Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 11.1767
  • Demokrat Gündem DOLAR : 9.6033
  • Demokrat Gündem STERLİN : 13.2678

İZMİR ÖZELDİR

11.10.2021 14:36

İzmir çok özel bir yerleşkedir. Halkı daha özeldir. İzmir'e göçle gelenlerin çoğunluğu da kısa sürede özelleşir. "Neyi özeldir?" diye soranlara ben, "Her şeyi özeldir" derim. Mesela havası, İzmir’de yağmur kıttır; çünkü geniş körfezindeki hava akımları yüklü bulutları yağmur olarak dökmeden içerlere iteler. İlk günler sadece sık sık güneşi kapatma denemeleri yapar, sonra gri göğün saltanat süresi uzar, cilveleşir doğayla. Ta ki gece gündüz sıcaklık farkı artana kadar. Sonra döker hırsını. 
Mesela kadınları özeldir. Genel kanının aksine hemen 'evet' demez evlilik teklifine. Ölçer biçer sonra verir kararını. Mesela yemeği özeldir. Zeytinyağlılar revaçtadır. 

Betül’le yürüyüşteyiz, artık yarışta kaplumbağayı geçmekte. Mırın kırın etti ama bir buçuk kilometre yürüdü bugün. 

Yol üstünde çimenlerin içinde sarı bir papatya açmış, ne kadar diri, ne kadar parlak. O kadar al benili ki, politik tartışmaları kesip seyrediyoruz. Ben Betül’e abuk sabuk betimlemelerle papatyayı övüyorum. Politik tartışma da neydi diye sorarsanız. Gelecek seçim sonuçları üzerine idi. Bugünkü basında çıkan haberlerde Millet İttifakı hala gerilerde. Erdoğan ve Bahçeli yüzde 41, Kemal ve Meral 39. Ben, Millet İttifakı Cumhurbaşkanlığını sidik zoru ile ancak alır diyorum, Betül "Hayır AKP'den ayrılan, HDP var; seçimi kolay alırız" diyor. 

Bence Türk halkı, Anadolu insanı da İzmir gibi özeldir. Nasıl AKP'yi iktidara getirirken nazlandıysa, indirirken de nazlanacak, nazlanıyor da. Araştırma sonuçlarının bende bıraktığı izlenim bu diyorum. Ve ona 25 sene evvel İstanbul’u Arap İslamı anlayışına kaptıran, Tayyip’in belediye başkanı seçildiği seçimi hatırlatıyorum. O seçimde aydınlığa bakan seçmenlerin adayı 4 karanlığa bakan seçmenlerin adayı birdi. CHP yüzde 10, SHP yüzde 10, DSP yüzde 10 ( rakamlar doğru olmayabilir, esas vurgu bölünmüşlük) oy almış, Tayyip yüzde 19 oyla İstanbul’a  belediye başkanı seçilmişti.( bu arada manisini sakladığını söyleyen sapık bir ressam, her boka maydanoz bir şarkıcı-yazar da bir yerlerden adaydı. Şimdi partilerini unuttum.) Sadece sol taraftaki partilerin biri adaylıktan çekilse, örneğin Nurettin Sözen, bu halk İstanbu'lu Tayyip’e vermezdi. Diyeceğim o ki, Anadolu halkı da coğrafyası gibi özel bir halktır. "Bak, Tayyip’in ayaklarını yırtmasına rağmen İstanbul seçimini O’na vermedi" diyorum. Türk seçmeni de uzun zamandır cilvede. İktidarı değiştirecek ama, korkuyor. Ya bu sol yine beş parçaya bölünürse diyor. 
Temkinli. 

Ama verecek, İzmir havası gibi biraz geç ama, yağmur gelecek, uygarlık dönecek.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş