Demokrat Gündem
Demokrat Gündem
İzmir booked.net
+15°C
  • Demokrat Gündem EURO : 10.3542
  • Demokrat Gündem DOLAR : 8.6749
  • Demokrat Gündem STERLİN : 12.1270

MHP YANILTMAKTA

02.04.2021 12:59

Sayın Devlet Bahçeli böyle davranarak iyice dağılmadan toplanacağını, yok olmaktan kurtulacağını sanıyor. Oysa kazın ayağı öyle değil. Avrasya araştırma gurubuna göre İYİ parti’nin oyu yüzde 21'i bulmuş, CHP ise çok da oy kaybetmemiş. Yüzde 22. İYİ Parti CHP'den 3 puan almış gibi. Yani oyları CHP dışında derlemiş oluyor. Aynı araştırmada MHP oyları yüzde 7 görünse de kanaatimce Sayın Bahçeli’nin son 'AYM'yi de kapatalım' çıkışı, seçim kanununda değişiklik yaparak barajı düşürme rakamını 7'nin de altına indirdi ki, buna da büyük ortak sıcak bakmaz sanırım. Ha bu arada aynı çalışmada kapatılmak istenen HDP oyları da yüzde 11'i bulmuş. Tekrar edeyim, kanaatim o ki, seçim ne zaman olursa olsun, artık YSK desteği ile bile Sayın Erdogan o makamda olamayacak; ama küçük bir şartla. O da, millet ortaklığını aklı selimle idare etmek. Örneğin CHP’nin aday göstermeyip, İYİ parti adayını desteklemesi gibi. Çünkü bana göre  Türkiye’nin Lideri vasıflarına sahip Kılıçdaroğlu, bu hayatta kalıp kalmama savaşında partisini idare edemez. Neden mi ? Partinin içinde çok renk var da ondan. Hem milliyetçi olup, kendini sosyal demokrat sananlar var hem küçük bir Atatürk bezirganı grup var. Onun yanısıra liberal var, her kötü şeyi Amerika’nın oyunu sanan var, Milliyetçi Kürtler var. Var oğlu var. Bu son savaşa iki Kılıçdaroğlu olsa dayanmaz. Ayrıca sayın Akşener Mecelle’de ki lider tanımına çok yakın bir kişi. 
Benim öngörüm... Cumhurbaşkanlığı seçiminde gönlümden geçense İmamoğlu, ama malzeme bu. Olmaz. Sayın Meral Akşenerin kendi partisinden adaylığa seçilmesi daha az sorunlu olur ve o da sayın Erdoğan gibi ancak sidik zoruyla seçilir. Aydınlık tarafın başka alternatifi var mı diye düşünüyorum; Var, var ama, bütün diğer alternatifler bana daha ütopik geliyor.

Yazıyı yazıp yüyüyüşe çıkıyorum, ama zar zor. Buna bulupt da  bunamak denir ama, hava da 15 gündür bıktırdı. Habire yağmur, habire yağmur çamur, soğuk. Neyse deniz kıyısına varınca içim açılıyor. İyi ki Türkiye’de İzmir var, iyi ki İzmir Belediyesi var. Adamlar insana yatırım yapıyorlar. Tabii öyle olunca da sığ düşünce erbablarının “İzmir’e bir şey yapılmıyor, AKP olsa neler yapardı, neler” feryadlarını duyuyorsunuz. Tunç Soyer körfezin Bostanlı bölümüne bend yapıp yıllardır oluşan deniz yükselmesi- sel felaketini önlemeye çalışıyor. Çalışmalar canhıraş. İnsana yatırım bu işte. Şimdi sayamayacağım daha çokça insana yatırımları var; kutluyorum. 
Neyse poyrazdan gelen keskin soğuk esintiler beni kovaladı da koşarak eve girdim; dünya varmış, ısındım.

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Bediz Saka | 03.04.2021
Kaleminize sağlık