Demokrat Gündem Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 18.3563
  • Demokrat Gündem DOLAR : 18.5781
  • Demokrat Gündem STERLİN : 21.1473

MANDOLİN

23.05.2022 15:48

“Oğlum, 

Enstitümüze talebe olarak seçildin. Sana müjdeler ve kutlarım. Enstitümüzde hem okumanı, tahsilini ilerletecek, hem de ileri usullerde Ziraat öğreneceksin. 

Bağcılıkta, Sebzecilikte, Arıcılıkta, Tavukçulukta, hayvan bakımında, makine ile ekim, biçim ve harman yapmasında, zahire hazırlamada çalışıp iyice yetişeceksin. Ayrıca bir de sanat elde edeceksin. Dokumacılık, dikiş makinesi kullanmayı,  hali dokumacığını, bisiklet ve motosiklet binmeyi, mandolin çalmayı öğrenebileceksin. Burada çok çalışman ve iyi yetişmen için her şey var. Burada bir yıl, Cumhuriyet Bayramına kadar  çalışacak, ikinci sınıfa geçecek, ondan sonra köyüne izinli gideceksin. Bu mektubu sana hazırlanman için yazıyorum. Sen o zamana kadar hazırlan, haber gelir gelmez hareket et. Beraberinde şunları getirmen lazımdır:

Nüfus Cüzdanı(yani kafa kağıdı)

Köy ilkokulundan alacağın diplomayı

Sureti ilişik taahhüt senedini.

Bu taahhüt senedini kazadaki veya vilayetteki notere yaptıracaksın. Bu hususta zorlukla karşılaşırsan maarif memuruna, vilayette olursan maarif müdürüne başvur. O senin işini yaptırır. Seninle kavuşacağımız günleri sevinerek bekliyorum. Gözlerini öper, anana, babana, komşularına selam gönderirim. Onlara söylersin. Mümkünse beraberinde iki çift çorap, iki  mendil, üç fotoğraf getir.

Köy Enstitüsü Müdürü

M. Rauf İnan”

Siz hiç kazandığınız bir okulun müdüründen böyle bir mektup aldınız mı? Peki böyle bir mektup almayı hayal ettiniz mi? 

Kazandığı okulda edineceği bilgi ve beceriyi kısa ama ayrıntılı şekilde anlatıyor. Ne kadar eğitim alacağını, ne zaman izne gideceğini en başında söylüyor. Okula giderken yanında getirilecekleri ve bunların nasıl getirileceğini bir bir yazıyor. Ah bir de;” Seninle kavuşacağımız günleri sevinerek bekliyorum.” cümlesi…

Bugün eğitimde ne durumdayız? 2030 yılında şu an var olan mesleklerin yüzde yetmişinin olmayacağı, yüz yeni mesleğin geleceği söyleniyor. Öyleyse ne yapmalıyız? 

Bu arayış içinde, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu olarak ‘Nasıl Bir Eğitim?’ konulu Kısa Film Yarışması açtık. Kısa film yarışmamızın ismini, Köy Enstitülerinde en çok çalınan müzik aleti olan mandolinden esinlenerek; Mandolin koyduk.

Eğitimciler, bizler panellerde, konferanslarda eğitimle ilgili görüşlerimizi paylaşıyoruz. Mandolin Kısa Film Yarışması projesinde ise amacımız “z” ve “alfa” kuşağını dinlemek. Genelde gençler, öğrenciler, yeni mezunlar kısa film çekiyor. Biz gençlerin durduğu yerden, onların bakış açısıyla, onların gözünden “Nasıl Bir Eğitim?” sorusuna yanıt arıyoruz. 

Pandemi döneminde üniversiteyi kazanıp mesleğiyle ilk olarak bilgisayar ekranı üzerinden tanışanlar oldu. Ne hissettiler? Belki sorunlarını, belki durumlarını anlatacaklar, ya da çözüm önerilerini paylaşacaklar. Covid günlerinde ilköğretime başlayan evlatlar oldu. İlkokul birinci, ikinci sınıfta bilgisayar ekranı önündeydiler. Aileleri; çocuklarının o günlerini ve bugünlerini dileriz bizimle paylaşırlar. Yıllarca okuyup, okuyup, mesleğine kavuşamayanlar; atanmayan öğretmenler. Biz susalım, onlar anlatsın isteriz. Gözümüz, kulağımız, kalbimiz “Nasıl Bir Eğitim?” konusunda sözü olanları dinlemek üzere açık. Onlarla birlikte bu soruya yanıt arayacağız.

Yarışmanın son başvuru tarihi 9 Eylül 2022. Ön Jüri sonuçlarının açıklanacağı tarih 29 Ekim 2022. Ödül töreni 24 Kasım 2022(24 Kasım Öğretmenler Günü’dür).

Ödüller; en iyi kısa film-7000TL, en iyi oyuncu-2000TL, seyirci ödülü-2000TL.

Yarışmamızla ilgili ayrıntılı bilgiyi: www.mandolinkisafilm.org adresinden alabilirsiniz.

Eğitim bir bilimdir. Mandolin kısa film yarışması ile bilime sanatla yaklaşmak, sanatın gücünü bilimin gücüne katmak istedik. Darwin’e atfedilen bir söylem vardır. “Bilim ve sanat toplumun iki kanadı gibidir. Bilim ve sanatı birlikte çalıştıran toplumlar kuş olur, kanatlanıp uçarlar. Bilim ve sanatı birlikte çalıştıramayan; birinden ya da ikisinden yoksun toplumlar tavuk olur. Önlerine bir avuç yem konulduğunda yumurtalarının çalındığını anlayamazlar.” Biz tam da bu nedenle bilim ve sanat bu projemizde birlikte çalışsın, sonuçta ortaya çıkan filmlerle eğitim alanında kanatlanalım istiyoruz. 

Sizlerle birlikte…

 

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Meziyet Gündüz | 23.05.2022
Harika bir öneri eminim çok güzel sonuçlar çıkacaktır

E-Bültenimize abone olmak için email adresinizi kaydedebilirsiniz.