Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 15.2112
  • Demokrat Gündem DOLAR : 13.4309
  • Demokrat Gündem STERLİN : 17.9049

KARŞIYAKA’DA SESSİZ, SAKİN, MÜTEVAZİ, KARARLI BİR YÖNETİCİ

22.10.2021 15:33

Kendisi bir hekim. Yerel siyasetçi kimliğiyle ilk kez bu dönem Karşıyakalılarla buluşuyor. İki buçuk yılını tamamlayan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, göreve başladıktan sonra önce 340 milyon lirayı bulan ve altı ayda ödenmesi gereken borçlarla karşılaştı. Uyguladığı sıkı mali disiplin ve kurduğu ekiple gece gündüz çalışarak borçları minimalize ettikten sonra kolları sıvadı.

Deprem, pandemi sürecini de kucağında bulan Cemil Tugay, kentin yeşil dokusunu arttırmak, gençlere-kadınlara-çocuklara-engellilere yönelik projelerini hayata geçirmek için elinden geleni yapıyor.  Sahada olmayı seven, bir sabah ansızın şantiyedeki işçilerle buluşan onlarla kahvaltı yapan bu sakin duruşlu, mütevazi kişilikli doktor başkanı başka bir zaman Karşıyakalılarla çöpleri toplarken de görebiliyoruz. Kurduğu whatsapp hattından sürekli muhtarlarla irtibat halinde olan, belediyenin yetki alanına girmeyen konularda dahi gece de olsa ilgili müdürlerini arayıp konuyla, sorunla ilgili derhal tespit yapılmasını isteyen Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, beyefendi kişiliği, sakin ve mütevazi duruşuyla emin adımlarla ilerliyor.

Ortak akla önem veren Başkan Cemil Tugay, Karşıyaka Çarşısı’nın yenilenmesi, Karşıyaka Stadı’nın yapılması için de elini taşın altına koyuyor. Çarşı’nın yenilenmesi için bir tasarım maratonu süreci başlatan Tugay, işin içine Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası’nı ve gençleri katarak ortak akılla ortaya güzel bir sonucun çıkması için uğraşıyor.  Amacı ise Karşıyaka Çarşısı’nın marka değerini korumak ve arttırmak, ciddi bir değişim yaratmak. Başkan Cemil Tugay, bu projenin başkanlık döneminde sona ereceğini, Çarşı’nın en fazla 1,5 yıl içinde hayal ettikleri görünüm ve kalıcı değişime kavuşmasını amaçlıyor.

Kent Ormanı projesi de önem verdiği bir diğer proje olan Başkan Cemil Tugay, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğini de önemsiyor. Bu amaçla katlı otopark yerinin tadilatının gerçekleşmesini sağlayarak burada bir Sivil Toplum Yerleşkesi oluşması için harekete geçti. Bahçelievler’deki katlı Pazar yerinde düzenleme bitmek üzere. Burayı 250 dernek adres olarak gösterebilecek, toplantılarını yapabilecek, 48 derneğin de ofisi bulunacak.

AK Parti ve CHP arasında yıllardır süren Karşıyaka Stadı polemiğinde tarafsızlığını koruyan Başkan Tugay, stadın kent içinde yapılmasının büyük bir sakınca doğurmadığına inanıyor. Konunun siyasi çekişme olması yerine stadın yapılıp kente, esnafa bir hareketlilik ve değer katması için yapıcı bir tutum ve davranış sergiliyor. Başkan Tugay’ın stat ile ilgili görüşleri, “Bu olayın siyasallaşması da iyi bir şey değil. kentin önemli bir ihtiyacı. Karşıyaka’nın en önemli ihtiyaçlarından birisi. Değer de katacağını düşünüyorum. Yani Karşıyaka’ya değer de katacaktır o proje. Çevresindeki yerleşim alanlarını rahatsız edecek bir duruma düşeceğini düşünmüyorum. Çünkü iki haftada bir maç oynanacak. Onun dışında tesisin içindeki bazı spor, sosyal aktivite alanları, halkın kullanımına hep açık olacak. Artı, o alanın terk edilmiş kötü bir görünümü var; o düzelmiş olacak. İki haftada bir maç esnasında oranın düzenini sağlanması açısından hepimiz çaba gösteririz. Ben de görev sürem boyunca bu konuda ekstra özen gösteririm. Bostanlı Pazar Yeri’ne kurulduğu gün, Çarşamba günleri trafiğin sıkışmasından örnekliyor insanlar. Doğru söylüyorlar, ama o da kalmayacak. Bakanlıktan bir konuda izin bekliyoruz” şeklinde.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın son yaptığı Mavişehir’deki Çocuk Müzesi alanı içindeki Mavibahçe Planetaryum 16 metre kubbe çapıyla İzmir’in en büyük, Türkiye’nin sayılı planetaryumundan biri oldu. Giriş ücreti 10 TL olan planetaryuma yaş gruplarına göre çocuklara, gençlere ve yetişkinlere yönelik film gösterimleri olacak. Dar gelirli ailelerin çocuklarını da unutmayan Başkan Tugay, çocukların evlerinden alınıp ücretsiz bir biçimde planetaryumda misafir ediyor. Tugay, “Sabah 8’den 19’a kadar etkinlik olacak. Dezavantajlı çocuklarımız için özel programlar yapıp, onları evlerinden, okullarından alıp getireceğiz. Çocukların ve gençlerin vizyonel yetişmelerini istiyoruz. Teknolojiyi, bilimi yerinde çocuklara gösterelim istiyoruz” diyor.

Son teknoloji görüntü, yazılım ve ışıklandırmayla yapılan planetaryumu 5 milyon liraya mal olan planetaryumun CHP Genel Başkanı Kemal Bey tarafından hizmete açılması sözkonusu idi ancak Kemal Bey’in program yoğunluğu nedeniyle bu gerçekleşmedi.

Başkan Cemil Tugay, geçtiğimiz haftalarda Konak, Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları için İzmir’e gelen, bu hafta da Karabağlar Belediyesi’nin hayata geçirdiği projeler için İzmir’de olması beklenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Mavibahçe Planetaryumu’nun açılışında olmasını arzu etti ancak bu konuda da mütevazi kişiliğini bir kez daha ortaya koydu. Tugay,  “Genel başkanımızın programının yoğunluğu söz konusu. Kendisini sıkışık programında rahatsız etmek istemem” diyecek kadar da olgun bir tavır ortaya koyuyor.

Başkan Tugay’ın mütevazi kişiliği ortada ancak bana göre Kemal Bey’in İzmir ziyaretlerinden birinde Mavibahçe Planetaryumu’nu da ziyareti yerinde olur.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş