savaşa zoraki girmiş gibi görünmekte. Mart da bitti, burası dam da değil diye düşünsem de; hatırlıyorum, yeni takvimle 10 Nisan ama, eski Mart bu gün çıkmakta. Bunlar sona kalmış aşklar olsa gerek.

Zihnimde dün eve geldiğimizden beri Ahmetd Arif var. Dönüp dönüp, onun “Dağlarına bahar gelmiş memleketimin...” şiirini okumaktayım. Bunu dün geceden beri yapmaktayım. Gece rüyamda da okudum herhal diyorum yüksek  sesle kendime. Eskiden, yeni Cumhuriyet yıllarında ne kadar yurtsever varmış edebiyatçı, ne kadar vatanperver varmış asker, ne kadar aydınlık öğretmen yetiştirmiş bu ülke diyorum. Her şairin vatan özlemi yüklü bir şiiri varış meğer. Gençliğimizde ve geç delikanlı çağlarımızda ne yurtseverlere küsmüşüz boşu boşuna, ne vatanseverleri harcamışız bilmeden. Geçenlerde Fethi İdiman ile telefon sohbeti ederken sormuştum ona, 'Şimdi olsa Özal’a Demirel’e razı olmaz mısın?' diye. Şey demişti. 'Özal’a fitim, Demirel’e ise hayda hayda fitim”. Oysa üniversite yıllarındaki öğrenci mitinglerinde, ilk boğaz köprüsünün temelinin atıldığı zaman ben, hepimiz Demirel’i vatan haini ilan edip, “Zap deresi sert akar, Angara’da ana yaso ellerinden öpi hasso, bize de yap bir iltimaso “ şiirini okuyorduk. 


Bizim Haluk Ergüven gibi romantik olursam, 'Neymiş arkadaş bu ülke!' demek geldi aklıma. Bir ülke fırsat verilirse her şeyi üretmekte bu kadar mı çok mahir olur. Ne zaman yetiştirdi bu kadar cahili, ne zaman üretti bu kadar haddini bilmezi. Akıllar, hafzalalar almamakta. Şöyle bir bakın, ahırdaki eşşeğin büyüğü ile başlarsak ve Ayasofya imamı ile bitirirsek, nerden çıktı bu kadar mebzul miktar cahil. 
Tekrar çoğalalım umudu ile alın size bir vatan özlemi dolu şiiri.

'Haberin var mı taş duvar?
Demir kapı, kör pencere, 
Yastığım, ranzam, zincirim
Uğrunda ölümlere gidip geldiğim
Zulamdaki mahsun resim.
Görüşmecim yeşil soğan göndermiş
Karanfil kokuyor cigaram
Dağlarına bahar gelmiş memleketimin..'

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş