Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 18.3563
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.5781
  • Demokrat Gündem STERLİN : 21.1473

KÖRLÜK

05.07.2022 09:01

“İnsan, insana kıyar mı

İnsan, insan yanarken bakar mı?

İnsan, insan yanarken alkışlar mı?

İnsan, insanı yakanı aklar mı?

İnsan yanarken yanmayan insan var mı?

Varsa, yanmayan o insan mı?”

‘Ne dedin Dudu anlamadım?’

 ‘Bak Şeker bizi aramaktan vazgeçtiler. Oturup çay içiyorlar.’

Bu cümleleri bir tek ben mi duydum?

‘Aaaa, iki çift kedi gözü bize bakıyor karanlıkta.’ diye çığlık attı kardeşim.

‘Hani nerede?’ cep telefonumun fenerini yakıyorum. Tam karşımızda kardeşimin kedisi Şeker ve babamın kedisi Dudu. Biri bahçeye toprağa, diğeri betona uzanmış; dikmiş gözlerini bizi izliyorlar. 1 temmuz günü yazlığa taşındık. Asgari ücrete yapılan %25’lik zammı yolda haberlerden duyduk. Eşyaları boşattıktan sonra babam bakkala gitti.

Bakkal ‘O, hoş geldin baba. Müjdemi isterim, senin sigaraya zam geldi.’ diye karşılamış babamı. ‘Oğlum İzmir’den çıkarken aldım, zam falan yoktu. Eşyaları indirirken telaştan evde kalmış sigara, iki saat içinde mi zamlandı?’ deyince. ‘Babacığım, asgari ücrete zam açıklanmasıyla birlikte zamlandı.’ ‘Deme, başka nelere zam geldi oğlum?’ ‘Bizim kız şehir dışında okuyor biliyorsun, yurtta kalıyor. Yurt depozitolarına %100, yurt fiyatlarına %80 zam geldi. Biz hanımla onu duyduktan sonra haberleri kapattık, dinleyemedik. Yarın sabah gazeteni almaya geldiğinde zamlanmayan şeyleri sana söyleyeyim. Öylesi daha kolay olacak.’

Evden iki sefer yaparak eşyaları, Dudu ve Şeker’i yazlığa getirmiştik. Hiç yıldızları barışmaz bizimkilerin. İlk seferle gelen Dudu indi arabadan, ok gibi fırlayıp gitti. Bulana aşk olsun. Şeker ikinci turla geldi, direk yukarıya çıktı. Evin her tarafını uzun uzun kokladı ve çekti gitti. Gidiş o gidiş. Sokaklarda epey aradık, bulmaktan umudu kesince çay demledik, taşları yıkadık. Ayaklarım suya taşlara basıyor, içimde alevler. Yarın 2 Temmuz Madımak’ta insanların cayır cayır yakılmasının üstünden tam 29 yıl geçti. 2019 yılında Sivas Kongresinin 100. Yılı nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği İzmir Şubeleri ile birlikte ilk kez gitmiştim Sivas’a. İşte o zaman gördüm; Madımak Sivas’ın tam merkezinde, resmi dairelere bir adım uzaklıkta bir otel. O anı unutamam. İçimde sönmeyen bir yangın, o günden beri yanıyor. Hele 2 temmuzlarda alevler güçleniyor, beni de yutuyor. Bitmiyor, bitmiyor. Ne zaman nereden okuduğumu unuttuğum o dizeler dökülmüştü Madımak’ı gördüğümde dilimden:

“İnsan, insana kıyar mı?

İnsan, insan yanarken bakar mı?

İnsan, insan yanarken alkışlar mı?...”

Bugünlerde Jose Saramago’nun Körlük adlı romanını okuyorum. Yazar, 1998 Nobel Edebiyat Ödülünü almış. Olaylar bilinmeyen bir ülkenin bilinmeyen bir şehrinde, bilinmeyen bir zamanda geçiyor. İnsanlar birden, anlaşılmayan bir nedenden kör olmaya başlıyorlar. Karakterlerin hiçbirinin adı yok. Konuştukları cümleler, öylesine paragrafın içinde geçiyor. Siz kimin ne söylediğini anlıyorsunuz.

Eşyaları hazırlıyoruz, taşıyoruz, yerleştiriyoruz derken 331 sayfa olan kitabın son 50 sayfasını okuyamadım. Kitabın öyle etkisindeyim ki, bazen herkes kör olmuş ve ben de kitabın okuduğum yerine kadar tek gören kişisi olan doktorun hanımıymışım gibi hissediyorum. Metin Lokumcu öldürüldüğünde sessiz kalan Ahmet amca, kitaptaki ilk kör olan kişi siz misiniz? Kaz Dağları yok edilirken görmezden gelen Ayşe teyze, yoksa kitapta ikinci kör diye bahsedilen siz misiniz? Peki siz ne gün kör oldunuz Turgut abi; ilk çocuk tecavüzü haberini görmezden geldiğiniz de mi, yoksa duyduğunuz kadın cinayeti haberine “gece o saatte sokakta işi neymiş?” dediğiniz de mi? Madımak’ta 35 kişi diri diri yakılırken seyreden, alkışlayanlar. Körlük o gün, orada mı başladı? Onlarca karakter var kitapta, siz okuyup karar verin kimin kim olduğuna. Söyledim ya sonunu okuyamadım henüz. Meraktayım;

Bu insanlar neden kör oldu, başka görenler var mı, bu körlerin gözleri açılacak mı?

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Hatice özşen | 06.07.2022
Yüreğinize kaleminize sağlık o ateş hep yanacak. Sizi seviyorum.

E-Bültenimize abone olmak için email adresinizi kaydedebilirsiniz.